Zastrzeganie praw do aplikacji/gry na arenie międzynarodowej

Odpowiedz Nowy wątek
2014-05-28 23:04
0

Znalazłem już w tym dziale parę wątków dot. prawnych haczyków, więc postanowiłem i swój temat zamieścić właśnie tutaj. :)

Sprawa dotyczy gry, którą mam zamiar wydać w niedalekiej przyszłości na Google Store. Stąd kieruję pytania:

 1. Czy muszę mieć założoną firmę, posiadać własne zastrzeżone logo? Dodatkowo odprowadzać podatek do ZUSu za sprzedaż gry w postaci wirtualnej kopii?
 2. Jak miewa się ww. sytuacja kiedy nie zarabiam za 'sprzedaż gry', lecz za reklamy zamieszczone w niej? Czy również muszę mieć firmę? Czy należy uiszczać jakieś wpłaty do ZUSu?
 3. W jaki sposób można zastrzegać sobie prawo do ww. dzieła bez firmy/loga? Wystarczy wpis: "All rights reserved by Imię Nazwisko" lub "Designed/Created by.."?
  3.1. @Up - W jaki sposób za pomocą loga/firmy (jej nazwy)? Pewnie muszę gdzieś to zgłosić, pytanie gdzie?
 4. Czy można zarabiać na Google Store i innych sklepach internetowych bez posiadania firmy/loga itp. jako osoba prywatna?
 5. I pytanie ogólne, ile kosztuje zakładanie firmy lub/i zastrzeżenie loga?

Niestety jestem zielony w powyższej tematyce, a nie chciałbym odpowiadać karnie za naruszenie prawa, które w takich przypadkach jest niezwykle surowo rozpatrywane (kary rzędu tysięcy lub i dziesiątek tysięcy złotych).

Z góry dziękuję za okazaną pomoc! :)

Takiemu małemu graczowi nie wlepią za dużej kary (o ile nie naruszyłeś własności innych firm - grafika, dźwięki itp.). - Spine 2014-05-28 23:35

Pozostało 580 znaków

2014-05-28 23:38
1
 1. Logo to jest Twoja prywatna sprawa. Podatek odprowadza się do US, nie do ZUS. Do ZUS płaci się składki.
 2. Być może wystarczy potraktować to jako przychody z innych źródeł.
 3. Prawdopodobnie tak, o ile nie jest to główne źródło przychodu wykonywanego w sposób ciągły i zorganizowany.
 4. Zakładanie firmy (czyli rejestracja działalności gospodarczej) jest bezpłatna.

Firma to nie jest żaden zamiennik loga, nie używaj tych zwrotów łącznie.


"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."

Pozostało 580 znaków

2014-05-29 11:49
1
 1. Tak. Załączenie licencji też się przyda.
  3.1. Nie musisz tego nigdzie zgłaszać.
 2. Założenie firmy jest bezpłatne. Jedyna opłata to 170PLN gdy chcesz być VATowcem. Inaczej ma się sprawa z logo. Tu należy poczytać informacje na stronie Urzędu Patentowego.
"5. Założenie firmy jest bezpłatne" - rejestracja moze tak, ale potem trzeba ZUS placic. - LukeJL 2014-05-29 14:13
och, ach, ZUS, NFZ, podatki... jakie to niesprawiedliwe... ZUS płacisz zawsze jak pracujesz poza UoD bodajże. Zatem [CIACH!]. W dodatku ZUS, nawet "duży", plus podatek liniowy (przy dochodach rocznych powyżej 97k) i tak wychodzą "taniej" niż UoP. - Koziołek 2014-05-29 14:36

Pozostało 580 znaków

2014-05-29 13:26
1

Niestety jestem zielony w powyższej tematyce, a nie chciałbym odpowiadać karnie za naruszenie prawa, które w takich przypadkach jest niezwykle surowo rozpatrywane (kary rzędu tysięcy lub i dziesiątek tysięcy złotych).

Za co wielotysięczne kary niby? o.O Za niezarejestrowanie loga? :D

 1. Czy muszę mieć założoną firmę, posiadać własne zastrzeżone logo? Dodatkowo odprowadzać podatek do ZUSu za sprzedaż gry w postaci wirtualnej kopii?

Do ZUS nie odprowadza się podatków, tylko składki społeczne i zdrowotne... Podatki się płaci w Urzędzie Skarbowym.

 1. W jaki sposób można zastrzegać sobie prawo do ww. dzieła bez firmy/loga? Wystarczy wpis: "All rights reserved by Imię Nazwisko" lub "Designed/Created by.."?

Jesteś autorem twojego dzieła przez sam fakt, że je stworzyłeś. Osobiste prawa autorskie są niezbywalne i dożywotnie. Nie musisz podpisywać dzieła, by być jego autorem. Nie musisz pisać "all rights reserved" ponieważ one są "reserved" z mocy ustawy o prawach autorskich.

 1. Czy można zarabiać na Google Store i innych sklepach internetowych bez posiadania firmy/loga itp. jako osoba prywatna?

Można. Jeśli jednak jest to działalność prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany - musisz zarejestrować firmę. IMHO jedna gierka w storze to jeszcze nie jest "sposób ciągły i zorganizowany".

Pozostało 580 znaków

2014-05-29 14:45
0

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi! :)

Teraz mam pytanie ogólne - czy ktoś mógłby rozpisać w paru krokach, co powinienem uwzględnić/zrobić w przypadku kiedy chcę utworzyć logo lub/i firmę (jeśli w takiej sytuacji jest to konieczne) i nie mieć koszmarów, bo mogę nieświadomie łamać prawo? Tzn. zakładam zorganizowaną firmę, zastrzegam logo (może być samo logo bez bawienia się z firmą?) i zarabiam z pracownikami tworząc okresowo jakieś gierki/aplikacje (utrzymuję się z tego) poprzez publikowanie ich na sklepach internetowych, włączając w to zarabianie za reklamy i kopie zapasowe.

Pozostało 580 znaków

2014-05-29 15:01
2

Najprościej i najmniej łażenia.

 1. Wchodzisz na portal ePUAP http://epuap.gov.pl i tworzysz tzw. Profil Zaufany.
 2. Następnego dnia idziesz do UG/US by podpisać JEDEN dokument - wniosek o utworzenie PZ.
 3. Przy okazji orientujesz się gdzie należysz:
  • ZUS - adres zameldowania
  • US dla PIT - adres zamieszkania (niekoniecznie zameldowania!!!)
  • US dla VAT - adres prowadzonej działalności.
 4. Tak uzbrojony szukasz sobie jakiegoś księgowego. SERIO to pomaga, bo odpada część papierologii. Koszty? Jak się dobrze zakręcisz to nawet za mniej niż 100PLN/mies. Odradzam wszelkie wynalazki typu TaxCare itp. sieciówki. Znajomi, którzy tak załatwili sobie księgowość regularnie płacą mandaty. Wielu księgowych oferuje też usługę biura wirtualnego, co jest ekstra płatne, ale jak nie masz własnego lokalu to jest dobra opcja.
 5. Przed wizytą u księgowego wchodzisz na CEiDG > https://prod.ceidg.gov.pl/ i zakładasz tam konto za pomocą profilu zaufanego.
 6. Następnie rejestrujesz DG przeklikując się przez formularz.
  • zwróć uwagę na poprawne wpisanie właściwych US
  • zwróć uwagę na datę rozpoczęcia DG. Niech zaczyna później niż pierwszy dzień roboczy w danym miesiącu. Masz w ten sposób jeden miesiąc niskiego ZUSu gratis.
  • zwróć uwagę na formę opodatkowania oraz sposób w jaki prowadzona jest rachunkowość.
  • jako miejsce składowania dokumentacji księgowej podajesz adres księgowego (dlatego warto wybrać go wcześniej).
 7. Idziesz do księgowego i podpisujesz z nim umowę na usługi i opcjonalnie na lokal.
  • księgowy jak ksiądz pamiętaj zatem o daniu mu pełnomocnictwa do ZUS i US.
  • księgowy zgłasza cię do ubezpieczenia w ZUS
 8. Jeżeli jesteś VATowcem to idziesz do US i uiszczasz jedyną bolesną opłatę w wysokości 170PLN oraz składasz druk VAT-R.
  • zaznacz koniecznie, że chcesz płacić VAT "europejski". Ja tego nie zrobiłem i ponowne złożenie VAT-R zabolało na 170PLN :(
 9. Opcjonalne - zapuść wąsa i zmień imię na Janusz, od teraz jesteś pełnoprawnym przedsiębiorcą.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0