Czy Słońce krąży wokół Ziemi?

2

Choć z fizyki nie byłem najgorszy, a zdawałem ją także na maturze, to ciągle mam pewien problem. Jest jedna rzecz, której nigdy nie przedyskutowałem z żadnym nauczycielem. Uczą nas, że ruch jest względny. Trajektoria ruchu zależy od punktu odniesienia. W takim razie jak wygląda trajektoria ruchu Słońca, jeśli jako punktu odniesienia przyjemy Ziemię? Nie potrafię tego samemu wyznaczyć, ale tak na chłopski rozumem, ten ruch chyba można nazwać krążeniem wokół Ziemi. Patrzę na niebo i widzę jak Słońce popiernicza w jednym kierunku, chowa się, a potem pojawia z drugiej strony. No chyba krąży, bo co innego może robić? Skąd ten powszechny brak akceptacji tej teorii?

1

To chyba zależy od tego, co wysyła więcej grawitonów. Z tym, że istnienia grawitonów chyba jeszcze nikt nie udowodnił (w ogóle chyba grawitacja jest jedną wielką zagadką na chwilę obecną).

0

Wydaje mi się że chodzi o to że wszystkie planety krążą dookoła słońca, a nie po jakichś epicyklach. Gdyby ziemia była jedyną planetą w naszym układzie to kwestia co krąży dookoła czego byłaby delikatniejsza.

Np. co gdyby planeta miała masę porównywalną do słońca - obydwa obiekty krążyłyby dookoła siebie?.

0

Równie dobrze można byłoby zapytać: a może to cały wszechświat krąży wokół nas? Nasza ziemia w miejscu, a wszystko się obraca, zbliża i oddala?

5

Tak, do tego Ziemia jest płaska i wsparta na czterech żółwiach, a jak ktoś nie wierzy, to na stos!

3

Z bardzo prostego powodu się tak przyjęło, a mianowicie dużo prościej opisać ruch Ziemi wokół Słońca niż na odwrót oraz to, że wokół niego krąży więcej ciał niebieskich niż wokół planet. To tak samo jak skaczesz w powietrze to co się przemieszcza? Ty w górę czy Ziemia w dół?

0

Ruch jest względny, fakt, ale jeśli za ten punkt odniesienia przyjmiemy statyczną siatkę w przestrzeni, to Ziemia krąży wokół Słońca. I podejrzewam, że właśnie tak jest to odbierane, żeby wszystko było według jakiejś jednej niezależnej zasady.

1

W takim razie jak wygląda trajektoria ruchu Słońca, jeśli jako punktu odniesienia przyjemy Ziemię?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Deferent

To dotyczy planet, bo ruch Słońca wokół Ziemi ma kształt oczywiście taki sam jak ruch Ziemi wokół Słońca.
Jak widać „orbita” złożona z ruchu po dwóch okręgach (deferent i epicykl) ma kształt skomplikowany, a przy braku komputerów obliczenia były bardzo upierdliwe.
Ale działały, i to dość dokładnie, w przeciwieństwie do modelu Kopernika (zbyt duże uproszczenie: orbity kołowe zamiast eliptyczne) i dlatego początkowo dzieła Kopernika były zakazane (zbyt mała dokładność -> niebezpieczeństwo dla statków, bo GPS-ów też nie było).

Modelu geocentrycznego używa się wciąż do obliczeń wschodów i zachodów Słońca. Bo o to właśnie chodzi: wyliczenie pozycji Słońca na niebie ziemskim.

4

Ziemia krąży wokół Słońca, a Słońce krąży wokół Ziemi.
mam nadzieję, że pomogłem :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0