Wątek przeniesiony 2022-10-18 11:38 z Off-Topic przez cerrato.

Infrastruktura IT wokół firmy

0

Witam zakładam firmę handlową, jaka infrastruktura jest według was niezbędna do niewielkiego rozwoju krok po kroku ? Jakich programów używacie i bez jakich nie wyobrażalibyście sobie funkcjonowania

 • kopie zapasowe programów (jaki program polecacie ?)

 • obsługa maili ? gmail czy inny ?

 • dane w chmurze czyli gdzie ? amazon czy lokalny NAS

 • crm czy erp ?

 • dokumentacja online (jeszcze potrzebuje soft do prowadzenia dokumentacji uczenia się, postępowania według utartych schematów co polecacie ?)

  Z góry dziękuję

2

To jest zdecydowanie za mało informacji. Jak duże jest to "niewielkiego"? Czym będziesz handlował? Kopie zapasowe są uzależnione od infrastruktury całego ekosystemu.

2

A ile ludzi w tej firmie, jakie masz procesy, jaki obrót, ile masz kasy na zainwestowanie w takie rozwiązania itp itd.

Ja bym poszedł w Office 365 tak żeby wszyscy łatwo mogli sobie pliki udostępniać i trzymać w OneNote. Są rozwiązania do backupowania (xopero, veeam). Jak nie masz It mana na etacie to zapomnij o lokalnym it (serwery, NAS itp) tylko wszystko pchaj w chmury itp. Gdzie backupować to zależy jakie narzędzie wybierzesz. Od gromadzenia wiedzy wewnętrznej najlepsze są systemy typu Wiki - jak byś poszedł w Office 365 to tam można takie rzeczy trzymać na SharePoint.

CRM to podstawa w handlu z dobrym oferowaniem. Ale to już zależy od specyfiki tego hadalu, tego, czym będziesz handlował itp. ERP to chyba nie potrzebujesz jak nie masz lokalnej księgowej, działu HR itp. Zwykły program do fakturowania - najlepiej zintegrowany z CRM i resztę w biurze księgowym.
To tak bardzo ogólnie, ale w takim przypadku ważne są szczegóły i trzeba uważać, żeby na początku nie przestrzelić, bo można kupę kasy wtopić.

1

Taki IMO niezbędnik do wszystkiego to:

 • maile (Gmail / MS),
 • przestrzeń dyskowa (rozwiązanie od MSu, ewentualnie dysk Google),
 • Office,
 • komunikator firmowy (Teams, Discord, Skype)

Reszta zależy tak naprawdę od specyfiki twojej firmy. Na starcie outsourcowałbym co się da, typu HRy, biuro księgowe itp. a zostawiał sobie tylko taki "core", tj. jeśli sprzedajesz urządzenia do kolonoskopii to ich ewidencję trzymałbym u siebie (na początku można pewnie w Excelu).

0

Mail, git hosting, komunikator, coś do składania urlopów.

0
slsy napisał(a):

git hosting

A to po co że tak zapytam ?

1

https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/business
Standard jeżeli nie potrzebujesz zaawansowanej ochrony jak zarządzanie komputerami itd. Premium w.p.p . Tu masz jak sie podłącza domene https://learn.microsoft.com/en-us/microsoft-365/admin/setup/add-domain?view=o365-worldwide

I na tym bym zakończył. Będziesz miał wszystko czego potrzebujesz. Wszystko trzymasz na onedrive albo w sharepoint. Co do CRM, ERP obczaj sobie monday.com teraz dość popularne. Jak potrzebujesz mailingu to https://mailchimp.com/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1