Praca dla młodego Studenta ??

0

Witam. Jestem studentem 1 roku na kierunku Informatyka i Ekonometria na dziennych studniach w Warszawie. Od kilku tygodni albo i dluzej meczy mnie jedna rzecz :) Chodzi o to, ze nie mam pojecia ,czy bedac na 1 roku studiów w ogole probowac szukac pracy na wakacje jako programista ?

Programowaniem interesuje sie od liceum ,ale tak na powaznie zaczalem wlasnie na studiach. Moge powiedzieć, że znam podstawy C++,Pythona ,troszke Javy , ale glownie to C# i Windows Forms na troche wyzszym poziomie. Przeszukując oferty pracy i właściwie wszędzie szukają absolwentow/studentow ostatniego roku/ z dwuletnim doswiadczeniem. Prawie kazde ogloszenie o prace ,wymaga rowniez ode mnie znajomosci baz danych, asp.net, php, linuxa i wiele innych. Chcialbym pracować gdziekolwiek ,zeby tylko nabrac doswiadczenia ,ale takie ogloszenia zniechecaja mnie do dalszych poszukiwań... No dobra, ale teraz moje pytania:

  1. Czy znając jedynie C# na srednio-zaawansowanym poziomie (chociaz ciezko mi to okreslic), bez znajomosci baz danych i asp.net ,probowac szukac pracy, czy raczej w tym roku porozwozic pizze a sprobowac dopiero za rok, jak juz bede duzo wiecej umiał? Czy w ogole bedac na 1 roku mam szanse?

  2. Jak to u was wyglądało ? Kiedy zostaliscie zawodowymi programistami ? Kiedy zaczeliscie szukac pracy? Czy tez tak wczesnie? I czy tez mieliscie z tym problemy na poczatku ?

  3. Jak mogloby/powinno wygladac moje CV ? W jaki sposob okreslic znajomosc konkretnego języka ? Przeciez nie napisze ze znam ... jave,C# gdy javy znam tylko skladnie a w C# intensywnie programuje od pol roku.Ekspertem tez nie jestem ,wiec nie wiem czy pisać "dobra znajomość.." ?

  4. Moze najglupsze z pytań, ale jak ktoś taki jak ja powinien szukać pracy ?? Ogloszenia w internecie mnie odstraszają , a znajomosci w dziedzinie programowania brakuje. Moze sa jeszcze jakies inne zrodla.

  5. (dodatkowe) Rozwazam rowniez szybkie douczenie sie jakis baz danych lub asp.net ,zeby móc powiedzieć ,że zna sie chociaż podstawy. Mógłby mi ktoś oszacować ile mniej wiecej potrzeba czasu ,zeby ogarnac takiego np. MySql-a ?

PS. Pytalem sie w prawdzie kilku znanych programistow .NET i twierdzili ,ze mimo co warto rozsylac CV i sie nie zalamywac ogloszeniami. Jednak chcialbym poznac jeszcze zdanie innych obeznanych programistow z 4programmers.net :)

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc.

0

mój brat poszedł ze znajomością wszystkich C'ków, PHP ( więc także HTML'a ), JavaScriptów, bazy danych ( SQL głównie ) i znajomością pingusów i dopadł wygodną pracę za biurkiem ( na pół etatu ), głównie przeklikuje z papierka do offica, lub merda w stronie firmy =)

znajomość C'ka uwygadnia mu życie bo może sobie zautomatyzować jakieś ogłupiające w swej monotoniczności czynności =)

w CV dopisał że adminuje paru stronom ( szpanował że są zgodne z W3C ), napisał że jest studentem, czego się uczy i co tam umie i jakieś przykłady =)

już na 1 roku miał już ( co prawda kiepską ) robotkę przy klumpie ( w jakimś sklepie czy coś )

0

ale on mało szukał ,czy po prostu za mało umiał i nic lepszego nie mogl znalezc? Takie przepisywanie do offica ,raczej z programowaniem nic nie ma wspolnego ,jedynie 2-3 jakies male pomocnicze programy mozna pewnie sobie zrobic i tyle.

0

ja jestem na I wszym roku (no konczy sie juz) i pracowalem przez caly czas, zaczalem jeszcze przed rozpoczeciem, wiec da rade :P
co do umiejetnosci to wpisz technologie w jakich czujesz sie mocny a po ewentualnym przyjeciu i tak cie szybko sprawdza ile jestes wart :P

0

ehm... no czasem musiał się popisać umiejętnościami =) to naprawić server,m tu stronkę zrobić, ale głównie to siedzi i przeklepuje coś żeby nie było że nic nie robi =)
a z pensji się cieszył bardzo =) moe zapytać ile ciągnął =) ale teraz po 4 roku to dopadł jakąś według niego super =)

0

Warto przeczytać:
http://www.maciejaniserowicz.com/post/2008/05/Jak-zostac-programista.aspx
Krótko mówiąc trzeba próbować.

0

Ja na pierwszym roku pisalem glownie projekty/zaliczenia dla studentow i dalo sie z tego sporo wyciagnac, wiec to tez jest jakies wyjscie. I zgadzam sie z @r0ninem - wysylaj gdzie sie da, przeciez nie gryza :P

//edit
Co to artykulu w linku to sie nie w pelni zgadzam.

0

Co to artykulu w linku to sie nie w pelni zgadzam.

Z czym się dokładnie nie zgadzasz ?

0
empathy napisał(a)

Co to artykulu w linku to sie nie w pelni zgadzam.

Z czym się dokładnie nie zgadzasz ?

Z tym, ze algorytmy i kryptografia to '[CIACH!]' i ze warto sie trzymac jednej technologii. Oraz z tym, ze klasy, interfejsy i polimorfizm to mistrzowski poziom programowania.

ad1) algorytmy sa i zawsze beda przydatne, w szczegolnosci w powazniejszych projektach (napisz oprogramowanie do sledzenia paczek w firmie kurierskiej bez znajomosci grafow), zalet kryptografii nawet nie trzeba wspominac. Oprocz tego rozwijaja horyzonty (wielu ludzi na forum nazywa md5 szyfrowaniem, itp) i ich znajomosc pozwala wprowadzac je do rozwiazania, gdzie powinny sie pojawic. Widzialem sporo stron, gdzie hasla byly przechowywane w postaci jawnej w bazie, bo ktos nie wiedzial, ze jest md5. Pare projektow, gdzie uzyty byl DES, bo tylko o takim szyfrowaniu programista slyszal, itp. To na pierwszy rzut oka nie sa istotne sprawy (bo zawsze mozna podmienic), ale jak ktos gdzies sie wlamie to dopiero jest problem.

Acha - szczytem braku podstaw byla strona jakiegos amerykanskiego hotelu, z otwartym dostepem do phpMyAdmina gdzie mozna bylo odczytac dane klientow z ostatnich 3 lat lacznie z numerami kart kredytowych, adresami zamieszkania i numerami np. prawa jazdy. O takich pomylkach decyduje wlasnie olewanie 'poszerzania' horyzontow.

ad2) Warto trzymac sie jednej technologii i rozwijac sie w niej, ale bez przesady. Znajomosc, chocby niezaawansowana paru innych jezykow znowu rozwija horyzonty. Wtedy mozna dostrzec wady roznych rozwiazan w 'ukochanej' technologii i zaczac ja stosowac z rozsadkiem, bez huraoptymizmu. Albo zernac pomysly stosowane w innych, bo sa po prostu lepsze :)

ad3) Irytuje mnie, jak ktos na podstawie tego, ze wie czym sa i do czego sluza interfejsy ocenia stopien zaawansowania w danej technologii. Jesli jezyk jest obiektowy (tak jak C# wlasnie) to zrozumienie czym sa klasy, obiekty, polimorfizm, dziedziczenie, itp jest ABSOLUTNA PODSTAWA, a nie mistrzowskim zrozumieniem niuansow programowania. Mozna nie rozumiec tego w c++, bo on pozwala rowniez na programowanie chocby proceduralne.

I podsumowujac - znajomosc dobrze jednej technologii nie daje automatycznie umiejetnosci dobrego programowania. Dobry programista, moim zdaniem, to czlowiek o szerokich horyzontach, wiedzacy chocby o istnieniu roznych algorytmow (ulatwiajacych, nie utrudniajacych zycie), znajacy rozne techniki rozwiazywania problemow (do ktorych nalezy rowniez kryptografia), znajacy pare technologii (zeby mogl wybrac najlepsza do konkretnego rozwiazania) i orientujacy sie w swiecie programowania ogolnie. To ostatnie jest bardzo przydatne, jesli okaze sie, ze jest lepsze rozwiazanie, ktorego nie znamy, ale ktore mozna wygooglac, przeczytac, wglebic sie i zaimplementowac nie zmuszajac klienta do otrzymania rozwiazania polowicznego, ale za to w naszej 'ukochanej' technologii.

Dlatego sie nie zgadzam w pelni.

0
empathy napisał(a)

Co to artykulu w linku to sie nie w pelni zgadzam.

Z czym się dokładnie nie zgadzasz ?

ja np: nie zgadzam sie z tym olewaniem calej teorii... napisac gui z gotowych komponentow nie sztuka, zaprojektowac caly system aby byl szybki i wydajny juz tak :P

0

dzieki jeszcze raz za pomoc :) Moze jednak znalazby sie ktos ,kto sprobowalby odpowiedziec na reszte moich pytan :]

0

Generalnie nie ma co się aż tak przejmować tymi wymaganiami. Ja wysłałem CV do firmy w innym mieście w której wymagali wyższego wykształcenia (te wymaganie było na pierwszym miejscu więc chyba najważniejsze) i za parę dni mam rozmowę kwalfikacyjną (a jestem na 2 roku). Jak się nie zna jakichś technologii to można powiedzieć że się szybko douczysz, albo że znasz coś podobnego i nie będzie problem z przyswojeniem. Tak więc zawsze można spróbować.
Czy napiszesz bardzo dobra znajomość, czy dobra znajomość, czy tylko znajomość to raczej nie ma wielkiego znaczenia - poziom Twoich umiejętności i tak zweryfikują na rozmowie kwalfikacyjnej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1