przebicie tunelowe a zjawisko zenera

0

czy moze mi ktos wyjasnic czym rozni sie przebicie tunelowe od zjawiska zenera? w zadnej ksiazce nie moge znalezc dobrego wyjasnienia:/

0

O ile pamiętam:
Zjawisko zenera występuje w półprzewodnikach silnie domieszkowanych przy napięciu do 5V i polega na tym że elektron przebija się przez warstwę zaporową i prąd płynie..

Zjawisko powielania lawinowego występuje dla napięć powyżej 7V w złączach słabo domieszkowanych i polega na tym, że elektoron wzbudzony posiada dość miejsca aby się "rozpędzić" i po uderzeniu w kolejny elektron dostarcza mu dość energii aby ten także wybić (bodajże 1.1eV) i tak dalej - powstaje "lawina", w zjawisku zenera nie występuje ponieważ nie ma dość miejsca aby "rozpędzić" elektron.

Tak ja to rozumiem mam nadzieję że choć trochę pomogło. (btw. może jakiś pm odnośnie Półprzewodników, akurat mam problem z tym przedmiotem (ale to jedyny taki) ;p (powtórka) )

0

Tyle że powielanie lawinowe nie ma tu zbyt wiele do rzeczy. Zjawiski Zenera i tunelowania są analogiczne o oba polegają na tunelowaniu nośników (czyli przejściu przez barierę potencjału), różnica polega tylko na tym, że efekt Zenera występuje przy polaryzacji zaporowej diody, natomiast efekt tunelowy przy polaryzacji w kierunku przewodzenia.

0

I tak bardzo dziękuję za wytłumaczenie zjawiska lawinowego i Zenera. Niby rozumiałam, lecz jednak nie do końca. Jestem bardzo wdzięczna!

0

"Kup sobie" książkę: Stanisław Kuta "Elementy i układy elektroniczne", tom 1. Mój wykładowca z elektroniki. Nudzi jak ksiądz na kazaniu, ale książkę napisał dość przystępnym językiem.

albo: Jan Koprowski "Podstawowe przyrządy półprzewodnikowe" - w tej książce chyba są lepiej opisane podstawy podstaw elektroniki.
Nie będę Ci cytował całych stron z książki. Jak sam sobie sprawdzisz to będzie to najpewniejsza wiedza:)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1