Etykiety zasilane światłem

1

Cześć,
O perowskitowych ogniwach fotowoltaicznych jest głośno już jakiś czas. Wygląda na to, że będzie pierwsze realne zastosowanie tech technologi: https://inwestycje.pl/biznes/pkn-orlen-wprowadza-na-stacje-paliw-innowacyjne-etykiety-zasilane-swiatlem-saule/. Specjalistą od fotowoltaiki nie jestem, ale trochę nie rozumiem sensowności tego projektu - po co etykiety, które znajdują się wewnątrz budynku zasilać bateriami słonecznymi? No i robienie z tego jakiejś megą wydarzenia, szur bur innowacja na skalę światową :) Czy to jest maks innowacji, na co nas stać? Jak by chociaż tymi perwskitami pokryli dachy tych stacji i zasilali je w ten sposób itp.

7

Obecnie poza Tesco które nie istnieje, elektroniczne etykiety widuję tylko w Media Markt. W przypadku etykiet drukowanych, przy każdej zmianie trzeba poprosić kilku ludzi o wykonanie pracy. W przypadku etykiet elektronicznych można nawet sterować ceną w zależności od godziny odwiedzin sklepu etc. Teraz jeśli takie elektroniczne ceny były zasilane z baterii to znów co jakiś czas trzeba było zrobić rundkę, wymienić baterie itd. Masa energii w kosmos. Tak mają samoładujące się urządzenie, sterowane radiowo. Oczywiście wcześniej można było użyć ogniw do zasilania, ale wiadomo jak działają one ze świetlówkami, będącymi najczęstszym źródłem światła w sklepach wielkopowierzchniowych.

W tym artykule są zdjęcia tej etykiety i podobne wnioski do moich: https://spidersweb.pl/2021/11/polskie-elektroniczne-etykiety-cena-pesl-orlen-ogniwa-perowskitowe.html
Większość osób myśli, że najwięcej prądu pobiera ekran, a mi się wydaje jednak że komunikacja radiowa z jakąś bazą.

1

No ale raczej komunikacja nie powinna latać po WiFi a po jakimś BLE. Jakby wyświetlacz był w rodzaju tego z czytników e-book to również nie byłby tak energochłonny. Czujniki temperaturowo wilgotnościowe oparte o BLE na jedenj bateri działają do 5 lat (jak wysyłają dane do odbiorcy co 5 sekund po BLE). Cykl życia takiej etykiety nie będzie większy niż dwa lata: albo się uszkodzi albo będzie tak zniszczona że będzie się nadawała do wyrzucenia. Mnie ten projekt zalatuje propagandą (zwłaszcza patrząc jaki PR temu robia) i naprawdę moim zdaniem są lepsze miejsca na wykorzystanie perowskitów (miałem okazję oglądać i dotykać ich z bliska).

4

No może i tak tylko BLE chyba nie ma zasięgu 50-100m a trzeba brać pod uwagę, że w takiej IKEA to hale mają nawet więcej.
Zgodzę się, że pewnie można znaleźć lepsze zastosowanie tylko o ile wiem to dopiero od niedawna udało się zrobić duże panele oparte o tą technologię. Tak będą sprzedawać mnóstwo małych. Mało kto dziś kupuje kalkulatory :)

0

za SAULE trzymam kciuki., choć coś mnie niepokoi
ucichło, czy tylko mnie się tak zdaje?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1