CAPTCHA inaczej

0

CAPTCHA zwykle kojarzy sie z obrazkiem, na ktorym jest jakis napis ciezko do odczytania... z roznych powodow nie chcialbym uzywac takiej formy sprawdzania uzytkownika.
czy znacie jakies inne metody? pliki dzwiekowe tez odpadaja, bo raczej sa technologicznie ciezkie w implementacji...

czy jest jakis rodzaj pytan, na ktore czlowiek moze odpowiedziec bez problemu, a komputerowa bedzie mial problemy?
bo jak tak sie zastanawiam, to czlowiek jest chyba dobry tylko w przetwarzaniu obrazow i dzwiekow ;)

0

Ostatnio widzialem artykul gdzie wspomnieli o takim sposobie, ze trzeba policzyc koty na obrazku. Komp nie poradzi, bo nie rozpozna ksztaltu kota - wiec zamazywac, zabrudzac obrazku nie trzeba.

PS. Pytania raczej odpadaja, bo sprowadzaja glownie do wyboru poprawnej odpowiedzi. Nic nie szkodzi na przeszkodzie pobrac wszystkie mozliwe pytania i odpowiedzi i przygotowac skrypt, ktory bedzie znal poprawna na kazde. Nawet jak pytania sa losowane, to zapuszczasz robocika pobierajacego 100 pytan na sekunde i przy zalozmy 10 tys. pytan (czyli naprawde duzo) po godzinie(czyli 360,000 odswiezen strony przez robota) masz prawie 100% pewnosci, ze wszystkie pytania juz znasz.

0

dobra, to moze tak:
jest mi to potrzebne do serwisu, z ktorego beda korzystaly osoby m.in. niewidome. dlatego sprawdzania dzialace an obrazkach odpada. niby jedyne co mozna jeszcze wykorzystac to dzwiek, ale to raczej trudne w realizacji.
myslalem o jakims generatorze pytan/zadan a nie o stalej liscie pytan.
pytania typu "ile jest 22+4?" oczywiscie odpadaja. to musi byc cos takiego, ze wygenerowanie pytania/zadania oraz sprawdzenie, czy odpowiedz jest poprawna musi byc banalne, ale juz wyliczenie odpowiedzi musi byc latwe dla czlowieka.

czyli generalnie zasada powinna byc taka, ze najpierw odpowiedz jest losowana i do niej uklada sie pytanie.
niestety wiekszosc rzeczy, jakie wymyslam, to albo sa latwe do rozwiazania przez komputer, albo trudne dla komputera i czlowieka :/

w sumie to watpie, ze uda mi sie cos takiego wymyslic...

0

Pomysle nad tymi pytaniami, bo na razie nic do glowy mi nie przychodzi.

Ale z dzwiekiem moze nie byc takie trudne. Mozesz zrobic tak jak robia operatorzy telefoniczni, jak dzwonisz na automat, zeby sie dowiedziec ile jest na koncie. Tworzysz dzwieki odpowiadajace cyfrom 1-9 i liczbom 11-19 (bo sa unikalne w wymowie), nastepnie 20, 30, 40, ... 90 i skladasz. Losujesz liczbe z zakresu np. 10-99 (zeby nie byla jednocyfrowa, bo moze byc za latwa) i przykladowo dla liczby 28 puszczasz 20 i 8. I po sprawie. Ew. nagrywasz jeszcze glos mowiacy na poczatku: 'Wpisz liczbe' i tu liczba.

Teraz, zeby to sie dalo odczytac przez czytniki stron dla niewidomych mozesz wrzucic na strone flasha odgrywajacego dzwiek, normalnego linka o tresci 'odtworz dzwiek' i pod linkiem akcja w as ladujaca flasha. Of coz nazwy odtwarzanych plikow we flashu i nazwa samego flasha nie moze miec nic wspolnego z odtwarzana liczba ;)

0

Jakiś czas temu też myślałem o czymś takim.

To co m. in. różni ludzi od komputerów to:

  • percepcja
  • wiedza i doświadczenie
  • "strzelanie" ("nie wiem wszystkiego, ale wydaje mi się...")
  • uczucia

Nie każdy ma ten sam zasób wiedzy, a jeżeli ograniczymy go w jakiś sposób, to będzie możliwe "nauczenie" jej również komputera.

Percepcja opiera się na wykorzystaniu zmysłów: wzroku, słuchu itp. Z tego też powodu jest to powiązane z obrazkami lub dźwiękiem.

"Strzelanie", czyli podejmowanie decyzji, nawet jak nie jesteśmy czegoś pewni, ale nam się wydaje, że tak jest ok. Komputer będzie miał problemy z rozwiązaniem niektórych zadań, jak nie będzie miał wszystkich danych. Człowiek może strzelić. Problemem tak jak i przy innych, jest generowanie tego automatycznie oraz różnice polegające na tym, że dla tych samych niekompletnych danych, ludzie mogą strzelać różnie...

Uczucia są chyba najbardziej unikatowe dla ludzi. Jeżeli dostaniesz krótki smutne opowiadanie, to większość normalnych ludzi przy pytaniu jakie wzbudziło w nim uczucia: radość, smutek, złość, obojętność itp. wybierze prawidłową odpowiedź. Jednak i tutaj problem jest automatyczne generowanie tego.

Z tych przedstawionych przeze mnie, najbardziej ciekawe wydaje mi się zagadnienie generowania tekstu powodującego jakieś uczucia u czytającego. Niestety, ciężko jest zawrzeć uczucia np. w jednym zdaniu :)

0
Dryobates napisał(a)

Niestety, ciężko jest zawrzeć uczucia np. w jednym zdaniu :)

Nie byłbym taki pewien. Oto owe zdanie: Kaczyński został prezydentem. ;)

0

LOL rozumiem, że to ta strona w twoim profilu [rotfl]

0

Ciekawe, ciekawe. Takie linki do stron www powinny być chyba zabronione... Szczerze wątpię czy aby 100% użytkowników to osoby pełnoletnie.

0

o kurw [wstyd] 8-O

heh, to musze sie szybko wytlumaczyc...
jakis czas temu mialem strone zseit. olsztyn. pl
byla to strona+forum mojej szkoly ZSEiT = Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
umiescilem linka w profilu... potem ze strony zrezygnowalem z pewnych powodow, a o odnosniku w profilu zapomnialem... a jak teraz patrze, to niezle ktos to wykombinowal. cieakwe jak to dziala: moze maja jakies dane nt, ktore domeny nie sa oplacane i przepadaja i potem ktos takie rejestruje...

a wracajac do tematu:

@Dryo: dobra, zakladajac, ze mam jakis generator zdan. jak teraz sprawdzic, czy uzytkownik dobrze ocenil zdanie?

to musi byc cos w takim stylu:
losuje odpowiedz i do niej ukladam pytanie, np:
dwie duze liczby pierwsze losuej a potem je mnoze i prosze, aby uzytkownik podal mi czynniki pierwsze tego iloczynu. oczywiscie dla czlowieka jest to trudne, nawet trudniejsze niz dla komputera.

0

Rzecz w tym, ze taki scenariusz podpada pod to co opisalem. Automat przegladnie wszystkie wylosowane pytania i odpowiedzi i bedzie wiedzial pozniej co ma zaznaczyc.

Lepiej byloby gdyby odpowiedz byla uzalezniona od czegos wiecej niz tylko podanych przez Ciebie danych, tak zeby nie dalo sie nauczyc komputera odpowiadania na nie. Problem w tym, ze komputer posiada mozliwosc analizy tekstu, jakkolwiek uposledzonej, to jednak zazwyczaj wystarczajacej. Dlatego obrazki sa lepsze.

Problemem jest wygenerowanie przez komputer takiego pytania, zeby inny komputer nie umial go z powrotem 'zdeanalizowac' (ze sie tak wyraze). Dobre byloby np. wyswietlenie dowcipu z prosba o zaliczenie dowcipu do danej kategorii: czarny humor, erotyczny, sytuacyjny, skecz, itp. Tylko, ze znowu ktos moze sobie siasc z taka sciagnieta baza danych i sam poustawiac jakie odpowiedzi sa dobre. ALE jezeli tych dowcipow bedzie duzo, to moze sie komus nie chciec. Minus taki, ze Ty sam bedziesz musial wpisac poprawne odpowiedzi, wiec...

Mozesz tez zrobic tak jak w testach na inteligencje - 2 slowa i dobierz 3 pasujace. Ale to tez jest podatne na atak brute-force.

Sam jestem ciekaw czy ktos wpadnie na jakis sensowny pomysl :)

0

A co powiecie na rebus? W dodatku możnaby dla utrudninia kazać wpisać tylko niektóre litery.

Albo na krzyżówkę z częściowo rozwiązanym słowem i opisem tego słowa.

0

Brzmi dobrze :) Zeby nie utrudniac ludziom zadania (i straty czasu) mozna dawac krzyzowki rodem z audiotele ;)

0

heh, cos jak telegra... tyle, ze ludzie maja problem z odpowiadaniem na pytania w takich grach ;)

odgadywanie liter w slowach jest latwiejsza do zlamania niz obrazki z napisami...

0

A moze cos jak logowanie do niektorych bankow, ze sie podaje tylko niektore litery z hasla.

Podawalbys jakies dlugie slowo, po czym trzeba byloby wpisac losowe litery z tego hasla, np. 5-10 takich liter. Tylko nie wiem jak utrudnic potencjalnemu parserowi odczytanie kolejnych numerow (chocby i slownie) i wygenerowaniu odpowiedniej odpowiedzi... Przydalby sie jakis slowny szum na podobienstwo graficznego szumu w klasycznym captcha.

0

moim skromnym zdaniem, tego typu zagadki i testy tekstowe nie przejda, bo na to jest po prostu zbyt latwo napisac parser. co z tego ze zaszumisz opi sktore cyfry/znaki wyciagnac - pozycje i tak trzeba bedzie podac cyframi-slowoliczbami ktore latwo wylapac.. ja bym sie sklanial do wykorzystania czegos na co parsera sie obecnie nie napisze - semantyki/znaczenia. np. wziac utworzyc paredziesiat zestawow tematycznych slow, wylosowac pare slow z pewnej podgrupy (kolory, rosliny, zwierzeta, liczby, itp), uzupelnic slowami spoza grupy, zliczyc wystapienia podgrupy w zestawie slow (bo sa czasem homonimy itp) i nastepnie kazac userowi wpisac N-te slowo bedace roslina.. podobnie mozna zrobic z obrazkami -- wygenerowac losowy obrazek na ktorym jest ~20 obietkow pod roznymi katami, nakladajacymi sie lekko, ot, rozne ksztalty zwierzat, roslin, mebli etc wypelnione kolorami i spytac ile jest czarnych kotow..

acz i tak jestem zdania, ze jak cos moze zrobic czlowiek, to i da rade napisac parser/analizator/wytrenowana siec neuro, ktora tez bedzie to dobrze obchodzic.. ale to o ile czlowiek sobie szybko radzi, ot, zerkniecie na obrazek - 2 koty - koniec, o tyle przygotowanie parsera/neuro to masa czasu

ciekawa sprawa bylo by wykorzystanie tego czego maszyny nie maja - emocji - ale jak tu wygenerowac losowe tekst/obrazek/dzwieki tak, zeby wywolywaly emocje deterministyczne w np. >90% przypadkow? poza tym zostaje problem ich wyrazenia przez usera.. lista/combo/radio itp to od razu bruteforce i w koncu sie trafi, bo przeciez ewentualnych roznych odpowiedzi do wyboru bedzie malo..

0

lista/combo/radio itp to od razu bruteforce i w koncu sie trafi, bo przeciez ewentualnych roznych odpowiedzi do wyboru bedzie malo..
o to bym sie nie martwil. wystarczy dac 3 pytania i dotaniemy wtedy n^3 mozliwych kombinacji, gdzie n to ilosc mozliwych odpowiedzi dla jednego pytania.

0

Ale pomysl tez o tym jakim utrudnieniem jest rejestracja gdzie trzeba odpowiadac na AZ 3 pytania? Dla zwyklego uzytkownika to strata czasu, bo nie rozumie po co tak kombinowac.

A poza tym ile dasz tych odpowiedzi? 10? To daje tylko 1000 kombinacji. 15? Dalej malutko...

Ja bym sie skupial raczej na semantyce jak wspomnial quetzalcoatl. Do tego sensownym sposobem odpowiedzi byloby wpisanie jej w input. Dzieki temu bruteforce oparty na skonczonych mozliwosciach odpada. Gdybam, ale np. 'wpisz pierwsza linijke Inwokacji i podaj autora' - zakladajac, ze uzytkownicy wiedzieliby o co chodzi ;) Ale tego juz nie jestem taki pewien ;) Pozostaloby mieszanie mozliwosci, ale parsery dalej mialyby pole do popisu. Utrudnienia moznaby wprowadzac piszac: 'poprzedz to wszystko 3 kolejnymi literami alfabetu zaczynajac od e', 'zakoncz 4 przecinkami, kropkami', itp. Generalnie trudnosc opiera sie na zrozumieniu 'zadania', nie na wyborze odpowiedzi.

0

ja bym sie sklanial u opisanym przeze mnie poprzednio obrazkom.. wygenerowac taki obrazek jest prosto, nawet przez php. ale napisac cos go przeanalizuje pod katem pytania - bardzo trudno, nawet jestli pytanie bedzie tak proste jak podalem. grunt po prostu w tym zeby to nie byly symbole liter/cyfr tak jak to sie teraz na niektorych rejestrajkach robi -- one musza byc bardziej zroznicowane, nakladajace sie i dajace sie czlowiekowi rozpoznac. wyobrazcie sobie obrazek zlozony np z sylwetek 8 roznych psow, 10 roznych kotow, 2 rozne małpy, wycietych ze zdjec, poobracanych, nakladajacych sie gdzieniegdzie. pytanie: ile jest małp? i inputbox do wpisania cyfry.. userowi zajmie to 4-10 sekund. a kto napisze parser/neuro?

0

No ale Wezu, Karolaq pisal, ze z serwisu moga korzystac osoby niewidome, dlatego zalezy mu na tekscie...

0

uu:/ nie doczytalem.. skupilem sie na ogolnym problemie.. tak to totalnie odpada:/

0

Władzę ustawodawczą stanowi dwuizbowy parlament (Sejm - 460 posłów, Senat - 100 senatorów) wybierany w bezpośrednich, powszechnych, równych, tajnych i proporcjonalnych wyborach parlamentarnych na 4-letnią k[...]ę od dnia pierwszego posiedzenia.

Podaj brakujące słowo :D. Dla człowieka to łatwizna, zresztą udowodniono, że przy szybkim czytaniu tekstów ludzki mózg zauważa tylko pierwszą i ostatnią literę reszta jest dobierana z zasobu słów i dopasowywana do kontekstu. Problemem jest oczywiście dobór treści. Powyższy pochodzi z Wikipedii i nie stanowi to poważniejszego wyzwania dla bota. Jednak gdyby móc wygenerować taki tekst było by to z pewnością dobre zabezpieczenie. Generalnie wszelkie zabezpieczenia bazujące na emocjach skojarzeniach itp są do kitu z jednego prostego powodu: sprawdzanie poprawności odpowiedzi odbywa sie w oparciu o jakąś bazę wiedzy. Po kilku tysiącach prób bot przyswoi tę wiedzę po prostu bruteforceując odpowiedzi jak już ktoś wcześniej zauważył. Każdy człowiek również posiada taką bazę wiedzy jednak jest ona nieporównywalnie większa. To właśnie na tym należy oprzeć cały algorytm, wyciąć coś z ogólnej całości i zmusić człowieka do odtworzenia oryginalnej treści.

0

Odtworzenie oryginalnej tresci to tez kwestia brute-force albo jeszcze szybciej metoda slownikowa i juz jest posprzatane...

0

zombiak - w ogolnosci, to kazde zabezpiecznei jest do kitu, poniewaz instrukcje ktore jest w stanie wykonacz czlowiek moze rowniez wykonac odpowiednio napisany parser.. sila zabezpieczenia nie jest CZY SIE DA (bo zawsze sie da) ale ILE CZASU zajmie napisanie/zlamanie..

0

dla niewidomych bym polecal ułatwić dostęp za pomocą SBLAM!

Artykuł o tym zagadnieniu autora sblam!.

Sam używam owego sblam! na autorskim skrypcie księgi gości i jest usatysfakcjonowany wynikami.
</url>

0

Nie prześledziłem czałoście ale myśle że ciekawym pomysłem byłoby zadawanie pytań dźwiękowych z którymi jak sądzę komputer miałby problem być może wystrczyłoby stworzyć jakieś ścieżki dźwiękowe z pytaniami i losowo odtwarzać w losowej kolejności // ale to tylko sugestia.
Pozdrawiam

0

Jeśli chodzi o ten dźwięk, aby się nie powtarzały można by zakłucać dźwięk, aby dla "komputera" wydawał się inny. Takie coś ala z tymi obrazkami, ale tutaj z dźwiękiem :-|

Zarejestruj się i dołącz do największej społeczności programistów w Polsce.

Otrzymaj wsparcie, dziel się wiedzą i rozwijaj swoje umiejętności z najlepszymi.