Jakiś czas temu też myślałem o czymś takim.
To co m. in. różni ludzi od komputerów to:
- percepcja
- wiedza i doświadczenie
- "strzelanie" ("nie wiem wszystkiego, ale wydaje mi się...")
- uczucia
Nie każdy ma ten sam zasób wiedzy, a jeżeli ograniczymy go w jakiś sposób, to będzie możliwe "nauczenie" jej również komputera.
Percepcja opiera się na wykorzystaniu zmysłów: wzroku, słuchu itp. Z tego też powodu jest to powiązane z obrazkami lub dźwiękiem.
"Strzelanie", czyli podejmowanie decyzji, nawet jak nie jesteśmy czegoś pewni, ale nam się wydaje, że tak jest ok. Komputer będzie miał problemy z rozwiązaniem niektórych zadań, jak nie będzie miał wszystkich danych. Człowiek może strzelić. Problemem tak jak i przy innych, jest generowanie tego automatycznie oraz różnice polegające na tym, że dla tych samych niekompletnych danych, ludzie mogą strzelać różnie...
Uczucia są chyba najbardziej unikatowe dla ludzi. Jeżeli dostaniesz krótki smutne opowiadanie, to większość normalnych ludzi przy pytaniu jakie wzbudziło w nim uczucia: radość, smutek, złość, obojętność itp. wybierze prawidłową odpowiedź. Jednak i tutaj problem jest automatyczne generowanie tego.
Z tych przedstawionych przeze mnie, najbardziej ciekawe wydaje mi się zagadnienie generowania tekstu powodującego jakieś uczucia u czytającego. Niestety, ciężko jest zawrzeć uczucia np. w jednym zdaniu :)