Technologie pod przedsiebiorstwa.

0

Witam serdecznie. Od jakiegos czasu ostro ucze sie webdevu i chociaz nie jestem w jeszcze w branzy, malymi krokami sie zblizam do celu - czyli do pracy wlasnie w tej dziedzinie informy. Bardziej przykul mi sie front, a ze teraz we froncie jest coraz wiecej logiki itp. to rowniez bede mial z tym doczynienia, co jest spoko. W przyszlosci chcialbym dazyc do full-stack developer, ale jak na razie najbardziej chcialbym sie skupic na froncie + pobrac podstawy back-endu.

No wlasnie. Na rynku jest teraz od groma rozwian front-endowych. Wiec cos trzeba sobie wybrac. Jakis framework, na ktorym bede umial pracowac. Na moj wybor padl angularjs. Bardzo mi sie spodobal i odziwo ma duzo ofert pracy. Powie mi ktos dlaczego tak jest? Jest to spowodowane tym, ze po prostu jest dobry?

Najpierw chcialbym ogarnac wlasnie ten framework, bo jesli rzeczywiscie jest w tym troche pracy, to bede mial na czym sie szkolic. Oczywiscie pozniej chcialbym sie przymierzyc do innych narzedzi. Jakie polecacie? Jest ich chyba troche za duzo. Myslalem nad NodeJs oraz react. Chodz to dopiero po ogarnieciu Angulara. Troche martwi mnie fakt ze wyjdzie wersja 2.0, ale mysle ze przez najblizsze kilka lat bedzie co robic w wersji 1.0.

Teraz pytania dla ludzi z branzy. Jak czesto pisze sie w czystym JS, zamiast na bibliotekach/frameworkach?
Chcialbym zaczac prace jako junior, opowiedzcie jakie wyzwania wam stawiali w pierwszych tygodniach pracy.
Obecnie ucze sie wszystkiego co wpadnie mi w reke. Nie mam schematu na ktorym sie ucze, rozdzial po rodziale jak w ksiazce. Po prostu chce napisac jakis projekt i sie ucze na danym projekcie.

//Offtop
Niedlugo chce zaczac pisac aplikacje oparte o rest api. Znacie jakies fajne darmowe materialy ktore mogleby mnie podszkolic praktycznie? Bo o rest api ogladalem prezentacje, ale teraz chce to wykorzystac w praktyce. Pod kat ktory opisalem wyzej.

0

Ja bym polecał uczyć się reacta & underscore. Angular jest do d**y, nie warto na razie poświęcać mu czasu.

0

Teraz pytania dla ludzi z branzy. Jak czesto pisze sie w czystym JS, zamiast na bibliotekach/frameworkach?

na pewno musisz znać JS jako język. czyli tworzyc zmienne, funkcje. operowac na tablicach, rozumiec dziedziczenie prototypowe, tworzyc domkniecia etc.

Bo jesli nie bedziesz znal JSa to skonczysz jako "programista Angulara" (dawniej sie mowilo "programista jQuery", czyli osoba ktora zna jedna biblioteke a samego JS nie zna).

inna sprawa jeszcze jest z api przegladarkowym (ktore czystym JS nie jest, ale czasem sie to tak potocznie i błednie okresla). Coz, i tak w wiekszosci przypadkow pracuje sie albo z jQuery albo z jakimis frameworkami - wiec w codziennej pracy nie bedziesz musial uzywac metod typu addEventListener - tym niemniej i tak warto poznać. Po to, żeby zrozumieć jak to działa pod spodem, i żeby umieć w razie czego napisac cos bez jQuery. Osoby ktore znaja tylko jQuery a nie umieja napisac nic bez tego, coz...raczej nie beda dobrymi frontendowcami bo bedzie im brakowalo podstaowej wiedzy.

warto zajrzeć (nie po to, żeby nie uzywac jQuery, tylko raczej po to, zeby w tych 5-10% sytuacji kiedy nie mozemy uzyc jQuery umiec sobie bez niego poradzic:

http://youmightnotneedjquery.com

co do Angulara to juz jest wyzszy poziom abstrakcji.

0

Ja mam tak, że back-end wydaje się prostszy od front-endu. Jak widzę natłok js/jquery/angularJS to mnie skręca, dlatego dla rozluźnienia muszę zajrzeć w php/mysql/ror żeby nie zwariować ;)

co do pytania to obowiązkowo jQuery+JS+CSS. No i HTML 5. AngularJS to właśnie w dalszej kolejności, ale jest coraz popularniejszy (glównie dlatego, że palce w tym maczają ludzie z Googli)

0

Ostatnio tworzylem sobie wlasnie funkcje i nie tylko na dziedziczeniu prototypowym. Oczywiscie rowniez ucze sie js-a, nie jest tak, ze cisne tylko angulara czy inne frameworki. po prostu mi sie spodobal i pisze sobie teraz portfolio z mini blogiem wlasnie w angularze, zeby pokazac potencjalnym pracodawcom ze cos umiem. Co masz na mysli mowiac "wyzszy poziom abstrakcji"? Dzieki wielkie, bardzo fajna stronka! Przeciwcze kazdy podpunkt.

0

jak ma to dobrze wyglądać, ten twój homepage, to bootsrap też oczywiście daje radę ;)

0

Tzn, w bootstrapa sie nie bawie. Bootstrapa wykorzystalem do innego projektu, ktory tez oczywiscie znajdzie w moim portfolio w postaci modnych teraz tzw. mockupow. Bardzo przyjemna forma prezentacji swoich prac. Btw. duzo roznia sie od siebie frameworki? Np. react i angular? Jest to zupelnie inna bajka, czy np. dzieki wiedzy o angularze bedzie mi latwiej przesiasc na inny framework?

0

Co masz na mysli mowiac "wyzszy poziom abstrakcji"?

to, że angular robi wiele rzeczy z automatu, stosujac swoje wymyślone konstrukcje (np. dyrektywy, atrybuty typu ng-repeat etc.), co z jednej strony pozwala na szybkie tworzenie aplikacji, z drugiej strony ukrywa przed tobą wiele rzeczy (bardziej niz jQuery - jQuery to tylko prostszy sposob odwloywania sie do DOM, Angular 1 to jedna wielka fikcja)

Czyli angular przyspiesza prace, ale jednoczesnie narzuca ci pewien punkt widzenia i zaciemnia ci obraz tego co sie naprawde dzieje.

to wszystko podouje ze do Angulara lepiej nie siadac od razu, na etapie nauki podstaw JS, bo wtedy mozna miec problemy (szczegolnie ze w Angularze musisz i tak wiedziec co sie dzieje pod maska, a takze znac jego zaawansowane opcje, po to zeby moc ominąć ograniczenia samego Angulara. Angular (mowie o jedynce caly czas) generuje rownie duzo problemow, co rozwiazuje.

Co wszystko powoduje, ze Angular w rekach doswiadczonego programisty moze byc dobrym narzedziem, przy odrobinie dodatkowego wysilku. Tym niemniej moze to byc dosc trudny framework na dzien dobry.

(zaznaczam ze mowie o wersji 1.* bo z tej korzystalem. Dwojka ma byc nieco inna, prostsza, wiec niekoniecznie to bedzie i jej dotyczylo)

0

To znaczy ja ucze sie rownoczesnie JS-a jak i angulara plus chce wpychac do tego jquery. Po opanowaniu tego w pewnym odstepie czasowym chcialbym przymierzyc sie do nodejs i innego frameworku rowniez. Ponawiam pytanie. Jak wielka jest roznica midzy frameworkami? Np. React i Angular. Przykladowo. W angularze mamy funkcje ng-repeat. Jak to wyglada w reactcie? Nie wiem czy robie blad robiac portfolio w angularze, ale zrobilem to ze wzgledu ze chcialem ominac jezyk back-endowy. Bo portfolio ktore chce zrobic, ma byc w pelni dynamiczna strona. A 'jakies' umiejetnosci jezyku back-endowego, w moim przypadku php pokaze w innym projekcie.

0

A ja slyszlem, ze kody angularowe sa bardzo dobre w utrzymaniu i dlatego duzo przedsiebiorstw w niego inwestuje. Jest to moze komercyjny framework, a wiec jesli chodzi o rynek pracy to dobry wybor. Tak jak mowilem - nie zamierzam programowac tylko w angularze. Chce zabrac sie ostro za js-a i nodejs, a co pozniej zobaczymy.

0

Po opanowaniu tego w pewnym odstepie czasowym chcialbym przymierzyc sie do nodejs i innego frameworku rowniez.

NodeJS to nie framework, tylko... jak to nazwać.. platforma uruchomieniowa? To sposób na wywoływanie kodu JavaScript bezpośrednio jako aplikacje konsolowe (zamiast w przeglądarce). W NodeJS jest dołączona pewna "biblioteka standardowa" z podstawowymi funkcjami do obsługi plików itp. a także masz od groma różnych zewnętrznych bibliotek i frameworków.

Ale generalnie to nie framework, tylko bardziej platforma. Możesz w tym robić aplikacje konsolowe, skrypty automatyzujące prace, ale również backend aplikacji webowych czy cokolwiek innego.

EDIT:

Ponawiam pytanie. Jak wielka jest roznica midzy frameworkami? Np. React i Angular. Przykladowo. W angularze mamy funkcje ng-repeat.

w Reakcie jest prościej, bo nie ma wymyślonych konstrukcji tylko piszesz wszystko w JavaScripcie (np. zamiast ng-repeat mógłbyś użyc javascriptowej funkcji map) i osadzasz w JS bezpośrednio kod HTML (tylko musisz to przekompilować np. za pomocą BabelJS)

0

Mam teraz do wyboru w projekcie jQuery lub AngularJS (wedle wyboru) i robię wszystko, żeby jak najwięcej jQuery a jak najmniej AngularJS. Może to złudzenie (?), ale możliwości tych frameworków się często pokrywają. AngularJS ma na pewno spore (i unikalne! - co jest też ważne) możliwości, ale wydaje się jakiś trudniejszy.

jQuery momentami prościutkie i daje fajny efekt w szybkim czasie. Naprawdę dobrze też jest ogarniać CSS i bootstrapa, bo jak projekt ma być realnie responsywny (w każdej konfiguracji, a nie tylko tymi z największymi ekranami) to bootstrap to najprostsza i najszybsza droga do tego.

To tyle w dyskusji front-end: AngularJS vs jQuery :D

0

ja bym nie szedł w tę strone (jak najwiecej jQuery, najmniej Angulara), i wg mnie jQuery ciezko porownywac

jQuery sluzy do manipulacji DOMem czyli dziala na takim samym poziomie abstrakcji co przegladarka, tyle ze nazwy funkcji sa krotsze i uzywa sie ich wwygodniejszy sposob.

Jednak jak sie ma dluzszy kod to takie jQuery only podejscie moze skonczyc sie kodem spaghetti. Frameworki to nie tylko "spore mozliwosci" ale tez pewnego rodzaju wzorce projektowe, np. oddzielenie widoku od modelu, praca na reuzywalnych komponentach. To pozwala na pisanie bardziej modularnego kodu.

Oczywiscie, nie tylko Angular jest, mozna we frameworkach dowoli wybierac. Jednak moim zdaniem nie da sie pracowac bez frameworka. Czemu? Bo jak nie ma frameworka to zwykle i tak jest. Framework to pewna struktura, wiec wystarczy ze ktos porobi moduły/klasy, zacznie uzywac wzorca MVC i wymysli sobie spojne nazewnictwo plików w projekcie, to juz taki ktos zrobil niechcacy framework (przez framework nie mam na mysli ficzerów w stylu two directional data-binding bo bez tego mozna sie obyc - raczej uzywajac slowa framework mam na mysli jasna i podzielona na moduly czy komponenty architekture, ktora umozliwia latwe utrzymanie i rozwijanie projektu)

wiec pisanie wiekszych rzeczy tylko na jQuery (bez zewnetrznego frameworka) ma moim zdaniem tylko wtedy kiedy sami sobie zrobimy framework na potrzeby projektu. No bo jesli bedziemy pisac po prostu w jQuery bez zadnych zasad projektowych to wyjdzie nam kod spaghetti.

Natomiast gotowe frameworki zwykle albo narzucaja okreslona strukture/architekture, albo chociaz ją ułatwiają, wiec ludzie moga od razu zaczac pisac kod, ktory jest niejako uporzadkowany.

0

Ucze sie tego angulara i wg. mnie jest on bardzo fajnym frameworkiem. Praca z nim to jak na razie bajeczka. Wszystko ladnie pourzadkowane, tak jak kolega pisal na gorze. Wzorzec mvc i mvvm, swietna sprawa. Ale mysle ze polaczenie wiedzy js-a, jquery + framework mvc dla juniora, na ktore bede chcial niedlu go startowac to spory +. Jesli jest jakis stary wyjadacz angulara lub osoba ktora rzeczywiscie juz troche czasu w tym siedzi, powie mi jakie rzeczy powininem ogarnac, zeby ta nauka byla bardziej owocna. Mam zamiar przymierzyc sie do restowych aplikacji, ale co przed tym powinienem na pewno znac ze strony angulara?

0

Szukam w sieci jakiegos fajnego prostego restowego przykladu, wraz ze wszystkimi zapytaniami, tak zebym mogl sobie pocwiczyc praktycznie ale nie moge znalezc. Chodzi mi o wszystkie pliki js-a jak i html-a plus do tego json, czy url. Ma ktos jakis fajny przyklad?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1