J2EE - technologie przyszłościowe(pod kątem pracy)

0

Mam pytanie, jakie polecacie technologie do nauki, aby w niedalekiej przyszłości nie mieć problemów z pracą?

Rozważam Spring+Hibernate+GWT/JSF(PrimaFaces)
Acha i wszystko na Tomcatie w sumie!

Czy lepiej uczyć się cieżkich komponentów EJB, JPA i jakieś inne GUI.

1

Parę znanych faktów

  • zarówno JPA (z tym, że w najnowszej wersji) jak i Hibernate są stosowane, tylko że Hibernate jest stosowane częściej
  • różni pracodawcy preferują różne frameworki do stron, więc tutaj nie ma konkretnego wyboru
  • najnowsze EJB także zyskują popularność
    Generalnie sugerowałbym nastawienie się na ciągłą naukę coraz to innych frameworków. Lecz jeśli planujesz w jakiejś niedługiej perspektywie zacząć gdzieś pracować, to polecałbym Hibernate + JSP/Servlety + jakiś popularny framework do stron (JSF, Spring, Struts) + wiedza o tak zwanej Core Java, zwłaszcza o tym jak rozmaite kolekcje działają. Oczywiście zakładając, że chcesz pracować jako webdeveloper.
0

Tak, chcę pracować jako webdeweloper.

Zresztą w Javie, aplikacje okienkowe to raczej żadkość i przeżytek.

Czy JSP nie równa się JSF?(to nie to samo tylko poziom wyżej, warto jeszcze wracać do JSP?)
Piszesz Hibernate + JSP, bez żadnego kontenera, np.Spring?

1

Ja wiem czy przeżytek? NetBeans/ Eclipse/ pochodne, JDownloader, RSSOwl, itp to desktopowe aplikacje. Jak JavaFX 2 wyjdzie poza fazę beta to myślę, że aplikacji desktopowych czy apletów Javowych będzie więcej.

JSP to archaizm. Struts też. JSF nie wiem, ale stare wersje też się do niczego nie nadają. Z drugiej strony do tej pory jest zapotrzebowanie nawet na programistów Cobola/ Fortrana/ whatever.

Kozioł zajmuje się webdeveloperką w Javie i ma o tym bloga: http://koziolekweb.pl/tag/java/ Pomijając polityczne dywagacje, blog ma sporą wartość merytoryczną.

1

Pracuję w dużym korpo.
Jeśli chodzi o warstwę GUI to trafiają się u nas jeszce projekty w JSP, częściej w JSF, a czasami nawet w GWT.
Ja jestem back-end-owym programistą. W tym obszarze wystarczy znajomość EJB (od versji 3 zdobywa coraz więcej zwolenników ), JPA, Hibernate.
Aby dostać u nas robotę to wystarczy tylko znajomość Java SE.
A patrząc na inne oferty pracy to tak jak koledzy napisali, na start powinna wystarczyć znajomość Spring, JSF, Hibernate lub standard JPA.

Orientacyjnie możesz spojrzeć na: http://www.thoughtworks.com/s[...]-radar-july-2011-us-color.pdf

1

JSF to nie JSP. Generalnie obie technologie pozwalają na odwoływanie się do kodu Javowego przy tworzeniu stron, lecz JSF niejako wymusza MVC, podczas gdy jeśli ktoś się uprze, to w JSP może w jednym pliku wszystko zrobić (chyba nie warto).
A co do EJB - to z tego co mi wiadomo toto stało się naprawdę użyteczne właśnie dopiero w wersji 3, chociaż sam nie mam z tym większych doświadczeń poza teorią (czym są beany, jakie są rodzaje, jak deklarować scope'y itp.).
PS warto pamiętać, że należy znać też chociaż podstawy XMLa, gdyż na rozmowie o pracę raczej nieciekawie by wyglądał kandydat który by nie wiedział jak wygląda XMLowy komentarz :) . Nie wspominając o tym, że znać go po prostu trzeba choćby i po to, by sobie pliki web.xml konfigurować.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0