Nauka programowania - początki

0

Witam mam 20 lat i postanowiłem zacząć programować Jako że mam maca i na co dzień mam do czynienia z produktami apple, to naturalnym wyborem dla mnie było zacząć programować w swift bo od objective c jest prostszy i ma większa przyszłość.Przeczytałem książke do swifta od apple jednak jestem zagubiony w tym wszystkim.Nie wiem jak to wszystko ogarnąć a nie które rzeczy dla mnie to czarna magia.Jak już pomyśle aby zrealizować dana aplikacje tot nawet nie wiem od czego zacząć itp. Myślę że moja wiedza jest jeszcze nie wystarczająca lub popełniłem błąd jakiś np w doborze języka programowania choć to nie powinno mieć tak wielkiego znaczenia.Co mam zrobic??Jak zacząć to wszystko ogarniać. No i jakie materiały polecacie do nauki.

0

Wiedza teoretyczna != wiedza praktyczna. Możesz robić jakiś projekt i odpowiedzi szukać w Google jeżeli czegoś nie wiesz a w wolnym czasie czytać książkę.

1

Dzieciak ze mnie, ale pozwolę sobie zabrzmieć jak jeden z wielkich mędrców zachodu i zacytuję sam siebie - "Programowanie, to nie sztuka sama w sobie". To naturalne, że czujesz się zagubiony, bo nie masz zielonego pojęcia czym jest programowanie. Programowanie, to nie wykuta na blachę wiedza dotycząca składni, wyrażeń, biblioteki standardowej i frameworków. Programowanie, to używanie tej wiedzy do rozwiązywania posiadanych problemów. Posiadane problemy natomiast, to zbiór zadań, które należy wykonać, aby stworzyć określoną aplikację. Zanim się jednak zacznie określoną aplikację tworzyć, to trzeba ją zaprojektować. Zanim się cokolwiek zaprojektuje, to trzeba wiedzieć, co się chce zbudować. Tak więc: (i) wymyślasz sobie "coś"; (ii) rozpisujesz sobie co to "coś" ma robić, jak wyglądać i jak działać; (iii) dobierasz odpowiednie narzędzia potrzebne do stworzenia "cosia"; (iv) wybierasz materiały budowlane i przechodzisz do procesu budowy; (v) jeżeli nie wiesz jak położyć daną cegłę, to szukasz informacji w necie. Ot, cała tajemnica programowania, dająca się streścić w trzech słowach "wymyśl, zaprojektuj, zaimplementuj".

Materiały do nauki? Internet. Nie wiesz jak coś zrobić, np. nie wiesz jak dodać akcję do przycisku w obj-C. Otwierasz wtedy Google, wpisujesz "how to add action to a button in objective c" i otwierasz, dajmy na to, odnośnik do stackoverflow http://stackoverflow.com/ques[...]ton-programmatically-in-xcode.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0