Początki programowania.

0

Witam.

Jestem jeszcze dość młodym człowiekiem i chciałbym się nauczyć, choć podstawy programowania. Mam zamiar iść na studia o kierunku informatyk programista (Jeżeli takie coś istnieje, jeszcze się nie dowiadywałem) i przydałoby się od czegoś zacząć. Interesuje mnie język C++ lecz, słyszałem że dobrze byłoby się nauczyć pascala, ponieważ od tego są podstawy (?).

I tutaj pytanie... Polecilibyście mi jakiś dobry kompilator i język od którego mam zacząć naukę? Co przeczytać, jaką książkę, jakieś fora na których są poradniki i tego typu sprawy, chodzi mi tylko o to żeby zacząć i mieć takie poradniki, lub ksiązka. Z góry dzięki.

4

Od siebie, jako dość początkującego, polecam IDE Code::Blocks, jest darmowe, aktualne i dobre :) Również możesz wybrać Visual C++ Express (również darmowy i nie gorszy od C::B). Zdecydowanie odradzam DevC++.

Język to tylko narzędzie, było wiele dyskusji nt. tego jaki język na początek jest najlepszy, od siebie polecam C++ :) Sam zacząłem od C++ (póki co znam tylko, a w zasadzie poznaję tylko C++), i jako początkujący wiem, że na początek są świetne materiały w postaci książek Grębosza "Symfonia C++ Standard" oraz "Pasja C++", łatwo dostępne choćby na allegro, a świetnie wytłumaczone są w nich podstawy :) Do tego często pojawia się opinia, że po C++ łatwo się przerzucić na inne języki, a przecież świat nie kończy (ani nie zaczyna) się na C++, więc idąc w tym kierunku będziesz pewnie chciał poznać więcej narzędzi pozwalających Ci na tworzenie programów :)

Jeżeli zdecydujesz się na C++ i na w/w książki Grębosza, to pamiętaj, żeby kupując Symfonię C++ kupić tą ze "Standard" w nazwie, bo jest jeszcze stara wersja, sprzed standardu.

2

Ja oprócz książek p. Grębosza polecę jeszcze:

http://helion.pl/ksiazki/c-cw[...]andrzej-stasiewicz,cwcpp3.htm (bardzo fajnie omawia "podstawy podstaw", ja mam pierwsze wydanie, tu pewnie jest coś poprawione, itp.)
http://helion.pl/ksiazki/c-dl[...]ao-bradley-l-jones,cppint.htm (sporo wiedzy, niektóre tematy przy pierwszym podejściu mogą być nie do końca zrozumiałe, ale nie od razu Rzym zbudowano)
http://helion.pl/ksiazki/thin[...]polska-bruce-eckel,thicpp.htm (kolejna dobra książka, w wersji angielskiej dostępna za darmo i legalnie)

Jeśli chodzi o IDE to również polecę Code::Blocks. No i kodzić, kodzić.

Dodam jeszcze, że jeśli naprawdę interesuje Cię informatyka, to nie zamykaj się na samo programowanie, które czasem (przejściowo, chwilowo) może się znudzić. Warto poczytać coś o architekturze komputerów, systemach operacyjnych, sieciach, etc.

Kodziak napisał(a):

Mam zamiar iść na studia o kierunku informatyk programista (Jeżeli takie coś istnieje, jeszcze się nie dowiadywałem) i przydałoby się od czegoś zacząć.

Kierunku takiego nie ma (jak "informatyk programista"). Jest informatyka i jest tam też programowanie. Choć nie tylko na informatyce masz programowanie. Również na elektronice, telekomunikacji, automatyce i robotyce, inżynierii biomedycznej, etc. Studia same w sobie programować Cię nie nauczą, ale kierunek, na którym będzie programowanie da Ci jakąś (może dać) inspirację, może pokazać różne drogi, którymi można w tej branży pójść. Np. na EiT mam takie przedmioty związane z programowaniem jak "technika mikroprocesorowa", "układy programowalne", "technika symulacyjna i obliczeniowa", etc.

3

Programowanie to świetna przygoda. Zwłaszcza na początku , gdy zdaje ci się, że dostałeś jakieś supermoce (początek w sensie, umiesz już jakieś rzeczy konkretne robić). Potem dowiadujesz się, że nie jest już tak łatwo, ale brniesz dalej, bo tak to z pasją bywa.
Pascala sobie bym na Twoim miejscu darował - jeżeli w szkole od ciebie nie wymagają, to zacznij od chociażby delphi. Pascal to strata czasu.
Ważne zadanie: zrozumieć istotę programowania obiektowego - potem wszystko będzie z górki.
A także KISS, DRY (poszukaj sobie na necie o tym).

0

Mhm.. Witam ponownie. Mam już IDE, zaczynam się uczyć. Jak przeczytałem w tym poradniku, że należy przepisać kod, a nie skopiować go itp, itd. Tak więc przepisałem swój pierwszy kod, po czym wyskakuje mi masa błędów, na początku nawet nie dało się go skompilować, ale jak ściągnąłem minGW to dało rade. Wrzucam screena:
user image

Z góry dziękuje za pomoc w rozwiązaniu problemu. Nie chodzi mi dokładnie o kod, tylko o to jak ten program skonfigurować pod swoje potrzeby.

Dobra, tamto było źle, zaczerpnąłem innego poradnika, tym razem na pewno o C++. Przepisałem kod, i wyskoczył mi błąd, że nie mam takiej biblioteki. Skąd ją ściągnąć?
http://iv.pl/images/25319214067391036759.png

1
Kodziak napisał(a):

Dobra, tamto było źle, zaczerpnąłem innego poradnika, tym razem na pewno o C++. Przepisałem kod, i wyskoczył mi błąd, że nie mam takiej biblioteki. Skąd ją ściągnąć?
http://iv.pl/images/25319214067391036759.png

Po pierwsze dawaj kod między znaczniki < code = cpp > < / code > (bez tych spacji), a nie zrzuty ekranowe. Nie potrzebujesz biblioteki. Po prostu złą nazwę podałeś, ma być samo #include <iostream> bez .h. Chociaż i z tym kod jest zły (się nie będzie kompilowało). Poniżej masz działający przykład.


#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
      cout << "Hello World !" << endl;
      return 0;
}

Żeby "nie było" - działa http://ideone.com/Q2QDI . Teraz wypadałoby zrozumieć +/- o co chodzi w tym kodzie. No to google i jedziesz :)

Podpowiem czego szukać:

#dyrektywy preprocesora (jedną z nich jest #include)
#biblioteka iostream
#przestrzenie nazw
#funkcje w C++, funkcja main()
#typy zmiennych (np. int)
#czym jest, co robi (a może z jakiej biblioteki ?) --> cout i endl
#słowo kluczowe return
W ogóle kup sobie na początek np. http://helion.pl/ksiazki/c-cw[...]andrzej-stasiewicz,cwcpp3.htm, żeby się "obyć" trochę z językiem, albo poczytaj jakiś internetowy kurs, ale w miarę porządny, np. http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial .

0

Błąd, błąd, błąd. Ciągle jakiś błąd. Korzystam z tego oto poradnika: http://xion.org.pl/files/texts/mgt/html/1_2.html. Jest tam dalej napisane, pierwszy programik. Przepisałem cały kod, wszystko good, wywaliło mi 2 błędy, w codeblocks. Patrzyłem na tej stronie, co jest post @UP, też wywaliło błędy, tak więc nie rozumiem. Uczyć się z tego poradnika, ale on podaje błędy, znaczy nie wszystko gra, no to w SPACJA końcu... Czy może ja coś źle robię? Pewnie na to wychodzi że tak...

@Już się z tym .cpp uporałem :D

// First - pierwszy program w C++

#include <iostream>
#include <conio.h>

void main()
{
   std::cout << "Hurra! Napisalem pierwszy program w C++!" << std::endl;
   getch();
}
1

Poradnik jest nie najlepszy
powinno być int main, void main jest błędem.

2

Dlatego polecam książkę. Albo Symfonię C++ Standard, bo przeciez zgodna ze standardem, a najnowsze wydanie jest z 2010 roku, albo ktos podawał jakieś z Heliona, ale SYmfonię sam mam więc wiem, że podstawy sąfajnie wytłumaczone w niej :) Oczywiscie polecam również czytanie na forach tematów innych newbie, gdzie ludzie z doświadczeniem i wiedzą tłumaczą wiele rzeczy, bo w każdej książce mogąznaleźć się błędy :)

Co do "Od zera do gier kodera" to mozna sie z niego uczyc podstaw, ale wtedy trzeba brać poprawki na to, że są tam błędy i trzeba na forach i w ogole w internecie znajdywać samemu rozwiązania. No i raczej tylko w takich wypadkach, jak nie chcesz wydawac ~60zł na Symfonię C++ Standard lub inne pozycje od razu bo np boisz sie ze za tydzien Ci sie całkiem znudzi. Jeżeli wiesz, ze chcesz podejsc od razu do tego poważnie i za kilka dni nie zmienisz zdania to od razu kup sobie książkę jakąś, jak wątpisz, to dojedz do np wskaźników w "Od zera..." i wtedy zadecyduj.

Takie kwestie, że main ma zwracać wartosc a nie być void są w wielu miejscach opisane, wystarczy szukać, nawet nie trzeba pytać. Pamiętaj, na tym poziomie nauki większość problemów/błędów już jest gdzieś rozwiązana, w koncu wielu przed Tobą uczyło się z "Od zera...", Symfonii czy innych źródeł :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0