początki programowania

0

Witam
zaczeliśmy na informatyce na studiach programować w C , jednak muszę przyznać że wykłady mi nic nie wnoszą,zacząłem więc oglądać tutoriale w internecie, dzięki nim poznałem chociaż podstawy, jednak gdy mam napisać prosty program typu obliczenie sumy czy średniej kilku liczb to nie wiem jak się za to zabrać, robię to więc tak że wypisuje jako int suma=1+2+3+4+5 jednak wiadomo że gdy tych liczb jest wiele to nie jest rozwiązanie mógłby więc ktoś na przykładzie wytłumaczyć jak się brać za takie rzeczy?

0

Kup książkę o C i zacznij myśleć?

0

A na laby chodzisz ... ?

0

chodze

0

@Patryk27, ktoś może znać cały język C, różne tajniki, wyjątki itp. Ale wydaje mi się, że jeśli nie miał styczności z algorytmiką będzie miał ciężej. Nauka programowania powinna się zacząć od Algorytmiki. Ta nauka ma Ciebie, nauczyć jak myśleć komputerowo żeby coś zrobić. Dojść do tego samego rozwiązania jak z sumą tylko szybciej i łatwiej. Ktoś mnie nauczył algorytmiki, i jak siadam i programuje to myślę sobie jak to zapisać w schematach blokowych. A jeśli już je masz, to zwyczajne przepisanie do programu za pomocą odpowiednich instrukcji. Nie byłeś pierwszy, już nawet ktoś podobny temat założył: Nauka algorytmów.
@K. Chodzenie na laby, prawdopodobnie także mu za wiele nie da. Ale to już jest związane z chęciami do nauczania przez prowadzącego oraz czy ma czas. W całym semestrze jest 13 zajęć, a tempo jak na ćwiczeniach i wykładach jest wysokie. Więc wątpię, że mogą poświęcić np 4 zajęcia na podstawy.
@maciejk1993 Co do pętli mogę Ci dać jedną wskazówkę. Programista jest leniwy, jeśli musi pisać to samo więcej niż 3 razy, to robi pętlę.

1

Zainstaluj sobie jakieś IDE i zacznij się tym bawić; http://pl.wikibooks.org/wiki/C
Moim zdaniem najlepiej uczyć się na praktyce i błędach. Na początku gotowe przykłady, potem lekkie modyfikacje i wszystko po jakimś czasie zaczynasz rozumieć.

6

Ludzie.... Ja tu czegoś naprawdę nie rozumiem. Idziecie na informatykę na studia (czy na jakieś inne, gdzie informatyka jest dodatkiem) - chodzicie na wykłady, na zajęcia. I zadajecie takie pytania???

Macie wykłady - przerwij wykładowcy, zapytaj o wyjaśnienie... Gość nieprzystępny? Macie ćwiczenia - przewij ćwiczeniowcowi, zapytaj o wyjaśnienie... Gość naburmuszony? Masz kolegów w grupie, zapytaj, te kilka minut któryś znajdzie, żeby wyjaśnić...

Wstydzisz się pytać kolegów? Są książki - od takich dla profesjonalistów po książki o programowaniu dla dzieci, gdzie wszystko jest wyjaśnione na przykładzie koziołków i świnek latających w pętlach...

Nie chcesz szukać książek? Mamy taki cud techniki jak internet - tam znajdziesz wszystko!!!

Ja wiem, że studia w Polsce dziś są w większości pod psem, ale to nie znaczy, że takich informacji nie można zdobyć, że nie można nawet z najgorszych studiów wynieść dobrej wiedzy. No, ale jak idziecie na studia myśląc, że ten papierek sam przyniesie wiedzę... Każda nauka to ciężka praca i to obok tego co Wam się "należy" np. ze strony uczelni.

0

jak najbardziej się z tobą zgadzam tylko jeśli mówisz że na internecie można wszystko znaleźć to dla mnie np. takim źródłem wiedzy są ludzie z takiego forum jak tu którzy mogą wytłumaczyć pewne rzeczy o wiele lepiej niż nie jedna książka,czy strona internetowa

4
maciejk1993 napisał(a):

dla mnie np. takim źródłem wiedzy są ludzie z takiego forum jak tu którzy mogą wytłumaczyć pewne rzeczy o wiele lepiej niż nie jedna książka,czy strona internetowa

Tylko, że tutaj takich pytań "jak zacząć" jest średnio od jednego do kilku w tygodniu! Może jednak naprawdę warto sobie najpierw poszukać informacji, przejrzeć posty na ten temat?
Przecież nawet dla tych "szukających inaczej" został przypięty w tym dziale temat: Od czego zacząć naukę programowania?, zresztą takich tematów tu się plącze cała masa :(

2
maciejk1993 napisał(a):

wypisuje jako int suma=1+2+3+4+5 jednak wiadomo że gdy tych liczb jest wiele to nie jest rozwiązanie

Wybacz, ale jeśli nie znasz rozwiązania problemu, ktory może wystąpic w kursie jako "Nasz pierwszy program", to daruj sobie informatyke. I matematyke. I studiowanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0