Czy mogę nauczyć się programować?

Odpowiedz Nowy wątek
2011-08-23 00:25
0

To raczej dość śmieszny temat, ale martwię się trochę więc muszę się gdzieś wygadać.
Mam 21 lat, nidgy styczności z programowaniem nie miałam. Mam takie swoje małe marzenie i chciałabym stworzyć internetową grę 2d używając gotowego silnika np. Eclipse Orgins i wzbogacając go. Dotychczas większość tych silników była napisana w VB6, ale ten który przed chwilą podałam jest ulepszany i w przyszłości zostanie przerobiony na VB NET 2008 (teraz jest tylko wersja beta).
Jednak żeby zrobić taką grę tak czy siak muszę się tego przeklętego języka nauczyć. Spotkałam się już z opiniami że na naukę programowania jestem za stara, bo dzieciaki w wieku 11-12 lat zaczynają się takich rzeczy uczyć >.> Trochę mnie to zdemotywowało, ale nie poddaję się.
Znalazłam jakieś kursy w języku angielskim i od tygodnia się uczę VB6 (na szczęscie z angielskim nie mam problemów). Nie wiem jednak czy dobrze robię. VB6 jest przestarzały, w dzisiejszych czasach nawet książkę o nim trudno dostać.
Jak myślicie, powinnam uczyć się tego VB6, czy też przejść na VB.NET? Słyszałam że ten drugi jest trudniejszy, ale widzę że w internecie jest więcej informacji na jego temat. Jakieś rady jak się powinnam uczyć, linki do kursów czy nazwy książek mile widziane. Myślę że dobre byłyby toturiale jak robić jakąś prostą grę krok po kroku.

Pozostało 580 znaków

2011-08-23 00:46
Kumashiro
1
Chachee napisał(a)

Spotkałam się już z opiniami że na naukę programowania jestem za stara, bo dzieciaki w wieku 11-12 lat zaczynają się takich rzeczy uczyć

Bzdura. Im jesteś starsza, tym jest trudniej, bo masz mniej wolnego czasu. Poza tym wiek nie ma znaczenia.

Chachee napisał(a)

Znalazłam jakieś kursy w języku angielskim i od tygodnia się uczę VB6 (na szczęscie z angielskim nie mam problemów). Nie wiem jednak czy dobrze robię. VB6 jest przestarzały, w dzisiejszych czasach nawet książkę o nim trudno dostać.
Jak myślicie, powinnam uczyć się tego VB6, czy też przejść na VB.NET? Słyszałam że ten drugi jest trudniejszy, ale widzę że w internecie jest więcej informacji na jego temat. Jakieś rady jak się powinnam uczyć, linki do kursów czy nazwy książek mile widziane. Myślę że dobre byłyby toturiale jak robić jakąś prostą grę krok po kroku.

Visual Basic IMHO nie jest dobrym wyborem, o ile nie chcesz pisać makr do Excela ;)
Sprawdź takie języki jak Java, Python lub Ruby, ewentualnie C++ (np. jako backend obliczeniowy). VB ograniczy Cię tylko do serwerów Windows.

Możesz mi coś wytłumaczyć? Nie masz mejla że konta nie zrobisz? - payl 2011-08-23 02:55
Visual Basic to pełnoprawny język programowania (inna rzecz, że składnia koszmarnie rozwlekła), to nie tylko VBA. - somekind 2011-08-23 03:13
@payl: konto mam, ale nie widzę potrzeby logowania. A do czego potrzebne Ci jest moje konto? @somekind: tam na końcu zdania jest taka śmieszna emotikonka... ;) - Kumashiro 2011-08-23 10:39
No spoko, tylko dowcip rozumie ten, kto się na tym zna. A pytającą możesz tym wprowadzić w błąd. - somekind 2011-08-23 12:55

Pozostało 580 znaków

2011-08-23 02:55
0

Payl wróży jak to będzie:
Teraz jest koniec wakacji, NUDY i każdy bierze się za byle co.
Za dwa-trzy dni (góra do końca wakacji) znudzi Ci się programowanie i zajmiesz się czymś innym!

A co do tematu: Visual Basic? Woah, lepszego języka nie można chyba było strzelić.
Dobre wybory: C++ / Delphi.
Payl poleca: Delphi.
Dlaczego? Proste w nauce podstaw, a grę da się spokojnie zrobić (2d czy 3d). Ale nie łódź się że Od razu zrobisz pr0 wypasioną grę. To zajmie, hmhm, lata?
Albo, izi path, czyli coś w tylu Game Maker!


Nie pisz do mnie PM o czymś co nie dotyczy bezpośrednio mnie. | Nie rozmawiaj ze mną jeśli brak Ci kultury (wystarczy że mi brakuje) | Nie jestem zły, jestem po prostu zły.

Pozostało 580 znaków

2011-08-23 07:11
1
Chachee napisał(a)

To raczej dość śmieszny temat, ale martwię się trochę więc muszę się gdzieś wygadać.
... bo dzieciaki w wieku 11-12 lat zaczynają się takich rzeczy uczyć >.> Trochę mnie to zdemotywowało, ale nie poddaję się....

E tam . Ja zacząłem naukę programowania mając 30 lat , wcześniej nie było okazji , nie było komputerów itp itd .
Nie jest to moim zajęciem zawodowym ale czuje się dobrze w tym temacie bo mi się spodobał stając się właściwie pasją która trwa już
ponad 10 lat i jest ok .
Szukałem nawet pracy związanej programowaniem , ale niestety parę rzeczy kiedyś w życiu zawaliłem i samo to że umiem programować
to za mało co nie pozwala mi zostać "zawodowcem" ,a właściwie doszedłem do wniosku że to co jest wymagane na rynku nie bardzo mi odpowiada , mniejsza z tym ...
W poszukiwaniach okazało się że jest duże "wzięcie" na C# .NET wszelakie , wolę C++ i już nie chciało mi się drążyć tematu dalej bo zwapniałem ....
Ale powiem tak - nie przejmuj się , rób swoje ....

Chachee napisał(a)

Jednak żeby zrobić taką grę tak czy siak muszę się tego przeklętego języka nauczyć.

Samo się nie nauczy , moja samodzielna nauka podstaw C++ trwała ok 1,5 roku średnio po kilka godzin dziennie + pisanie , pisanie , pisanie pisanie -kodu .
Innej drogi nie ma .


edytowany 4x, ostatnio: dzejo, 2011-08-23 07:27

Pozostało 580 znaków

2011-08-23 07:42
0

Zostaw Visual Basic. Lepiej już ucz się w Delphi, ale najlepiej jak opanujesz C++, bo później łatwiej będzie z innymi językami ze składnią C-pochodną (Java, C# i inne). Przywyknij do myśli, że nauka podstaw zajmuje gdzieś rok (przy założeniu, że masz średnio 2h dziennie czasu)

Pozostało 580 znaków

2011-08-23 08:47
1

Naukę programowania można rozpocząć zawsze i wiek w niczym tu nie przeszkadza. ...Więc do dzieła:D


Pozostało 580 znaków

2011-08-23 12:42
6

A ja zamiast VB polecę C# - ta sama dokumentacja praktycznie, łatwo się przestawić ;) No i w C# pisze się równie przyjemnie. A może nawet przyjemniej, bo VB ma kilka pierdół składniowych, które mogą wkurzać, jak się nie jest przyzwyczajonym.

To że są tacy, co zaczynają mając lat 11-12, nie oznacza, że zaczynając mając lat 21 nie można do niczego dojść, czegoś się nauczyć.
Tu masz linka do tetrisa: http://www.centrumxp.pl/dotNet/1185,1,Tetris_w_C.aspx
ale na stronce masz też więcej przykładów prostych fajnych programików.

Powodzenia ;)

Podpisuję się pod C#. - sirkruk 2011-08-23 13:16

Pozostało 580 znaków

2011-08-23 13:33
0

Jak to już wspomniano-wiek nie jest żadną przeszkodą.Za to potrzeba Ci będzie Siostro dużego samozaparcia i cierpliwości w drążeniu problemów,a także pomysłowości do wymyślania rozwiązań problemów,jakie się przed Tobą będą pojawiały.
Co do początków absolutnych-pogóglaj,popatrz na wiki co to takiego jest kompilacja i linkowanie.Następnie zainteresuj się co to IDE (Integrated Development Enviroment),po czym poszukaj jakiś instrukcji do Visual Studio.Szczególnie uważnie poczytaj rozdział dotyczący debugowania,stawiania breakpointów,sprawdzania wartości zmiennych oraz bajtów w pamięci,jako że aby być dobrą programistką z tym ficzerem musisz być za pan brat(a może pani siostra?;P)
Inne IDE o którym widzę pozytywne opinie to Code::Blocks.Nic o nim nie powiem więcej,bo nie znam.

Mając opanowane w miarę VisualStudio masz do wyboru języki C++ lub C#.Ja osobiście wolę C++,w C# co rusz wnerwiają mnie jakieś pierdoły i niemożność używania rzeczy które weszły mi w krew podczas lat tworzenia w C++.

Co do literatury:
-dla C++ mogę polecić "Symfonię C++ Standard" Grębosza,a potem "Pasję C++" tego samego autora.Widziałem takoż na forum 4p,iż wiele osób zachwala "Thinking in C++",ale tego osobiście nie znam,to nie powiem czy warto.
-Co do C#,to niedawno zakupiłem wielką cegłę "Język C# 2008 i platforma .NET 3.5",i jest całkiem dobra z tego co przeczytałem fragmenty.Całej nie przerobiłem,bo po padnięciu mojego projektu gry na silniku Unity nie mam już powodów aby C# się uczyć.Ale tutaj to Ci na pewno ktoś inny doradzi

Użyteczne strony(ale to na później,jak już się czegoś w miarę konkretnego naumiesz)
-http://msdn.microsoft.com/en-us/ms348103
-http://www.cplusplus.com/reference/
-http://www.parashift.com/c++-faq-lite/
Także śmiało dziewczyno,dawaj do przodu i ucz się kodzenia :)


"Sugeruję wyobrazić sobie Słońce widziane z orbity Merkurego, a następnie dupę tej wielkości. W takiej właśnie dupie specjalista ma teksty o wspaniałej atmosferze, pracy pełnej wyzwań i tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Pracuje się po to, żeby zarabiać, a z resztą specjalista sobie poradzi we własnym zakresie, nawet jeśli firma mieści się w okopie na granicy obu Korei."
-somekind,
konkretny człowiek-konkretny przekaz :]
edytowany 1x, ostatnio: MasterBLB, 2011-08-23 13:36

Pozostało 580 znaków

2011-08-23 15:20
0

C++ do nauki programowania NIE POLECAM!!!
Chyba że do zniechęcenia...

Łatwy język to Delphi, Python.

Trochę trudniejsze będzie C#, VB.NET byłoby lepsze gdyby nie to że nie przyszłościowe (Microsoft sam promuje bardziej C#, a to w końcu jego dzieci).

Do robienia gier najlepiej wykorzystać jakiś istniejący framework / narzędzie, w drugiej kolejności należy się kierować językiem programowania.

To co znam ze słyszenia:
Game Maker - http://www.yoyogames.com/
XNA Game Studio
Microsoft Kodu - http://research.microsoft.com/en-us/projects/kodu/
PyGame - http://pygame.org/
DarkBasic 3D Game Creator - http://www.thegamecreators.com/?m=view_product&id=2030

Przykład w Javie:
http://netbeans.org/kb/samples/mobile-game-builder.html

edytowany 6x, ostatnio: vpiotr, 2011-08-23 15:33
Python? NIE POLECAM uczyć się najpierw języka bez silnej kontroli typów bo będziesz mieć problem ze zrozumieniem typów w 'normalnych' językach. "Do robienia gier najlepiej wykorzystać jakiś istniejący framework / narzędzie, w drugiej kolejności należy się kierować językiem programowania." - Czyli Portal 3 zrobią w Game Makerze? X.X - payl 2011-08-23 15:44
Bzdura, większość dzisiejszych programistów zaczynała od Logo i Basica - gdzie typy danych są raczej nikłe... (string i liczba). - vpiotr 2011-08-23 15:57
Powiedz, że to żart ;p jeśli tak to całkiem dobry ;p - lukas_gab 2011-08-23 15:59
" większość dzisiejszych programistów zaczynała od Logo i Basica" - Proszę Cię, to nie czasy Atari. Masz rację, najpierw powinniśmy polecać LOGO, w końcu uczy programowania obiektowego, przeciążania operatorów, typów i wielu innych rzeczy wyst. w nowoczesnych językach programowania! - payl 2011-08-23 16:11
I co z tego że nie czasy Atari, to znaczy że teraz ludzie się tak łatwo nie zniechęcają? Chyba jest wręcz przeciwnie. Nie mają czasu na książki, na czytanie tutoriali, nawet na wklepanie hasła w googla, a wy im każecie poznawać C++, to jest złośliwe :D Python i Delphi to BASIC-i dzisiejszych czasów i jako takie idealnie nadają się do nauki. - vpiotr 2011-08-23 16:16

Pozostało 580 znaków

2011-08-23 15:56
0

Jak na tylko jedną grę to może ci zabraknąć co najwyżej motywacji niż rozumu. Programowanie to nie jest jakieś nie wiadomo co. Owiane jest tylko mroczną tajemnicą bo większość judzi nie kuma nic o programowaniu i przeważnie ich to nudzi. Tak więc na temat do pochwalenia się czymś nowym kiepski :)
Kolejny mit to właśnie wiek. Gdzieś się z tej niewiedzy powszechnej ugruntowało że naukę jęz. prog. trzeba zacząć wcześnie bo jest taki trudny że po 20-stce nic nie zrozumiesz.
Bo Ci szarych komórek zabraknie. FALSE! --> Neurogeneza. BAM! W miarę nauki rosną szaraki:) Istnieje tylko tzw. "wygaszanie" szarych kom. ale tylko tych czynności których już nie używasz.
Co by tu jeszcze powiedzieć..?

Poza tym jest jeszcze teoria dziesięciu tysięcy godzin - mówiąc oględnie jak zaczniesz się czegoś uczyć jako małe dziecko
to w dorosłości pewnie będziesz wymiatać;)

edytowany 1x, ostatnio: szypxx, 2011-08-23 16:22

Pozostało 580 znaków

2011-08-24 00:43
0

Ja polecam c++. Niedługo zostanie wypuszczony standard c++11. Komisja już zatwierdziła zmiany.


"Home is where the Wi-Fi is" - Dalai Lama

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0