Pracodawca jednostronnie zmienia warunki pracy - czy to legalne?

0

Czy pracodawca może zgodnie z prawem jednostronnie zmienić regulamin pracy bez konieczności akceptacji pracownika poprzez wykreślenie dotychczas obowiązujących punktów bądź dodanie aneksu? Interesuje mnie ta kwestia z powodu takiego, że obecny mój pracodawca chce zmienić wszystkim pracownikom dotychczasową pracę zdalną na (w ogólności) pracę stacjonarną z biura.

1

A miałeś na umowie to, że ma być zdalna?

1

ZTCW, pracodawca może tak zrobić i ta czynność nazywa się "wypowiedzenie warunków pracy".

6
  • Regulamin pracy, sam w sobie, zawsze może zmienić na korzyść lub niekorzyść pracownika. Jedynie nie może zrobić tego z dnia na dzień oraz dodać zapisów sprzecznych z prawem pracy. Zmuszanie ludzi do pracy z biura jest zgodne z prawem.
  • Ale jeśli umowa o pracę zawiera coś korzystnego dla pracownika to nie może zlikwidować tej korzyści za pomocą regulaminu pracy.
  • Więc jeżeli nie macie w umowie o prace zapisu o możliwości pracy zdalnej to pracodawca może poprzez zmianę regulaminu pracy zmusić was do powrotu do biura
  • Jeżeli macie w umowie o pracę zapis o pracy zdalnej to jedyne co może zrobić pracodawca to złożyć wypowiedzenie zmieniające. O ile mi wiadomo nie można zwolnić pracownika o tak, bez powodu.
    Kluczowe tutaj jest czy umowa zawiera ten zapis o pracy zdalnej, czy nie. Bo jeżeli podpisano umowę gdzie nie ma tego zapisu a pracodawca jedynie obiecywał, że można pracować zdalnie to na myśl przychodzi mi jedynie mem "Sprawa dla nosacza"
1

Jak masz UOP to tam masz wpisane miejsce wykonywania pracy.

2

Może opiszę jeszcze moją aktualną sytuację którą uważam za swoją pierwszą umowę która faktycznie gwarantuje mi prace niemal w pełni zdalną. Wcześniej, przez 3 lata, wszystko miałem tak naprawdę "na gębę".

  • W umowie o prace mam wpisane miejsce wykonywania pracy, daleko, ale dojazd raz w tygodniu jest dla mnie akceptowały, o czy byłem poinformowany na rozmowie o prace.
  • Mam aneks który gwarantuje mi co najmniej 80% HO i co najwyżej 20% pracy z biura. Przy czym okres rozliczeniowy nie jest zdefiniowany, Może się teoretycznie zdarzyć, że pół roku będę pracował zdalnie a później każą mi cały tydzień być w biurze, bo to wciąż mniej niż 20% z biura.
  • Przełożony nie robi problemów, w przewidywalnej przyszłości mogę założyć, że mam 100% HO.
0

Jeśli powiedzmy 3 pracowników ma w umowie wpisane miejsce pracy biuro firmy, dotychczas pracowali zdalnie, ale pracodawca nakazał przychodzenie do biura wszystkim oprócz jednej osoby. Czy wtedy postępuje zgodnie z prawem jeśli nie nakazuje wszystkim, a tylko określonym osobom?

0

@adamKowal: tak, bo z każdym może być inna umowa.

2

Ma takie prawo zgodnie z ostatnią nowelizacją o pracy zdalnej. Ale jeżeli masz małe dziecko + kilka innych wyjątków to nie może Ci odmówić. Najlepiej zrobisz jak przeczytasz sobie cały tekst ustawy. Generalnie RTO (return to office) to trend na całym świecie, jak chcesz z tym walczyć to rzuć papierami - innego sposobu nie ma.

1
adamKowal napisał(a):

Jeśli powiedzmy 3 pracowników ma w umowie wpisane miejsce pracy biuro firmy, dotychczas pracowali zdalnie, ale pracodawca nakazał przychodzenie do biura wszystkim oprócz jednej osoby. Czy wtedy postępuje zgodnie z prawem jeśli nie nakazuje wszystkim, a tylko określonym osobom?

Jeśli to uop, a ten pracownik wolałby pracować zdalnie, to nie, nie może jednej osobie proponować gorszych warunków pracy (o ile to te same stanowiska), tak samo jak nie może jednej osobie nakazać dress code

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1