Backend po froncie

0

Hej, jestem frontem z 2 latami expa (React) i od jakiegoś czasu dłubię sobie w wolnych chwilach w node.js i express. Bardziej z ciekawości i zajawki niż dla pracy, ale czas chyba zmienić podejście. Na rynku frontów jest teraz taka posucha, że zastanawiam się poważnie nad przeskoczeniem w stronę backendu/fullstacka. Tylko chciałbym przemyśleć wybór ścieżki/języka, a nie z przypadku uczyć się expressa. Co byście polecili? Kojarzycie co najczęściej występuje w parze z Reactem po stronie frontu, dzięki czemu mógłbym wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie? Ewentualnie jakieś tipy, co muszę ogarnąć by być dla firmy wartościowym i zatrudnialnym gościem?

0

Sam siedzę na froncie w Reakcie i bardzo dużo ofert widzę w połączeniu z .NETem.

0

Jak klepiesz js'a to najsensowniejszy wydaje się właśnie node. W innym przypadku dochodzi i tak nauka nowego języka i pytanie czy chcesz w to iść.

0

Jeśli sam dla siebie zamierzasz stawiać backend pod typowe crudy to najłatwiej byś miał z python/rails/php i myślę, że dalej to wybór stacka dalej idzie z Twoimi gustami, bądź pobocznymi celami.

Co do nodejs to jest to fajny wybór, gdybyś chciał streamować, robić apki, które obsługują websockety. Masz wtedy cały szeroki ekosystem (z naciskiem na asynchroniczność), utworzony do pracy pod takie takie rzeczy. Nodejs moim zdaniem bywa przerostem formy nad treścią jeśli zamierzasz robić zwykłe crudy (wtedy lepiej wróć punkt wyżej), bo w node crudy wychodzą trudniej w rozwoju czy też utrzymaniu..

No, ale świat poszedł do przodu i nawet Holowaychuk Twórca frameworka Express z nodejs przeszedł do społeczności golang.

Golang ma prostą składnię, mniej zaskoczeń niż w js, a do tego ułatwiłby Ci pogodzenie crudów z rozwiązaniami pod sockety.

Byś miał frajdę z golang warto pisać z naciskiem na prostotę niż na łatwość (tzn. bez przestadnego pompowania w abstrakcje). Z tego też względu język go to słaby wybór gdybyś chciał pisać pisać nie wiadomo jak generyczny kod. Zostawiam link do poczytania, gdybyś miał zajawkę w tym kierunku: https://commandcenter.blogspot.com/2012/06/less-is-exponentially-more.html?m=1

0

Backend v/s backend ... wieloznaczne słowo

Na ile backend to tylko zasilanie frontu przez ednpointy (co frontman łatwo ogarnie), a na ile intensywne i szerokie przetwarzanie danych, inwestycja o wieloletniej trwałości (bardzo odmienne od frontu).

BTW niedawno widziałem "Saldo konta 2730.00000072" (to był JS albo PHP)

0

Jak to już wspomniał kolega też polecam pójść w Spring / Java lub .NET gdzie są bardzo dojrzałe frameworki i wzorce projektowe oraz jest to często łączone w tandemie z React.

Frameworki i liby wokół node reprezentują bardzo różny poziom i mimo że w połączeniu z TypeScript da się z tym nieźle żyć to jest to dosyć ryzykowny zbiór wzorców i praktyk dla początkującego.

Natomiast docelowo jeszcze ważniejsze będzie opanowanie skalowania via Kubernetes oraz dogłębne zrozumienie jak ze współbieżnością radzą sobie bazy SQL oraz NoSQL.

Dla przykładu niezależnie od języka kandydatów na mid / senior backend zawsze pytam:

  • opisz przed jakimi zjawiskami w bazach SQL broni Cię lock'owanie oraz czym różni się lockowanie optymistyczne o pesymistyczne - najgorsza odpowiedź jaką tu często słyszę to że "nie muszę tego znać bo ogarnia to za mnie framework" ;)
  • jaki problem rozwiązuje sharding w bazach danych
  • opisz jak działa rolling update deploymentu w kubernetes z uwzględnienie startup, liveliness i readyness probe
0

Nie polecajcie mu iść w technologię które każdy bootcampowiec się uczy, bo patrząc bo dzisiejszej recesji i rozwoju chatGPT to takich oferty pracy może już nie być, albo wszystko będzie schodzić jak tanie mieszkania w Krakowie.

Ja ci kolego polecam iść w ML, albo w Quantum Computing. To drugie moze za jakiś czas stać się popularne. Sam się tego uczę i obserwuje rynek. To może być przyszłość.

0

Bootcampy wypluwają dużo ludzi ale chętnie bym zobaczył jakiś badania pokazujące jaki % z nich dochodzi do poziomu mid developa, który potrafi cokolwiek sensownego zrobić w systemach działających w większej skali.

ChatGPT o ile generuje zaskakujące dobre rozwiązania do ~500 linii kodu to chyba nawet na roadmap'ie nie ma aby mógł pracować z większymi code base'ami. Czy jest jakiś papier sugerujące że LLM wg obecnych założeń będzie mógł generować rozwiązania poprzez modyfikowanie istniejącego repo? Jeżeli nie to będzie potrzebny kolejny breakthrough, który może nastąpić albo za rok albo za 20 lat.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1