Umowa z UK a paszport

0

Man okazję podpisać fajny B2B kontrakt z agencją z UK. Wszystko było spoko, póki nie zapytali o skan paszportu i jakiś rachunek np. za prąd, abym to wysłał I to jeszcze zwykłem mailem.

Przecież to nielegalne na moje oko, czy Wy łapiąc swoje zagraniczne kontrakty wysylaliscie takie dokumenty?

3

Przecież to nielegalne na moje oko,

Ale czemu nielegalne?
Piszesz, że to B2B, więc mogą prosić o co chcą. To nie jest UoP, gdzie jesteś pracownikiem i masz szereg przywilejów.
Do tego - przecież nikt Cię nie zmusza. Nie chcesz to nie wysyłaj i tyle :P

0

Ale jaki to ma związek, czy to b2b, czy UOP i inne przywileje. Dane firmy mogę wysłać, ale wysylajac paszport wysyłacie zwykłym mailem personal dane. W Polsce nikt Was nie może zmusić do slania takich dokumentów..

2

W Polsce nikt Was nie może zmusić do slania takich dokumentów..

Ale tam Ciebie tez nikt nie zmusza. Przecież nie masz pistoletu przyłożonego do głowy.
Masz PROŚBĘ o ich podanie. Nie chcesz to nie zgadzasz się. Do tego to są Twoje dane i sam decydujesz, komu i jak je udostępniasz.

0

No jeżeli jest to warunek podpisania umowy, to raczej pewnego rodzaju przymus.

Masakra jak nawet ludzie w IT wysyłają bez problemów takie dokumenty zwykłymi mailami, to co dopiero po za IT :)

3

No ale jak idziesz do pracy w polsce to też z tego co pamiętam biorą dowód osobisty do HRów żeby go zeskanować, też kopie dyplomów itp. Z tym nie masz problemu? Mają zatrudnić kogoś bez żadnej weryfikacji danych?

3

To się nazywa background check.
Będą sprawdzać twoją historię.
Nie jest to przymus tylko jeden z warunków zatrudnienia.

Wiesz że są firmy które wymagają zaświadczenia o niekaralności albo maglują przy pomocy ABW?

I tak jak @obscurity napisał. Do kadr w Polsce też wysyłasz różne dokumenty.

3

Zrób skan ze znakiem wodnym, że to na potrzeby podpisania umowy o współpracy z (tu nazwa firmy), zaszyfruj pdf-a i to powinno załatwić kwestię bezpieczeństwa dokumentu. Dodatkowo zamiast jakieś rachunki, zaproponuj link do ceidg z Twoim wpisem (jest wersja angielska też). Jak jesteś zarejestrowany do VAT UE, to też możesz linka im podrzucić.

0

Dziwne to wszystko dla mnie. W Polsce nikt nigdy nie pytał mnie (5 prac) o skan dokumetow (tak btw.)

1

Może aplikujesz na stanowisko związane z security i to dalsza część procesu rekrutacyjnego?

0

a poważna firma?
mając paszport i rachunek za prąd mogą chyba założyć na Twoje dane konto na giełdzie i kupować bitcoiny.

obscurity napisał(a):

No ale jak idziesz do pracy w polsce to też z tego co pamiętam biorą dowód osobisty do HRów żeby go zeskanować

nie robią tak

1

@cerrato: też nie przesadzajmy, można się czepiać słówek i rodzaju umowy, ale przecież wiadomo, że OP chce się dowiedzieć, czy to normalna praktyka, a nie jakiś scam :-P

Może looknij na temat pokroju "ile zarabiacie", tam kilka osób się chwaliło praca zdalna dla firm spoza Polski, to można ich na PW dopytać

1

Normalna praktyka, dokument jakiś z zdjeciemy musi być, agencja (jeśli to umbrella) musi to przekazać pewnie do jakiegoś korpo dla którego będziesz docelowo pracować.
Rachunek za prąd czy coś z adresem to taka specyfika authentykacji w UK (nie mają dowodów więc czasami z kilka takich dokumentów proszą, np. rachunek, wyciąg z banku itd)
Z mojego doświadczenia trochę bezpieczniej niż paszport czy dowód wysłać jest scan prawa jazdy (zwykle przechodzi). Najlepiej pdf'em z jakimś tam passelkiem, ponieważ nagminnie te dokumenty wyciekają..

Dobre firmy (umbrella) już się same w to nie bawią, dadzą Ci link do jednego z 100+1 SecTech start-upów, które authentykacje zrobi za nich. Także warto sprawdzić czy firma jest z tych solidnych czy też nie.
Warto też wspomnieć, że ostatnio popularny jest scam na pracę zdalną w Splunk'u, Spotify etc - dość łatwo przechodzisz rozmowy, szybko zostajesz zatrudniany a później proszą o dokumenty, dodanie ich karty kredytowej do swojego konta w celu zrobienia płatności z sprzęt na którym będziesz pracował i takie tam numery..

1
konradino898 napisał(a):

Dziwne to wszystko dla mnie. W Polsce nikt nigdy nie pytał mnie...

Co kraj, to obyczaj. W UK kopia jakiegoś rachunku albo umowy najmu to dość typowy sposób na weryfikację miejsca zamieszkania. Co często rodzi problemy typu "kura i jajko" dla przyjezdnych, bo np. landlord przed podpisaniem umowy chce potwierdzenia zatrudnienia, a pracodawca przed podpisaniem umowy chce numeru konta bankowego, a bank przed otwarciem konta chce potwierdzenia adresu.

1

Skonczyło się na tym, że kiedy powiedziałem, że rezygnuję, zaproponowali że zamiast wysyłania paszportu i rachunku, to posharuje ekran z rachunkiem i pokaze do kamery paszport. Średnio mi się to podoba, ale chyba mogę na to pójść.

W międzyczasie zadzwoniłem pod numer agencji i potwierdziłem, że ludzie z portalu, z którymi pisze, to ich prawdziwi pracownicy

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1