Słabo wypadam na rozmowach kwalifikacyjnych

1

@travis.chigurh: Moge pisać jedynie za siebie, widziałem w branży różne podejście, niektórzy uważają, że jedyne istotne doświadczenie, to doświadczenie komercyjne. Indywidualne projekty też bywają różne. Czym innym jest hello world, czym innym napisanie biblioteki do czegoś tam, a czym innym wprowadzenie własnej aplikacji na rynek i zarabianie na tym. Ważne jest też to, że miałem ileś tam takich projekcików i uważam to za najcenniejsze doświadczenie w moim życiu zawodowym.
Dla mnie informacja o tym, że ktoś ma swój projekt, który rozwija w jakimś tam celu świadczy o tym, że:

  • Kandydat interesuje się programowaniem. Uważam, że nie da się robić czegoś takiego, jeżeli nie lubisz programować. Zwyczajnie w którymś momencie walniesz to i zaczniesz poświęcać czas na seriale/gry/czytanie memów w Internecie i inne takie. To, że ktoś lubi programować to ogromny plus dla kandydata.
  • Kandydat zdołał zrobić cos samodzielnie, bez możliwości powiedzenia "to się nie da", zrzucenia jakiegoś trudniejszego fragmentu na kogoś z zespołu.
  • Oprócz pisania kodu, musiał ogarnąć sto innych tematów, które w korpo programowaniu robi za niego ktoś inny - budowanie, wersjonowanie, kontakt z klientem, zarządzanie backlogiem, testowanie, naprawa błędów, myślenie jak zarobić na tym co zrobił itd.
  • Potknął się wiele razy i sobie z tym poradził.

Czyli podsumowując - Dla mnie jest to ogromny plus, chociaż zdaję sobie sprawę, że jednocześnie muszę spodziewać się pewnych braków w takich dziedzinach jak proces wytwarzania oprogramowania, formalne zarządzanie projektem, code review i inne, które mogą być praktykowane jedynie w zespole.

0

Cześć,

zaproponowałam narzędzie, ale zostało usunęte przez moderatora. To nie pierwszy raz od tego Pana z 4programmers. Mogę wysłać w wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam!

1
piotrpo napisał(a):

@Aventus: Mam pytać o jakąś pierdołę ze Springa, bo akurat w tym projekcie jej użyto i przekreślić kandydata, bo jej nie zna, chociaż w razie czego ogarnie w godzinę?

Dokładnie odwrotnie, nie powinno to być pytaniem zerojedynkowym, jedynie może potwierdzić że ktoś dużo w czymś siedział bo zna dany kruczek, ale znając podstawy i nie znając kruczków też jest dobrze (o ile zna podstawy dobrze)

3
piotrpo napisał(a):

@travis.chigurh: Moge pisać jedynie za siebie, widziałem w branży różne podejście, niektórzy uważają, że jedyne istotne doświadczenie, to doświadczenie komercyjne. Indywidualne projekty też bywają różne. Czym innym jest hello world, czym innym napisanie biblioteki do czegoś tam, a czym innym wprowadzenie własnej aplikacji na rynek i zarabianie na tym. Ważne jest też to, że miałem ileś tam takich projekcików i uważam to za najcenniejsze doświadczenie w moim życiu zawodowym.

analogia: ja lubię majsterkować ale to nie znaczy że zatrudniłbym siebie do budowy domu czy choćby do położenia 50m2 kafelków

pisanie dla siebie a pisanie w dużej firmie dużych programów za duże pieniądze to ZUPEŁNIE co innego

1

Ale kto powiedział, że mam zatrudnić wyłącznie takich ludzi? I kto powiedział, że pisałem to dla siebie? W każdym razie mam dzięki temu skromny ale całościowy wgląd w cykl życia produktu, a osoby, które czegoś takiego nie robiły często mają problem ze zrozumieniem podstawowych wydawałoby się faktów jak "robimy to po to, żeby ktoś używał".

0

Przedstawiam Wam plan w celu zasięgnięcia opinii i propozycji optymalizacji.

OGÓLNIE

  1. Przeglądanie w internecie materiałów pod hasłem 'most frequent java interview questions' - ogarniać po 3 pytania dziennie, starannie i ze zrozumieniem
  2. Trenować odpowiedzi na pytania miękkie (przedstawienie swojej sylwetki jako dewelopera, co robiłem w swojej karierze etc.)

JAVA

  1. Thinking in Java - mam wydanie IV, czy to przeżytek?
  2. Java. Kompendium programisty, też mam książkę do Java 11
  3. Wydajna Java - mam książkę, mam nadzieję, że nie zdezaktualizowana, chcę tu się trochę nauczyć o JVM, JIT, GC

ALGORYTMY I STRUKTURY DANYCH

  1. Tu potrzebował będę codziennej praktyki i treningu, żeby to weszło w krew. Mam kilka książek, między innymi:
    • Algorytmy Ilustrowany przewodnik
    • Algorytmy. Sedgewick Robert, Wayne Kevin

SQL

  1. SQL. Przyjazny podręcznik - przeczytać jeszcze raz, żeby się na banałach nie wyłożyć

HIBERNATE

  1. Kupiłem sobie kurs z nullpointerexception.pl aczkolwiek jest tam raczej praktyczne podejście, a mi potrzebne jest bardziej teoretyczne

SPRING

  1. Spring in Action, wydanie V

DOBRE PRAKTYKI I WZORCE PROJEKTOWE
<Tutaj się zastanawiam, bo oczytałem się już w tym temacie, nie wiem czy warto>

  1. SOLID, KISS, DRY etc. etc.
  2. Wzorce projektowe - research bez zagłębiania się w szczegóły, po prostu jaki problem rozwiązuje dany wzorzec, kiedy możemy go stosować i trochę kodu napisać
0

Jeżeli twoim celem jest przygotowanie się do rozmowy wstępnej, to myślę, że to dobre pozycje. Warto dorzucić Clean Code do listy lektur. Mnie TiJ odrzuca, wolę "Java Podstawy". Co do wzorców projektowych - to akurat warto zrozumieć i warto wiedzieć "po co", "kiedy", "dlaczego". Warto zapoznać się ogólnie przez lekturą Effective Java (łatwo i przyjemnie się czyta). Uwaga na opisy w Internecie, bywają pełne błędów.

2

hibernate -> w moich mrocznych czasach zaglądałem na https://thorben-janssen.com/blog/ https://vladmihalcea.com/ . Ksiazke o springu bym sobie darował. zrob sobie dialog wewnetrzny i zadaj jedno zajebiscie ale to zajebiscie wazne pytanie, czy wiem jak dziala spring/bean/transakcja/spring data/whatever, a potem wpisz to w google i off you go down the rabbit holeee, polecam rowniez https://www.marcobehler.com/
Nim sie obejrzysz, bedziesz gotowym java resourcem z eastern europe!!

3

Spotkaliscie sie kiedys z rozmowa techniczna menago + 5 inzynierow (spotkanie zaplanowane na 1h 15 min)? Czuje sie troche jakbym dostal zaproszenie na gangbang gdzie gram glowna role.

1

@Seken: Nie wiem w sumie czy to była techniczna, ale rok temu miałem taki etap na którym miałem zrobić 30m prezentacji o wybranej technologii i wdzwoniło się na nią kilkanaście osób (z tego co kojarzę właśnie zaczynali się z tą technologią bawić a ja ją miałem przez dwa lata na produkcji).

0

Dlaczego ocenianie kogoś czy jest słaby, czy się nadaje jest mierzone znajomością jakiegoś frameworka Hibernate? (pytanie retoryczne)

4

Protip - podczas rozmów miej ze sobą kartkę i długopis, jak czegoś nie wiesz zapisuj od razu pytanie na które nie odpowiedziałeś, raz że będziesz miał zapisane czego się nauczyć na następny raz to dwa pokażesz na rozmowie rekruterom że poważnie podchodzisz do nauki i chcesz się rozwijać

4

Lista firm ktore nie robia typowego whiteboardingu: https://github.com/poteto/hiring-without-whiteboards

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1