Jak zostać midem?

0

Pracuje w duży mieście już prawie 2 lata jako Junior DevOps, wcześniej kilka lat w IT w roli bardzie jako admin (Windows).

Przychodząc do tej pracy miałem się dużo nauczyć i miałem za sobą Seniora, który zrezygnował po pół roku i zostałem sam, rzucony na głęboką wodę. Obecnie nie wiem co zrobić, w skrócie, robię wszystko to co robił wcześniej senior i to ogarniam sam. Stack jest dość duży i mam wrażenie, że nie zarabiam adekwatnie do mojej roli i odpowiedzialności (nie wspominając, że ogarniam rzeczy, której wcześniej robił senior..).

Z czym pracuje jako Junior DevOps?

 • Linux (Debian, Ubuntu)
 • CI/CD
 • Chmury, min. GCP
 • Kuberenetes, Docker, docker-compose (wszystkie środowiska dev/test/prod/stage)
 • ELK (elastic, logstash, kibana)
 • Prometheus, Grafana
 • Redis, Rabbitmq
 • ogólnie sieć, automatyzacja Bash/Python, VPNy, ftp, Firewall i cała inna masa różnych rzeczy..
 • MySQL, backupy, s3
 • Git (Bitbucket i Github)
 • Saltstack, Ansible, Nginx

I pewnie jeszcze masa innych rzeczy o których zapomniałem. Przygodę Devopsa zacząłem na B2B. Jak widać, miałem mieć rozwój pod okiem seniora, a zostałem sam - ale bardzo dużo się nauczyłem. Firma ok. 400 osób, zacząłem z 6k netto, po prawie 2 latach dostałem podwyżkę do 7k.. - no i właśnie, co robić? Chce iść to konkretnie wyprostować - ile mogę chcieć? Czy w ogóle jest sens czy myśleć o zmianie pracy? Ofert dostaje bardzo dużo, głównie LI, ale nawet nie mam kiedy ich przeczytać..

1
yoknapatawpha napisał(a):

Chce iść to konkretnie wyprostować - ile mogę chcieć?

Ofert dostaje bardzo dużo, głównie LI, ale nawet nie mam kiedy ich przeczytać..

To znajdź czas i przeczytaj w części na pewno znajdziesz widełki i będziesz wiedział na ile Cię rynek wycenia i tyle też chciej od obecnego pracodawcy.

1

pojdz sobie na pare rozmow i zobacz ile jestes warty. nie mamy szklanej kuli ;)

0

Przeglądnij sobie ogłoszenia, porównaj wymagania:

https://nofluffjobs.com/pl/jobs/devops?criteria=seniority%3Dmid
https://justjoin.it/all/devops?tab=with-salary

Z tym że oczywiście weź też poprawkę na to jak głęboka jest twoja wiedza w konkretnych działkach.

0

a jak Twoje skille miękkie? Może coś w tym temacie możesz podciągnąć?

6
yoknapatawpha napisał(a):

Ofert dostaje bardzo dużo, głównie LI, ale nawet nie mam kiedy ich przeczytać..

Zacznij je czytać, choćby na porannej dwójce - jedna wiadomość dziennie to już siedem tygodniowo, to już i tak nieźle. Widzę po znajomym, który "zaczął się rozglądać" w podobnym czasie, co ja (i do dziś nie skończył zaczynać), że najtrudniej jest zaktualizować CV i zacząć odpowiadać, aplikować - możesz odwlekać to w nieskończoność lub zwyczajnie działać.

Jeśli ten brak czasu wynika z nadmiaru pracy - to chyba zacząłbym od przejścia na stawkę godzinową... ;)

No nie wiem czy Tym się kierować, bo rozrzut będzie 9-17k, a niektóre oferty są nawet na pozycję seniora - wiadomo jak to wygląda z rekruterami na LI - nie do końca sprawdzają profile, dostaje oferty na programistę, seniora czy piszą do mnie per imię (Panie Marku), chociaż mam inne.. :-).

Norma, na programistę widywałem rozrzut 5-24k w jednej ofercie - wygląda mocno sketchy, można takie potraktować jako "wartość odstającą". Mylenie imion i nadawanie kolejnych to klasyk :D Oferty niezwiązane z wykonywanym zawodem też norma. Tu mam odwrotnie - dostaję czasem oferty "devops engineer" jako programista, widełki jak się okazuje bardzo podobne na stanowiska programistyczne i "devops". Statystyki opublikowane przez któryś job board wskazują podobną tendencję - te widełki są raczej podobne, może +/- 10% w zależności od różnych szczegółów.

Co do stawki to przejrzyj oferty i tyle, a najlepiej wygospodaruj czas na odbycie paru rozmów - jeśli będziesz miał konkretne oferty zyskasz pewność, na ile wycenia Cię rynek. No i jeśli pracodawca kontrahent (uważaj z tym słowem, jesteś na B2B tak?) niespecjalnie pali się do dawania podwyżek, będziesz mógł pójść gdzieś gdzie te pieniążki się znajdą :)

2

W Wolsce, często najlepszym sposobem na uzyskanie podwyżki jest zmiana miejsca pracy. Z takimi umiejętnościami, jeżeli rzeczywiście je masz i potrafisz to udowodnić na interview, powinieneś łatwo złapać robotę gdzie indziej.

3

Ja bym radził mierzyć wysoko. Często można się pozytywnie zaskoczyć. Aplikuj na wysokie oferty, 2 lata expa z takim stackiem + wcześniejsze doświadczenie admina myślę że 20k na b2b jak najbardziej jest do wyciągnięcia jak umiesz się sprzedać na rozmowie. I radziłbym w cv nie podawać że jesteś juniorem i próbować

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1