Nowy kierunek po 10 latach pracy w IT

0

Hej,

Od prawie 10 lat pracuje w IT na stanowisku, gdzie jest trochę tematów biznesowych i trochę informatyki (raczej z dziedziny wsparcia technicznego i administracji Windowsa / Linuksa / aplikacji dedykowanych). Od lat chodzi za mną pomysł zmiany pracy, albo nawet relokacji (wstępnie myślałem o innym mieście w Polsce, a docelowo o USA), bo nie chciałbym całego życia spędzić w jednym miejscu. W tym celu, od kilku lat, uczyłem się tematów MS SQL Servera, w tym administracji, T-SQLa, hurtowni danych (SSIS). Przez ostatni rok trochę zgłębiłem SSRS oraz SSAS, w tym MDX-a i DAX-a. Zrobiłem sobie certyfikat MCSA: SQL Server 2012/2014. Pewnie byłbym w stanie gdzieś się załapać do pracy (np. ING Services). Jednak żeby rzucić wszystko, przeprowadzić się i rozpocząć nową pracę, to jeszcze trochę brakuje mi "poduszki finansowej" i pewności, że poradzę sobie na nowym stanowisku.

Chciałbym wykorzystać najbliższy rok na poznanie jakiejś technologii, która - w połączeniu z moimi innymi umiejętnościami - pozwoli mi zająć się tylko IT.
Od dłuższego czasu próbuję zorientować się na rynku (np. przeglądając pracuj.pl), ale mam wrażenie, że:

  1. rynek jest bardzo zróżnicowany
  2. ciągle trafiam na oferty pracy, gdzie wymagana jest znajomość "wszystkich technologii na świecie"
  3. jest wymagane kilkuletnie doświadczenie / studia

Rozważałem:

  1. Python / Django
  2. wkręcić się w interlansy SQL Servera i spróbować zrobić zrealizować wymyślony projekt dotyczący głównie XML-a. W sumie to jest coś "najbliższe mojemu sercu". Plus być może rozwój w kierunku C#, aby tworzyć aplikacje wykorzystujące bazy danych.
  3. Wkręcić się w inne, bardziej współczesne, tematy bazodanowe (bigdata itp.), ale tam też prawie wszędzie pojawia się Python plus: Java, Apache Airflow, Kafka, HDFS, Spark, Hadoop, Hive, Impala, PowerBI, Flink, AI/Machine learning, docker, kubernetes, Azure, AWS. Od czego w ogóle zacząć i z jakich źródeł korzystać? Czy da się tego nauczyć w domowym zaciszu?
  4. jakiś czas temu w jednym z podobnych wątków na forum była wskazówka, żeby skorzystać z "Core Java Volume I--Fundamentals" i bez problemu uda się znaleźć pracę jako junior java developer. Po wrzuceniu na pracuj.pl frazy "junior java developer" jakoś niespecjalnie udaje się coś znaleźć.
  5. pójście drogą pewnej youtuberki, która zmieniła branżę po przerobieniu kursów "javascript od podstaw" / "react od podstaw" na udemy + html/css/jquery + git + podstawy scrumu.

Czy moglibyście coś mi doradzić?

0

Python plus: Java, Apache Airflow, Kafka, HDFS, Spark, Hadoop, Hive, Impala, PowerBI, Flink, AI/Machine learning, docker, kubernetes, Azure, AWS.

Jak BigData to nie powiedzialbym, ze docker, kubernetes, Azure, AWS, kafka, AI to jakas koniecznosc.
Na pewno warto Pythona/SQL, bo jest wszędzie. + wszystkie toole wokół ETL.
Z Pythonem mozesz tez pouczyc sie web frameworkow, nie wiem co tam jest trendujace teraz, jakis flask czy django.

Może ta roadmapa Ci jakos pomoze https://github.com/Del-sama/data-science-roadmap

dodatkowo
screenshot-20200815161502.png

0
karsa napisał(a):

Python plus: Java, Apache Airflow, Kafka, HDFS, Spark, Hadoop, Hive, Impala, PowerBI, Flink, AI/Machine learning, docker, kubernetes, Azure, AWS.

Jak BigData to nie powiedzialbym, ze docker, kubernetes, Azure, AWS, kafka, AI to jakas koniecznosc.

Ale pojawia się w ofertach.

https://www.pracuj.pl/praca/big-data-engineer-lodz,oferta,7585379
https://www.pracuj.pl/praca/data-engineer-wroclaw,oferta,1000334797

1

Tak na moje rozumowanie jeśli chcesz podbić swoją wartość to nie powinieneś się rozdrabniać. Rozdrabnianie jest fajne, bo można więcej rzeczy poznać, ale też by dojść do ciekawych efektów trzeba dać sobie więcej czasu. No ja np. jak biorę jakiś ciekawy temat to nastawiam się, że dopiero za 1,5 roku uda mi się wycisnąć z tego coś ciekawego, a tak to mój poziom będzie zbyt niski (lub dobry ale niewystarczająco szybki), aby z tego dało się robić wartościowe rozwiązania.

Dlatego jak masz związek z: dziedziny wsparcia technicznego i administracji Windowsa / Linuksa / aplikacji dedykowanych na Twoim miejscu rozważyłbym ścieżę devopsa, taka ścieżka jest bardziej zgodna z tym co umiesz, przy okazji trochę skryptów napiszesz w pythonie więc ostatecznie jeszcze nie przekreślasz szans związanych z webówków. Tutaj celowałbym w devops, na takim stanowisku szukałbym roboty w USA, a w domu na lajcie (gdyby był spadek morali) pisałbym jakiś serwis w django :-D

49'99zł się należy za ułożenie planu życia :-D

0

Dzięki za komentarz. Z uwagi na to, że środowiska w których pracuję raczej nie są wymagające i duże, to jednak chciałbym pójść w kierunku związanym z danymi. (uczyłem się tych tematów przez ostatnie prawie 4 lata) Nie chcę wchodzić w tematy load-balancerów, sieci, Puppet, narzędzi do monitoringu itp. Czy mógłbym prosić o doradzenie kierunku i metody nauki (jakie książki itp.?) - takich, które da się opanować w rok i takich, które raczej będą istniały na rynku za rok.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1