Kawalerka vs działalność gospodarcza...

0

Czy można wliczyć koszta wynajęcie kawalerki jeśli wynajmę kawalerkę i będę pracować zdalnie (tworzenie stron, programowanie) z tej kawalerki ?

** chcę tam mieszkać + pracować**

Szkoda mi wydawać 2000zł na wynajm żeby nie można było przynajmniej części z tych 2000zł wliczyć w koszta.

Chyba będę musiał z właścicielem się umówić żeby wystawiał mi faktury, tylko na jaka kwotę jeśli założę że wynajm całkowity to będzie +/- 2000zł ?

Jak to załatwić? Czy ktoś już robił taki 'myk' ?

0

Jeżeli się nie mylę, to musisz mieć tam adres DG wpisany + jeżeli tam mieszkasz i pracujesz to teoretycznie powinieneś odprowadzać tylko jakiś % np. 50, jak się nie boisz US to możesz odliczać całość na fakturę bez zmiany adresu DG.

Nie wiem czy też nie jest to powiązane z jakimś dodatkowym podatkiem (który będzie musiał odprowadzać własciciel tego mieszkania) w związku z tym, że jest to już biuro a nie tylko mieszkanie.

Najlepiej zapytaj radcy prawnego albo księgowego.

2

Jeśli masz ten lokal jedynie do prowadzenia działalności - czyli takie typowe biuro, to odliczasz w całości.
Jeśli tam chcesz mieszkać, to wrzucasz w koszty proporcjonalnie do tego, ile realnie kosztów jest związanych z mieszkaniem, a ile z pracą. I np. część energii elektrycznej sobie możesz rozliczyć, ale zakup łóżka albo lodówki - już średnio. Oczywiście - zawsze można się tłumaczyć, że lodówka jest po to, żebyś w czasie pracy z głodu nie padł, ale jest to trochę naciągane.

Dosłownie kilka dni temu kumpel opowiadał, jak skarbówka się doczepiła, że w mieszkaniu (w którym ma zarejestrowaną działalność) zrobił sobie kuchnię za kilkadziesiąt tysięcy, a następnie wrzucił ją w koszty. Skarbówka żądała wyjaśnień, a także przesłuchała m.in. pracowników firmy, która kuchnię wykonała. Opowiedzieli, że tak naprawdę to żona kumpla wybierała kuchnię, a on jej jedynie towarzyszył. I to był chyba gwóźdź do trumny tej całej operacji ;)

Ale podsumowując - część mieszkania i kosztów z nim związanych możesz odliczyć, części rzecz nie polecam, a wszystko rób z głową.

5

Właściwie to musisz mieć konkretnie wyliczenia ile m2 ma twoje biuro i wtedy proporcjonalnie wliczysz sobie koszty... czyli wynajem + media. Przy czym wrzucanie jeszcze w koszty rzeczy typu, szampony, mydła, herbaty, kawy czy inne expresy praktycznie nie wchodzi w grę b to sa rzeczy, które urzywasz i korzystasz także jako osoba prywatna więc jest to bardzo ryzykowne i moim zdaniem gra nie jest warta świeczki. W ogóle wliczanie kosztów biura jesli tylko cześć mieszkania używamy jako biuro jest moim zdaniem bez sensu w większości przypadków.

Przykład: masz kawalerkę 30m2 a czego 3m2 to twoje biuro. Płacisz 2000zł + media niech będzie, że 300zł miesięcznie. Razem 2300zł, Twoje biuro stanowi 10% powierzchni czyli kosztów (230zł). Czyli oszczędzasz jakieś 39zł dochodowego. Niech teraz przyjdzie Pani i stwierdzi, że nie możesz tak liczyć bo masz łóżko w tym samym pokoju co biuro (kawalerka to właściwie jeden wielki pokój). I teraz powiedzmy, że bujasz się przez cały dzień po US żeby się wytłumaczyć etc. Masz godzinówkę np 50zł/h więc jesteś 400zł w plecy i teraz pracujesz kolejne 10 miesięcy żeby odrobić na dochodowym tej jeden dzień straty... moim zdaniem nie opłaca się :P Warto jeszcze wspomnieć, że kwestia ustalenia ile mediów (wody, gazu, prądu) idzie na działalność jest lekko mówiąc śliska.

Oczywiście przykład jest uproszczony ale pokazuje ideę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1