Prośba o ocenę i poprawę CV, PHP bez studiów i doświadczenia

0

Więc tak, jestem kompletnym samoukiem z pasją do programowania od podstawówki, ale jako że była to moja pasja to przez całe życie miałem gdzieś to jak robi się rzeczy w "prawdziwym świecie" tzn. komercyjnie itd. Nigdy nie wyrywałem się przed szereg i mimo bardzo dobrych wyników w szkole nigdy nie chciałem brać udziału w żadnych konkursach mimo namowy nauczycieli, po prostu odtrącała mnie bezużyteczność tego co tam się robi (przynajmniej wtedy tak to postrzegałem).
Gdy inni znajomi przygotowywali się typowo pod pracę chyba całe technikum, ja to olewałem i wciąż siedziałem w swoich niszowych dziedzinach. Głównie zajmowałem się rzeczami związanymi z grami multiplayer a więc pisanie skryptów, wszelkich rozszerzeń i modów w C++, odrobinę reverse engineeringu więc trochę i ASM liznąłem. Przy hostowaniu własnych serwerów wykorzystywałem non-stop MySQL do przechowywania wszelkich danych przez co dosyć dobrze sobie z tym radzę i w szkole z baz danych radziłem sobie wyśmienicie, na kwalifikacjach zawodowych również. Do serwerów potrzebne były również strony/fora więc stawiałem je na różnych popularnych darmowych silnikach typu SMF, MyBB etc. oraz pisałem jakieś własne panele dla graczy (bootstrap) czy też sterowanie serwerem przez sockety (po stronie serwera napisany własny serwer TCP w C++)

Mimo tego, przez to że to wszystko były takie niszowe dziedziny których nawet nie mam jak komukolwiek w CV przedstawić, czuję się jakbym nic nie umiał.
Pomimo dosyć dobrze zdanej matury, olałem studia, ponieważ stwierdziłem, że i tak niczego mnie nie nauczą a zmarnują tylko kolejne lata życia. Wystarczyło mi już te 4 lata technikum gdzie musiałem klepać jakieś banały typu SELECT * FROM zamiast spędzać czas na rozwijaniu swoich rzeczy. Stwierdziłem, że wolę znaleźć byle jaką pracę w IT i zdobyć trochę doświadczenia a potem już będzie z górki, bo pracodawcy i tak patrzą na doświadczenie a nie papierki.
Natomiast pracować chcę w PHP, mimo że wcześniej od niego trochę stroniłem. Dlaczego? C++ i wszelkie podobne dziedziny są zbyt obszerne i skomplikowane, często mały błąd potrafi doprowadzić do szału (pozdrawiam błędy linkera!). Oferty pracy w C++ w takich rzeczach jakie ja robiłem jest mało, jeśli w ogóle. Większość tych ofert i tak kierowana jest do seniorów i wymaga dużo więcej niż ja hobbystycznie używałem. PHP wydaje mi się w miarę łatwe i elastyczne, nie wymaga skomplikowanego IDE które samo w sobie waży kilka gb. Hobbystycznie nadal będę to robił.
Myśleć o pracy zacząłem tak naprawdę dopiero po wakacjach, wcześniej zrobiłem sobie przerwę od komputera. Wcześniej wszystko co robiłem to była typowa partyzantka czyli robię to co mi trzeba i tyle, więc zacząłem uczyć się tworzenia aplikacji z wykorzystaniem MVC i zacząłem tworzyć swój projekt w Laravelu na githubie, mam tam też jeden stary projekt w C++. Planuję też z obecnego projektu wyeksportować kilka rzeczy do osobnych pakietów composera i wrzucić je na githuba tylko po to, by coś tam mieć (wcześniej nie wrzucałem niczego publicznie).

Teraz jeśli chodzi o CV, jest ono oczywiście dosyć ubogie bo nie mam żadnego komercyjnego doświadczenia ani nie poszedłem na studia. Stworzyłem je od zera wordzie a nie jestem grafikiem więc wodotrysków nie ma, ale dosyć mi się podoba i wolę raczej proste cv. Nie liczę na duże pieniądze, chcę po prostu dostać pracę i zdobyć doświadczenie. Gdy przeglądam oferty, odstrasza mnie to, że praktycznie każda z nich na wstępie wymaga conajmniej 2 lat doświadczenia komercyjnego, ale nie ma żadnej firmy która chciałaby dać to doświadczenie. Widziałem jedną ofertę skierowaną do juniorów bez doświadczenia, jednak nie była ona aktualizowana od kilku miesięcy i już wygasła, więc trochę lipa. Odstraszają mnie też trochę oferty gdzie od razu widać, że cała praca polega na klepaniu sklepów w magento czy prestashop, bo wydaje mi się to najmniej ciekawym zajęciem jakie może być, pomijając to że nigdy się tym nie zajmowałem.
W szkole robiliśmy kursy cisco dzięki czemu mam certyfikat IT Essentials oraz CCNA (jednak sieci to raczej nie moja działka). Czy warto je załączyć do CV? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czy powinienem napisać list motywacyjny chcąc aplikować do pracy? Czy w ogóle patrzy się na listy przy rekrutacji w IT?

0

studia -> staż -> praca

Bez szkoły nie chcą, mają tysiące kandydatów.

0

Tak, też wiele osób linczuje mnie za olanie studiów, ale bądźmy szczerzy, nie każdy po studiach nadaje się do czegokolwiek. W technikum miałem kilkudziesięciu znajomych którzy teraz poszli na studia, z czego może tylko troje z nich ma jakiekolwiek pojęcie o informatyce. Reszta nie ogarniała całe technikum a i tak przeszła, podejrzewam, że i studia skończą. Zresztą idealnym przykładem byli moi nauczyciele "magistrzy", którzy często nawet podstaw nie ogarniali.

0

Zvyrol, doskonale Cię rozumiem.
I osobiście uważam, że studia niewiele dają w zakresie programowania. Wystarczy popatrzeć na przykładowe, "renomowane" politechniki w PL, aby zobaczyć, że większość tam to matematyka. A z programowania głównie "Inżynieria oprogramowania" czyli jak zrobić tabelki do projektu i jak w notesie zapisać wymagania klienta.

Twoje CV jednak nie pokazuje tego wszystkiego, co napisałeś w poście.
Z posta wygląda, że umiesz sobie poradzić, że umiesz kombinować aby osiągnąć cel i dążysz do celu.

Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, to dopisz te swoje osiągnięcia hobbystyczne w formie "umiejętności".
Możesz także zrobić kategorię "Projekty" i tam wypisać te wszystkie mody do gier, serwery i fora, które postawiłeś. Może nie koniecznie wszystkie wymieniać, ale np. 3 fora na PHPBB, 2 sklepy Magento, 5 modów do gier.

No i koniecznie wpisz w CV swoje certyfikaty.

0

Chyba czegoś nie do końca zrozumiałeś. Nie tylko takich porzuconych przez studia są setki, nawet wszystkich studentów różnych informatyk jest za dużo.
W Krakowie w tym roku Schibsted organizował coroczny staż, chceli 9 osób, zgłosiło się 600.
https://www.schibsted.pl/news/summer-internship-2018-kick-off/

Patrz też
Obowiązkowe praktyki
"Informujemy, iż zgodnie z naszą polityką firmy przewidujemy miejsca na staż wyłącznie dla absolwentów lub studentów ostatniego roku studiów kierunków informatycznych lub pokrewnych.
Niestety polityka naszej firmy jest jednakowa dla wszystkich kandydatów i nie przewidujemy odstępstw od reguły. Wszelkie podania niespełniające podanych w ogłoszeniu wymagań będą z góry odrzucane ze względu na dużą ilość kandydatów"

0

Nie wypisywałem nic wspólnego z tym co robiłem (oprócz podstaw c/c++) ponieważ wydawało mi się mało istotne w związku z PHP, zwłaszcza, że jest to coś co dosyć ciężko wytłumaczyć. Zajmowanie się stroną i tworzenie panelów etc. faktycznie mogę dodać. Ciągle utrzymuje serwer w jednej grze od kilku lat łącznie z jego forum i panelem gracza z obsługą płatności, jednak forum to nic specjalnego (mybb) a panel jest dostępny tylko dla zarejestrowanych graczy więc nie mam go zbytnio jak pokazać, chyba jedynie na rozmowie o pracę w telefonie. Sam skrypt serwera jest bardzo rozwinięty i posiada gdzieś na oko z 50 tysięcy linii kodu, jednak jest to dosyć mało znany język skryptowy, no i rozwijam go w prywatnym repo na SVN więc nie wiem zbytnio jak się tym pochwalić inaczej niż jakiś krótki opis w stylu "Pisanie od podstaw i rozwijanie skryptu serwera gier liczącego ok. 50 tys. linii kodu"
Czy takie rzeczy jak wzmianki o utrzymywaniu tych stron i tworzeniu panelów/skryptów mógłbym umieścić w osobnej kategorii typu "Osiągniecia"? Wydaje mi się, że lepiej nie robić z sekcji umiejętności jakiejś długiej epopei. Lub po prostu wpisać to w Projekty, bo i tak mam tam w chwili obecnej tylko jeden link do githuba.

1

Szczerze, to nie liczyłbym że dostaniesz prace w programowaniu. Teraz jest bardzo cieżko, koledzy po studiach mają problem żeby ktokolwiek ich zaprosił na rozmowe. Niestety bootcamy zniszczyły rynek juniora

0

Nie bierz do siebie opinii tych anonimów. Większość to po prostu trolle.

0

"Zaktualizowałem" trochę swoje CV zgodnie z poleceniem goMoneygo. Nie dodałem jednak certyfikatu CCNA ponieważ jest to ściśle związane z zarządzaniem sieciami, routingiem etc. a nie jest to raczej coś o co chciałbym być pytany w pracy ani się tym zajmować. IT Essentials to wszelkie rzeczy związane z informatyką samą w sobie, więc bardziej tu pasuje.
Moje "osiągnięcia" dodałem po prostu w sekcji Projekty, choć trochę nie podoba mi się ilość tekstu.
Dodam, że bardzo dobrze umiem język angielski (matura rozszerzona na poziomie 98%), myślę, że pracodawcy dobrze patrzą na umiejętności językowe, zwłaszcza gdy obsługują zagranicznych klientów, No bo wpisanie "pozwalający na rozumienie dokumentacji technicznej" raczej nie jest zbyt atrakcyjne, zwłaszcza, że w programowaniu umiejętność sprawnego wyszukiwania rozwiązań i ich zrozumienia gra bardzo ważną rolę. Znam osoby z technikum które pomimo ciągłego "kucia" itp. miały ciężko znaleźć sobie rozwiązanie do jakiejś prostej rzeczy ponieważ albo w ogóle nie szukali po angielsku (a bądźmy szczerzy, po polsku ciężko jest cokolwiek sensownego znaleźć), albo robili to słabo. Oczywiście to tylko moje przemyślenia, ponieważ jako tako żadnego doświadczenia nie mam.
Od zawsze mam impostor syndrome i wypisując te rzeczy czuję się jakbym tak naprawdę nic z tego nie umiał i miałoby mi to tylko narobić problemów zamiast pomóc -.-.
Edit: czy miałoby sens wpisanie kwalifikacji zawodowych E12, E13 oraz E14 do sekcji Certyfikaty, czy raczej wynika to samo z siebie (tytuł technika)?

0

Dlaczego po polsku CV? W korpo lepiej widziane są po angielsku.

0
Złoty Kret napisał(a):

studia -> staż -> praca

Bez szkoły nie chcą, mają tysiące kandydatów.

chyba ciebie nie chcą :D

1

Ludzie mamy 21 wiek... czy nadal musie robić CV w Wordzie? Użyj jakiegoś kreatora. Skoro nie masz tam co wpisać, to chociaż podaj to "nic" w jakieś przystępnej formie, która odróżni Cię od 500 innych kandydatów.

0

Jesli mogę doradzić, to na moje oko ten serwis jest jedyną rzeczą która Cię wyróżnia spośród tysięcy innych "studia mi niepotrzebne" i co za tym idzie staraj sie go jakoś wyeksponować. Druga sprawa, to najpewniejsze jest szukanie pracy po znajomości. Gracze nawet jak sami nie pracują, to mają znajomych którzy coś mogą. Rzuc im temat. Wreszcie, trzymywanie serwisu podobne jest pod utrzymywanie sklepu internetowego, napisz w PHP sklepik jakiemuś sąsiadowi i poutrzymuj. Znam kogoś kto tą drogą już dzień po maturze został zassany do całkiem niezłej firmy.

0

Co natomiast myślicie o pisaniu listu motywacyjnego? Warto? Widziałem kilka ofert które na końcu miały "cv oraz list motywacyjny prosimy wysyłać na..", jednak czy to znaczy, że go wymagają czy tak po prostu napisali?

0

No czy wam coś się stało w głowę... nie, nie pisz listu motywacyjnego. To by zadziałało na takiej samej zasadzie jakbyś dziewczynie napisał

A pójdziesz ze mną na randkę? Proszę... Będę na pewno dobrym towarzyszem

xd

Ewentualnie możesz parę zdań napisać w mailu w którym wysyłasz CV, ale nie rób oddzielnego pliku list motywacyjny

0

Studia to nie jest wymóg.

Ja dostałem pracę jak byłem w 2giej klasie technikum. Rekruterzy zazwyczaj zwracają uwagę na umiejętności niż na szkołę.

I nie idź stary w PHP. Wybierz każdy inny język.

0

@arkadiusz97: Wymagali tylko żebym umiał rozwijać aplikację i naprawiać bugi. Innymi słowy żebym umiał programować i znał Mercuriala/Gita.

0

Rekruterzy zazwyczaj zwracają uwagę na umiejętności niż na szkołę.

Ile lat temu znalazłeś pracę? Wiesz obecnie co sie dzieje na rynku juniorskim?

0

Napisz jeśli znajdziesz pracę, podziwiam za upór mimo byca jednym z kilkuset kandydatów, powodzenia:)

0

Czym się wyróżnia Twoja Aplikacja Drogi Autorze od na przykład takiej jak niżej?

"Szukam pierwszej pracy jako Java Developer (najlepiej przy webówce). Od ponad dwóch lat tworzę strony i sklepy internetowe na własnej działalności oparte na głównie CMS WP - strony, z edycją kodu, tworzeniem bądź dopasowywaniem i poprawianiem gotowych szablonów graficznych (bez używania kreaktorów itp.- do każdego projektu dopisywałem ponad 500-1000 linii kodu w css), czasem z implementacją gotowych, przerabianych przeze mnie skryptów w JS/JQUERY/AJAX/PHP. Mam sporą wiedzę jak działa strona internetowa, cookies, sesje, cache, htaccess, SSL, RWD, SEO, itp. Zajmowałem się także sieciami ale nie wiem czy to ma znaczenie.
Znam Javę SE, podstawy Javy WEB/JPA/JSP, SQL,CSS, HTML, NetBeansa, Intellij, Tomcata, Gita, Linuxa. Obecnie uczę się Springa poznając Eclipse i Mavena i chciałbym już zacząć pracować."

Takich CV "znam podstawy i chciałbym już zacząć pracować" przychodzi regularnie do firm po kilkadziesiąt.

0

Kwaśny Ogórek, z lektury tego co napisał autor i tego co wkleiłeś, widać olbrzymią różnicę.
Autor ma duże doświadczenie w różnych dziedzinach i widać, że umie sobie radzić wielu sytuacjach.
Np. to podane przez Ciebie podanie na pierwszy rzut oka wygląda jak "Jestem po lekturze 'ABC Komputera', chce być programistą za 10k już teraz".

0
vendie napisał(a):

Rekruterzy zazwyczaj zwracają uwagę na umiejętności niż na szkołę.

Ile lat temu znalazłeś pracę? Wiesz obecnie co sie dzieje na rynku juniorskim?

Jakieś 4.5 roku temu. Kiedy ja byłem poproszony o przeprowadzenie interview to nawet nie patrzyłem na szkołę, bo i po co? Często znajdą się świeżaki którzy umieją kodzić lepiej niż nie jeden absolwent.

0

lubie_programowac,

Interesujący wątek związany z inzyneria oprogramowania. Mógłbyś napisać jaka uczelnie skonczyles i na jakiej podstawie wyciągnąłeś takie wnioski?

Jedna z pojetechnik.
Na Inżynierii oprogramowania robiliśmy "projekt" programu, kończący się pełną dokumentacją i modelem bazy danych.
Zero programowania, no chyba, że UML to też programowanie.

0

5 lat temu w 2013 to było tak
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,13824475,Slodkie_zycie_informatyka__Czyli_jak_firmy_szukaja.html
W 2018 jest inaczej nawet da midów i seniorów

0

Wiesz, wcześniej przyjmowali byle chętnego do nauki coś umiejącego, ale teraz jak jest dużo chętnych to HR nie chce się już bawić w nawet zapraszanie na rozmowę ludzi bez studiów technicznych i w tym jest problem

0

"Żółty czerwony" nie wiem czy oglądasz oferty pracy. Jeśli tak, to wiesz ile tego jest.
Czy myślisz, że te oferty są tam dlatego, że firmy mają tłumy chętnych do pracy ?

Nie, wtedy nie byłoby żadnego ogłoszenia.

To, że firmy nie zapraszają niektórych na rozmowę nie ma żadnego związku z ukończoną przez nich uczelnią, a jedynie ma związek z tym co i jak mają wpisane w CV.

Poza tym zawsze można zrobić ceryfikat, który więcej powie o kandydacie niż jakikolwiek dyplom uczelni czy bootcampu.

0

Firmy potrzebują nowych pracowników bo osoby z doświadczeniem odchodzą do konkurencji albo się rozrastają, ale obecnie jak potrzebują takich pracowników to mają ogromny wybór. I dlatego coraz częściej odrzucają ludzi bez studiów

0

Gdyby firmy się nie rozrastały, nie powstawały nowe nikt z firmy nie odchodził to wtedy nie byłoby ogłoszeń

1

Większość pośredników i korporacji prowadzi rekrutacje ciągłe. Nikogo nie zatrudniają na teraz, tylko zbierają CV, wybranym kandydatom proponują wstępną rekrutację i dopiero po niej szukają dla niego klienta, działu i projektu.

0

Kwaśny Ogórek i ktokolwiek inny podchodzący bardzo sceptycznie i negatywnie do tematu: ale ja nie jestem człowiekiem który chce od razu dostać ciepłą posadkę za 10k miesięcznie, jestem świadom swojego braku doświadczenia tak jak chyba każdy na początku, czy to po studiach czy po samym technikum. Skąd mają się brać ci senior developerzy skoro Waszym zdaniem nikt nie zatrudni nikogo bez doświadczenia? Nie wiem, Wy od razu urodziliście się z całą encyklopedią na temat jakiejś dziedziny informatyki zamiast mózgu? Wątpię, takie coś przychodzi dopiero po latach doświadczenia. Ciężko też jest porównać doświadczenie takie jak ja mam, gdzie robiłem mnóstwo różnych rzeczy gdy były mi one potrzebne, w taki sposób w jaki tego potrzebowałem, a doświadczenie komercyjne gdzie są całkowicie inne wymogi. Ale przynajmniej dzięki temu, że łapałem się wielu różnych technologii których broń Boże nie umiem, daje mi chociaż jakąś ogólną wiedzę i doświadczenie. W obecnej sytuacji choć nie znam jakiegoś języka, to po poczytaniu i oglądnięciu paru przykładów by zaznajomić się jak dany język działa, potrafiłbym go w mniejszym lub większym stopniu opanować z pomocą dokumentacji i internetu (bo ciężko jest napotkać problem którego nikt wcześniej jeszcze nie napotkał). Myślę, że to odróżnia mnie od większości osób które wychodzi z technikum czy nawet ze studiów. Do tej pory miałem okazję robić jakieś rzeczy w C/C++ (DLLki pisane pod linuxa i windowsa, exeki, daaemony, czysty kod sieciowy po TCP), podstawy Assemblera (modyfikowanie gier, tworzenie czitów etc. w C++), C++ .NET (formy microsoftowe które już chyba nawet nie istnieją), C#, VB.NET, Pawn (język skryptowy wykonywany w maszynie wirtualnej AMX oraz pisanie DLLek obsługujących SDK tej maszyny), JS + jQuery, PHP, CSS, MySQL i nie wiem co by tam jeszcze wymienić. Czy "umiem" cokolwiek z tego? Tego nie wiem, nie potrafię tego określić, bo w żadnej z tych dziedzin nie siedziałem latami tylko robiłem co mi trzeba było i tyle, ale gdybym miał coś zrobić to pewnie dosyć szybko bym to ogarnął bo mam już jakieś ogólne doświadczenie. Nawet jeśli ktoś pisze od lat jakieś aplikacje np. w C++ to moim zdaniem i tak nie może powiedzieć, że "umie" ten język, bo jest on tak obszerny, że ciężko go ogarnąć, i dajmy na to gdyby komuś kto całe życie klepał microsoftowe C++ w Visual Studio, ktoś kazał napisać kod w czystym C++ na linuxa, to już by tego nie zrobił.
Każda firma chciałaby kogoś z 10 latami doświadczenia, ale nie da się go zdobyć bez firm które biorą tych mniej doświadczonych. Poza tym, myślę, że jest wiele firm których po prostu nie stać na pracowników z takim doświadczeniem, więc muszą wystarczyć im ludzie którzy będą pracować za mniejsze stawki. Może nie jest to idealna praca, ale przynajmniej da ten rok czy dwa doświadczenia które można będzie już wpisać na CV i zawsze to będzie lepiej wyglądać. Ja właśnie w takie coś celuje, bo nigdy w życiu nie pracowałem w prawdziwej firmie przy prawdziwym projekcie, więc nie mam pojęcia jak to wygląda.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1