Wątek przeniesiony 2015-09-20 00:40 z Off-Topic przez somekind.

1-osobowa działalność a biuro rachunkowe vs rozliczenia online

0

Witam,

mam pytanie skierowane do osób prowadzących 1-osobową działalność gospodarczą. Otóż wkrótce chciałabym otworzyć taką działalność jednocześnie pracując na umowę o pracę. Mam pewne wątpliwości czy rozliczać się przy pomocy biura rachunkowego czy też skorzystać z księgowości online (np platforma wfirma). Moje pytanie to jakie są praktyczne obowiązki z mojej strony co do rozliczeń z Państwem (urząd skarbowy, ZUS)? Z tego co się orientuję to musiałabym prowadzić księgę przychodów i rozchodów oraz odprowadzać podatki od zysku. Ale czy jest coś jeszcze? Czy może ktoś ma doświadczenie z platformą wfirma lub ifirma? Pytam, bo nie wiem czy bardziej opłaca się skorzystać z usług biura rachunkowego, zapłacić więcej i mieć spokój psychiczny czy też skorzystać z platformy wfirma/ifirma i płacić mniej, lecz nie wiem czy w przypadku tej drugiej opcji sama sobie poradzę a nie chciałabym mieć "wtopy" z fiskusem.

Pozdrawiam serdecznie!

1

Ja zawsze wolę mieć możliwość fizycznego kontaktu, daje mi to większy komfort. Biura rachunkowe przy małych działalnościach to żadna fortuna, za takie wfirma też trzeba zapłacić i wychodzi nieduża różnica kwotowa za dużą różnicę w komforcie. Księgowa zazwyczaj pomoże Ci ze wszystkim związanym z firmą, gdy zdarzy się coś nieoczekiwanego, a w wfirma dostajesz to, co w pakiecie i wątpię, że ktoś poprowadzi Cię tam np. przez proces samego zakładania działalności, rejestracji VAT itp. No i jest większa szansa na wyciek danych z wfirma niż z biura :D

Ogólnie - gdyby to była kwestia różnicy 200zł, a nie 40zł miesięcznie to bym się zastanawiał, a tak to zdecydowanie biuro rachunkowe. Ale to moje zdanie.

2

Ja tam wole sam to ogarniać. Prowadzenie księgowości nie jest takie trudne, każdego miesiąca robi się to samo. Z fiskusem błędu nie zrobisz, bo niby jak? Zaczniesz sobie koszta generować dziwne? Wystarczy trzymać się prostych reguł. Przy zakładaniu firmy też to nie jest problem, ot najważniejsze rzeczy to:

  • vat liniowy, rozliczany metodą kasową (raz na 3 miesiące) (wtedy tylko 4 razy w roku trzeba wypełnić deklarację vat-7k.
  • tak samo kwartalnie deklarujemy i odprowadzany podatek dochodowy (ot liczymy 19%, odejmujemy podatek z kosztów - minus 7,75% podstawy zdrowotnego)

księga przychodów i rozchodów to kwoty netto z faktur za rzeczy, które kupiliśmy na użytek działalności
Za nocleg, jak i za bilety o dystansie poniżej 50km nie możemy odpisywać vat, a delegacje własne rozliczamy jako 'dowody wewnętrzne'. Można sobie też ustawową dietę wypłacać (wrzucając ją w koszty) ale wtedy najlepiej mieć hotel bez wyżywienia, co by 100% tej diety dostać.

Rozliczanie firmowego auta może być bardziej problematyczne - nie mam, nie dotyczy mnie to.

No i powtarzasz ten schemat przy jakichś kosztach (których w IT naprawdę jest malutko). I wcale nie widzę sensu by płacić za to miesięcznie 150-200 zł za księgową. Sprawy z urzędem skarbowym bardzo przyjemnie mi się wyjaśniało, za to w ZUS tylko jest zbędna papierologia ale też da się załatwić, tylko o wiele dłużej to trwa.

Zaoszczędziłem już na księgowej 3000zł, więc nawet jeśli miałbym kiedyś jakieś odsetki za jakiś błąd dopłacać to i tak przy moich kosztach, to to będą groszowe sprawy.
Obecnie moje koszty nie przekraczają 1/20 dochodów, więc urzędowi skarbowemu po prostu się nawet nie opłaca tego sprawdzać, bo sam koszt sprawdzenia będzie droższy od potencjalnych pomyłek na kilkanaście złotych.

0

W jakim okresie te 3k zaoszczędziłeś? Ile czasu ci zajęło zajmowanie się formalnościami w tym okresie?

0
Kaska1988 napisał(a):

Otóż wkrótce chciałabym otworzyć taką działalność jednocześnie pracując na umowę o pracę. Mam pewne wątpliwości czy rozliczać się przy pomocy biura rachunkowego czy też skorzystać z księgowości online (np platforma wfirma). Moje pytanie to jakie są praktyczne obowiązki z mojej strony co do rozliczeń z Państwem (urząd skarbowy, ZUS)? Z tego co się orientuję to musiałabym prowadzić księgę przychodów i rozchodów oraz odprowadzać podatki od zysku. Ale czy jest coś jeszcze?

Mając umowę o pracę nie odprowadzasz już do ZUS składek społecznych za JDG, jedynie zdrowotną. Poza tym, dokładnie tak jak napisałaś - KPiR oraz podatek dochodowy. Tutaj są dwie możliwości:

  • progresywnie - w tym przypadku dochody z etatu i DG się sumują, więc możesz wpaść w drugi próg podatkowy;
  • liniowo - w tym przypadku składasz oddzielny Pit za etat i oddzielny za DG.

Czy może ktoś ma doświadczenie z platformą wfirma lub ifirma? Pytam, bo nie wiem czy bardziej opłaca się skorzystać z usług biura rachunkowego, zapłacić więcej i mieć spokój psychiczny czy też skorzystać z platformy wfirma/ifirma i płacić mniej, lecz nie wiem czy w przypadku tej drugiej opcji sama sobie poradzę a nie chciałabym mieć "wtopy" z fiskusem.

Ja korzystam z ifirmy do wystawiania faktur, KPiR prowadzę we własnym zakresie. Chociaż ostatnio zastanawiam się, czy nie założyć tam konta, bo to chyba sprawiłoby, że miałbym większy porządek w papierach i aktualizował je bardziej na czas.
Biuro rachunkowe może pomóc Ci liczyć, ale przed wtopą Cię nie obroni.

0

Ja wole mieć księgowego. łatwiej w razie wątpliwości zapytać kogoś przez telefon czy osobiście niż korzystając z www. Praktycznie mój kontakt z księgowym ogranicza się do maili z FV/telefonu z kwotami. Zgadzam się z @dzek69.

A co do ogarnięcia tego samemu - można, ale po co?

1

Mam pewne wątpliwości czy rozliczać się przy pomocy biura rachunkowego czy też skorzystać z księgowości online (np platforma wfirma).

Ja tam swego czasu robiłem księgowość papierowo. Czyli samemu i bez żadnych programów.
Odręcznie długopisem. Tak, można.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1