Umowa o dzieło/pracę pytania początkującego

0

Jestem początkującym poszukiwaczem pracy dlatego mam kilka pytań o rodzaj umów. Wiem czym się one generalnie różnią ale wątpliwości moje budzi umowa o dzieło tudzież zlecenie.
Jak to wygląda? Podpisuje się z firmą kontrakt np. na 6 miesięcy i po tym czasie dostaje się kwotę całą czy jest ona dzielona przez 6 i wypłata jest miesięczna? Albo może wypłatę dostaje się dopiero po skończeniu zadania? Możecie mi jasno wyjaśnić jak przebiega praca na umowie o dzieło a pracę? Jaki jest Wasz punkt widzenia, co jest lepsze,dlaczego itd. Podkreślam,że jestem studentem.

0

Umowa o dzieło to jest umowa że zrobisz jakieś dzieło ;] Na przykład umowa o zrobienie całego systemu / komponentu. To jest raczej rzadko stosowany zamiennik dla umowy o pracę bo ma zupełnie inny charakter.
Zwykle umowa o pracę jest stosowana zamiennie z umową zlecenia. Zarówno umowa zlecenie oraz umowa o pracę są umowami które definiują zapłatę za wykonywanie pewnej czynności (a nie za jej efekt jak w przypadku umowy o dzieło!).
Kwestia zapłaty zależy od tego jak skonstruowana jest umowa.

Dla studentów najbardziej opłaca się umowa zlecenie bo nie płacisz niepotrzebnie dwóch składek ;]

0

@Shalom - wielkie dzięki! Dotychczas umowa o dzieło kojarzyła mi się tak, że jest to to samo co zlecenie bo wykonując zlecenie ostatecznie robisz jakieś dzieło, podmiot what ever.

0

Ale rożnica jest zasadnicza. Jak nie zrobisz dzieła to nie dostaniesz zapłaty, a zapłata w umowie zlecenie jest za to że pracowałes przy produkcie, nawet jeśli nic z tego nie wyszło.

0

@Shalom, ok rozumiem. Natomiast w ofercie pracy jest tak:

Oferujemy:
[...]

  • możliwość podjęcia współpracy na bazie umowy o dzieło lub rozliczenia fakturowego

Nie wiem jak to rozumieć:
Oferujemy znaczy, że jest po prostu taka możliwość ale nie koniecznie trzeba brać te opcje?
I co to jest "na bazie rozliczenia fakturowego"?

0

"na bazie rozliczenia fakturowego" pewno w tedy gdy masz działalność gospodarczą i wystawiasz fakturę.

0

@Truster kwestia podatków i tyle. Podatki przy umowie o dzieło są bardzo niskie po prostu ;)

1

Niektórym firmom bardziej opłaca się nawiązać współpracę na zasadzie umowy o dzieło. Dotyczy to w szczególności studentów lub praktykantów. Wtedy od takiej umowy firmy płacą mniejszy podatek i ponoszą niższy koszt utrzymania pracownika. Pracując na umowie o dzieło nie pracujesz na swoją emeryturę, nie jest Ci to liczone do formalnego stażu pracy (po 10 latach pracy na umowie o pracę przysługuje Ci 26 dni urlopu na rok zamiast 20; 5 lat studiów liczy się jak 5 lat 8 lat formalnego stażu pracy, więc trzeba przepracować w zasadzie 5 lat 2 lata, aby ten urlop mieć) i nie przysługuje Ci ubezpieczenie zdrowotne. Niemniej jednak, jeśli jesteś studentem, to masz ubezpieczenie zdrowotne z uczelni i większością tych formalizmów nie masz się co przejmować. Na tym etapie najważniejsze jest zdobycie doświadczenia i zarobienie jakiejś kasy na początek. Sporo firm nawet jeśli zatrudnia studentów na umowę o dzieło, to ustalają formalnie treść jakiegoś dzieła (np. napisanie fragmentu programu, który realizuje jakieś zadanie) na koniec miesiąca i co miesiąc otrzymujesz kasę tak, jakbyś pracował na umowie o pracę. Wszystko zależy od pracodawcy. Najlepiej przygotuj sobie pytania i zapytaj o szczegóły w miejscu, w którym się zatrudniasz.

0

@wiciu
Dzięki, rozwiałeś moje wątpliwości!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0