Rozmowa kwalifikacyjna

0

Hej,

Mam już około roczne doświadczenie w programowaniu w Javie .. niedawno zacząłem rozglądać się w kierunku pracy .. aplikowałem na stanowiska : Junior Java Developer, Java Developer ( gdy w wymaganiach było to co już robiłem ) .. gdyby ktoś również dopiero rozpoczynał szukać pracy w JAVIE to przyda mu się ten wpis .. takie moje ogólne spostrzeżenia na co zwracają uwagę pracodawcy .. nie wiem czy nie ma jakieś odpowiedniejszej sekcji na taki temat.

  1. Najczęściej na początku rekruter opowiada o swojej firmie i co będę miał robić, jakie są projekty do jakich mogę dołączyć i jakie używane są technologie.

  2. Potem ja jestem poproszony aby opowiedzieć coś po angielsku ..np o swoich projektach które przedstawiłem w CV .. ze studiów czy inne doświadczenia .... albo po prostu po angielsku opowiedzieć o sobie .. dobrze jest mieć jakiś ciekawy case na siebie

  3. Następnie jest małe pytanko .. zależnie od firmy .. od J2SE idąc .. co robi Hashtable, po co hashowanie, static i final, checked uncheched, inmutable types, multithread i takie tam .. dalej pytania z technologii jakiej chcemy używać .. ja zrealizować dziedziczenie w hibernate .. jakie powstaną tabele w DB .. jakie są inne możliwe podejścia dziedziczenia

  4. Mały teścik czy potrafię zapogramować proste algorytmy : szybko, efektywnie, estetycznie .. niektóre firmy skorzystały z serwisu codility ..

Czasami kolejność tego schematu jest inna ale kolejne podpunkty się zgadzają.

A jakie wy macie doświadczenia z rozmowami kwalifikacyjnymi ?

0

Od ok. 2005 roku juz nie ma J2SE, jest Java SE...

0

Bardzo przydatne spostrzeżenia. Ja zamierzam pracować także w tym środowisku i to bardzo się przyda w przygotowaniach.

0

To co mowisz, to wyglada na taki wstepny panel telefoniczny, sprawdzajacy podstawy podstaw (ew. rozmowa na nizsze stanowisko moze faktycznie tak wygladac). Poza tym mozna sie zdziwic ile osob odpada na takich prostych pytaniach. Poza tym zeby sprawdzic czy ktos cos doglebnie rozumie mozna podrazyc temat, chocby dopytac o metody/zmienne statyczne w interfejsach, klasach abstrakcyjnych, jak sie synchronizacja zachowa itp. I z kazda rzecza mozna tak dalej pojsc.
Warto tez pocwiczyc pisanie kodu na kartce, to jest niesamowite ile ludzi sie na tym wyklada nawet przy banalnych algorytmach.

0

w jednej firmie miałem na kartce napisać kod( prosty algorytmy ale trochę stres a trochę brak pomysłu i zajęło mi to z 1h .. 1h:15), w 2 - ich innych korzystano z codility .. ćwiczę sobie właśnie te algorytmy bo 30 min czasem jest za mało gdy nie sqmam o co chodzi w pytaniu ;] .. w jednej jedynie oglądali projekty i bardziej się dla nich liczyło ile jestem w stanie zrobić w JSF i Hibernate aniżeli czy jestem w stanie pisać proste algorytmy ..

GoodLuck

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0