Rozmowa kwalifikacyjna

0

Witajcie.

Przyznaję się bez bicia, że jestem studentem i w najbliższym czasie mam umówioną rozmowę kwalifikacyjna na programistę. Głównie C# mile widziane VB i C++, SQL itd. standardy, w c# czuję się nawet dobrze i jakoś specjalnie się nie boję, ale nie wiem jakich pytań mogę się spodziewać... :( Jestem powiedzmy dziewicą jeśli chodzi o podejmowanie pracy jako informatyk. PLZ help me.
Chciałem dowiedzieć się czegoś o obiektowość, bo czuję, że z tego mogę być zagięty... prosze o wszelką pomoc, jakieś linki i ogólnie powiedzcie mi co powinienem wiedzieć kierując się na tą rozmowę, aby czuć się pewnie i co powinienem wymagać od pracodawcy ?? Jakie wymagania powinienem postawić, żeby nie zostać wyrolowanym ?? <ort>na razie </ort>przeglądam to forum i biegam po google. Linki i wasze rady bardzo mi pomogą. Z góry dzięki.

0

Na rozmowach, przynajmniej tych na których byłem, nie pytają o jakieś super szczegóły. Nawet testy były raczej na poziomie średnim. O twojej jakości zaświadczy twoja praca. Na rozmowach ważniejsza jest odpowiednia prezentacja siebie i wykazanie, że orientujesz się w tematyce. Zazwyczaj padają pytania o podstawy i najpopularniejsze frameworki.

0

twojej jakości zaświadczy twoja praca

W jakim sensie ? Czy mówisz o posiadnym już doświadczeniu czy może o tym, że pracodawca przekona czy się nadajesz, gdy Cię zatrudni ?

0
Koziołek napisał(a)

Na rozmowach, przynajmniej tych na których byłem, nie pytają o jakieś super szczegóły. Nawet testy były raczej na poziomie średnim. O twojej jakości zaświadczy twoja praca.

No tak, ale co masz na myśli mówiąc podstawy, swoją jakośc oczywiście chcę potwierdzić pracą, ale muszę się najpierw tam dostać :p Możesz rozwijać trochę te zdania ??

0

W jakim sensie ? Czy mówisz o posiadnym już doświadczeniu czy może o tym, że pracodawca przekona czy się nadajesz, gdy Cię zatrudni ?

Zawsze masz okres próbny, co do zasady 3 miesiące. Na rozmowie nie widać tego czy potrafisz rozwiązywać skomplikowane problemy, zazwyczaj nie ma czasu na kilkudniowy test, sprawdza się więc wiedzę, a nie umiejętność jej wykorzystania w sytuacjach dziwnych, trudnych czy też nietypowych. Niektórych rzeczy nie da się w ogóle sprawdzić na rozmowie np. umiejętności pracy w teamie. Dodatkowo jeżeli przychodzisz do firmy to i tak musi minąć pewien czas zanim wdrożysz się w stosowane w niej zasady. "Rozpoznanie bojem" jest tu najlepszą metodą. Rozmowa pozwala na odsianie "plew" osób, które całkowicie nie nadają się na stanowisko.

No tak, ale co masz na myśli mówiąc podstawy, swoją jakośc oczywiście chcę potwierdzić pracą, ale muszę się najpierw tam dostać :p Możesz rozwijać trochę te zdania ??

W moim przypadku, java, pytania dotyczyły:

 • maksymalna wielkość tablicy int
 • kolekcje synchronizowane i nie
 • podstawy webservices (pytanie o to co to jest)
 • podstawy EJB3 (adnotacje, co to jest kontener)
 • trochę o wzorcach
0

Ja tez nie bylem na wielu rozmowach i bylo to dosc dawno. Ja tam nie mialem zadnych testow. Na jednej rozmowie pytano mnie hm... o wiedze ogolna :P Tzn. firma dzialala w ubezpieczeniach i mialem powiedziec co wplywa na wysokosc skladki :P

Na drugiej mialem znalezc sposob na rozwiazanie z zakresu bazy danych. Juz nie pamietam o co dokladnie chodzilo.

Na rozmowie zawsze pytano mnie o moje doswiadczenie i opinie na rozne tematy. Np. programowanie trojwarstwowe, doswiadczenie w zakresie wykorzystania roznych baz danych itp. Padaly rowniez pytania co mysle o technologii X, o jezyku Y. 30-40 min. rozmowy.

0

ja jestem n00b pod tym wzgledem bo bylem tylko na jednej, ale na phpowca musialem pokazac jakies wczesniejsze prace, kody zrodlowe, popytal troche o ich zastosowanie, do tego lekki sprawdzian z linuxa, kilka pytan z sql'a, i ogolnie o svn i dokumentacji :p

1

a co z wynagrodzeniem ?? czy powinienem o tym rozmawiać podczas pierwszej rozmowy ?? jakie zarobki sa optymalne i w granicach normalnosci dla studenta ??

0

Jak pytają to odpowiadaj. Stawki są różne w zależności od:

 • miasta
 • technologii
 • stanowiska
  Jako student dostaniesz umowę o dzieło zapewne więc można mówić więcej. W stolicy stawka docelowa po okresie próbnym dla studenta to około 3000 netto na umowie o dzieło (czyli około 3300 brutto). Rozmowę można zatem zacząć od 2200 netto.
  Z drugiej strony byłem na rozmowie w firmie z Białegostoku i przy stawce 4500 brutto na umowie o pracę dla programisty java pan zrobił duże oczęta. Nie była to powalająca stawka.
0
si3ma napisał(a)

a co z wynagrodzeniem ?? czy powinienem o tym rozmawiać podczas pierwszej rozmowy ?? jakie zarobki sa optymalne i w granicach normalnosci dla studenta ??

W Lublinie? K2 1200,- programista .net, ESRII 1200,- programista, sharepoint, SAFO 1000,- wdrożeniowec. Mnie pracodawca pytał ale w gruncie rzeczy sami ustalili wysokość. Ja odpowiedziałem wymijająco - w końcu to moja pierwsza praca.

Aaa, jedna istotna rzecz. Wszystkie stawki to pół etatu. SAFO i K2 - umowa o dzieło. ESRII - o pracę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0