Certyfikaty Microsoftu

0

Ktoś posiada jakiś Certyfikat nie koniecznie Microsoftu?
Np. z Microsoft Office lub .Net ?

Jakieś uwagi? Coś polecacie? Warto robić? Gdzie? Duży koszt?

1
nerf napisał(a):

Jakieś uwagi? Coś polecacie? Warto robić? Gdzie? Duży koszt?

Nie|To co Cię interesuje|Niekoniecznie|Każde duże miasto|Tak

1

Posiadam kilka certyfikacji różnych, a jeszcze kilka właśnie robię. Nie będę wypisywał wszystkich, bo nie ma potrzeby. Czy warto je robić? Zależy.Ja robię je sobie za friko (firma płaci i nie pyta), i tak uczę się tego, co na tych egzaminach testują, więc w sumie nie ma przeciwwskazań. Do tego nie mam wykształcenia ścisłego informatycznego, dlatego dla mnie to trochę ważniejsze, niż pewnie dla kogoś po polibudzie.

Egzaminy administracyjne (helpdesk, administracja, etc.) to po prostu testy z pytaniami jedno/wielokrotnego wyboru. Egzaminy Officowe są nastawione na wykonywanie zadań innych w oprogramowaniu egzaminacyjnym wyglądającym jak office, ale nie będącym nim - takie dummy.

Egzaminy developerskie to inna para kaloszy, ale nigdy żadnego nie zdawałem, więc nie powiem jak przebiegają.

Generalnie dobrym pomysłem jest pościąganie różnych testów z rapidshare'a - można tego sporo znaleźć i wyrobić sobie jako-taką opinię na temat tego, co się na nich dzieje. Przygotować się do egzaminu nie trzeba na szkoleniu - nawet bym tego nie polecał. Szkolenia przedstawiają różne zagadnienia, ale nie nastawiają się na zdawanie certyfikatów, a raczej zdobycie jakiejś wiedzy. Chcesz zdawać egzaminy? Polecam książki Self-paced Training Kit - dużo czytania ogólnie o technologii, do tego przykładowe pytania, podpiwiedzi, na co zwrócić uwagę. No i cena - książkę dostaniesz za sto-kilkadziesiąt złotych, szkolenia są drogie. A jak się zakręcisz, to z rapidshare chwycisz ebooka.

To, czy certyfikaty są coś warte, zależy od tego, kogo pytasz. Generalnie są warte coraz mniej, bo a) ma je coraz więcej osób B) są coraz prostsze - egzaminy z Win2000 były podobno kilka klas trudniejsze niż Win2003/2008. Ale zawsze są warte tyle, że potrafią udokumentować twoją wiedzę. Jeśli więc pracodawca uważa, że są coś warte, to warto je mieć - zawsze to jakaś przewaga na rynku pracy.

Które z certyfikacji są coś warte zależy od tego, czym się zajmujesz i na czym chcesz się znać. Certyfikatów jest od cholery, ale jak napiszesz nad czym się zastanawiasz, mogę Ci dać więcej info, albo wytłumaczyć, na czym w ogóle polegają różne certtyfikacje (jest ich tak dużo głównie dlatego, że są ich dwie generacje - niektóre pokrywają się, ale dotyczą nowszysch technologii).

1

Posiadam certyfikat i przygotowywałem się do kilku, ale nie zdawałem z różnych powodów. Znam kilka osób które zdawały i mają.

Warto robić, o ile sądzisz, że jest to potrzebne. Jeżeli masz darmowy dostęp do nich (bo praca, bo uczelnia) to warto tym bardziej.

Egzaminy programistyczne to nadal test jedno/wielokrotnego wyboru, z wybieraniem pasujących kawałków kodu, z odpowiedzią na pytanie "co się stanie, gdy tu się zrobi to", "co robi ten kawałek kodu". @revenn wspomniał o Training Kitach, które są wystarczające - ale fakty, da się też pobrać "braindumpy" z sieci, i się okazuje czasami, że test nie jest taki prosty (albo trudny) na jaki się wydaje.

Ludzie z Microsoftu usilnie twierdzą, że certyfikaty są wiele warte, w praktyce nie jestem tak tego pewien - ale zawsze jest to dokumentacja wiedzy i ewentualnie zawsze pomagają w aktualizacji wiedzy, jeśli przygotowujesz się do kolejnych generacji narzędzi i certyfikatów. I niestety, nie są łatwiejsze obecnie - wszystko zależy od konkretnego egzaminu, są zarówno bardzo proste jak i piekielnie trudne nawet dla doświadczonych, trzeba uważać.

0

Cześć,

posiadam 4 egzaminy deweloperskie, 3 MCTS i jeden MCPD. Czy warto robić? Myślę, że tak. Dzięki nim uporządkujesz sobie wiedzę, być może nauczysz się jakichś nowych, fajnych trików o których wcześniej nie widziałeś.
Koszt zależy od tego w jakim ośrodku robisz certyfikat oraz to czy masz zniżkę studencką.
W przypadku Krakowa: bez zniżki jest to kwota rzędu 430 zł, ze zniżką studencką około 240 zł. Opłaca się być studentem ;)
Jeżeli chodzi o same egzaminy to nie można się nastawiać, że sam training kit wystarczy przeczytać. Warto poszukać po internecie fajnych rozwiązań i rozwinąć swoją wiedzę ponad to co napisano w tej literaturze.

Pozdrawiam,

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1