Ile DevOps powinien znac Microservices Java Developer

0

witam,

jakich narzedzi z DevOpsa i jak gleboko powinien znac programista Java, ktory implementuje microservice.
Na pewno powinien znac Docker ale jak gleboko. Czy wystarcza na poziomie DOCKERFILE i podstawowych polecen czy powinien miec szersza wiesze (np. na poziomie klastrowania, docker compose, docker swarm, pacemaker)? Czy powinien znac Kubernetes? Jak dobrze?

Czy powinien on uczyc sie np. ansible albo puppet itp? Czy tym zajmuje sie juz tylko DevOps Engineer (Dawny Admin :) )

Innymi slowy jaka czesc DevOps powinien znac Microservices Developer aby dobrze wykonywac swoja prace.

I jeszcze jedno pytanie. Do Microservicow najlepiej uzyc Spring Boot i Spring Cloud.

A co myslicie o MicroProfi czy Payara, czy Wildfly Swarm. Czy nadaja sie to na produkcje, czy jest wystarczajaco stabilne.... Jakos nie mam do tego przekonania i mam odczucie ze JEE8 jeszcze nie weszla w microservices i ze poza Spring Boot i Cloud to raczej nie ma rownie dobrych alternatyw. Czy zgadzacie sie?

Czy waszym zdaniem Java EE 8 ma obecnie jakiekolwiek warte uwagi a co wiecej zastosowania frameworki do microserviceow czy bralibyscie tylko Spring Boot pod uwage?

Pytam bo chce specjalizowac sie w programowaniu Microservices i nie wiem czy jest sens obecnie pozostac przy Spring Boot/Cloud czy wglebiac sie w jakies nowosci, ktore pojawily sie w JEE8 od czasow JEE7. Z tego co wiem to nie ma tam prawie nic o Microservicach.

Z gory dzieki !

0

Jak to mawia Sławek Sobótka: "To zależy".
Z reguły pracuję w większych firmach w których mamy devopsów więc poza dockerfile'ami i jakimiś tam drobnymi konfiguracjami aws'ów nikt z devsów się tym nie zajmuje. Często nawet konfigurację Jenksinsa są delegowane dla kogoś kto się tym zajmuje. Mnie to osobiście cieszy bo niespecjalnie lubię dotykać tego typu sprawy natomiast z rok temu jak chodziłem na rozmowy kwalifikacyjne do mniejszych firm to tam w sumie często szukali devów którzy poradzą sobie z całym procesem bo devopsów nie było.

0

DevOps to nie jest stanowisko, czy rola, tylko sposób podejścia do pracy nad systemem, gdzie jeden zespół odpowiada w całości za development, wdrożenie i utrzymanie systemu i osiąga to przez posiadanie w swoim składzie wszystkich potrzebnych do takiego kompleksowego działania kompetencji. W praktyce u mnie np. kolejne środowisko stawiali chwilowo wolni testerzy. Odpowiedź na twoje pytanie brzmi - żadna wiedza nie zaszkodzi w sytuacji kiedy role w zespołach zwinnych są płynne i często nieostre.

0

Do Microservicow najlepiej uzyc Spring Boot i Spring Cloud.

:)

A co myslicie o MicroProfi czy Payara, czy Wildfly Swarm.

Zaletą springa jest to, że masz dużo gotowych rozwiązań i dokumentacji, które raczej działają.

Jakarta EE to ten sam tragiczny model programowania, ale dokumentacje (materiały w sieci) są o dwa poziomy gorzej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0