Android bez Javy?

0

Od pewnego czasu jest już mowa o zmianach: czy chodzi to o zastąpienie JS (co jednak wydaje się mało prawdopodobne), Objective-C (co stało się faktem, vide Swift), czy też sztandardowej platformy do programowania w Android, czyli Javy.

Czy i na ile taka zmiana jest prawdopodobna?

Pewnie wielu to pytanie przyszło na myśl, też się nad tym zastanawiam od pewnego czasu. Google oczywiście zawsze wszystko trzyma w tajemnicy, niemniej jest to całkiem prawdopodobne, że Java zostanie zastąpiona z kilku powodów czymś innym. Wg. mnie nie będzie to ani C/C++, ani Xamarin. Ten pierwszy prawdpodobnie pośrednio przyczynił się do spadku popularności Windows Phone, i wybór C/C++ nie wydaje się rozsądny w drugiej połowie drugiej dekady XXI wieku, m.in. ze wzg. na fakt, że procesory są szybkie, internet mobilny (a zatem, m.in. cloud computing i inne usługi serwowane przez serwery) powszechny, a nikt raczej nie spodziewa się po "podręcznych kalkulatorach" nie wiadomo jakich obliczeń.

Powody oraz kryteria, które wg. mnie przemawiają za wyborem nowej platformy:

  • Google przejął (zakupił) projekt Android, choć na rynku było dostępnych więcej rozwiązań; Java jest popularnym językiem w tej firmie, w dodatku dojrzałym, więc potencjalny wybór pewnie padnie na jakąś dojrzałą platformę (jaką Java ciągle jest / była w momencie wyboru) oraz bardzo popularnym językiem
  • z ww. względu wydaje się, że Dart jest raczej mało prawdopodobnym kierunkiem (ze wzg. na konieczność nauki nowego języka - dla większości), choć są pewne czynniki, które nie pozwalają go od razu skreślić z listy: popularność nowoczesnych rozwiązań technologicznych, rozwój i duża popularność JavaScript, monopol Androida na rynku
  • na tą chwilę myślę, że prawdopodobnie będzie to Kotlin, gdyż już jest używany w Android, co więcej, pozwala na gładkie przejście od Javy, i ma niezłe wsparcie od twórców

Dla zainteresowanych, artykuł z netu (powyższe to moje przemyślenia, tutaj wypowiedź nieco odmienna): https://www.sitepoint.com/java-free-android/

0

Swift odcina się od objective-c. I dobrze. Google ponoć bardzo przychylnie się spogląda w tym kierunku. I myślę, że to będzie się rozwijać, bo oracle robi problemy.

0

Kotlin? Może i tak, ale chyba prędzej GOlang. Po co jeszcze raz się pchać w JVM jak można użyć swojego języka.

Google ponoć bardzo przychylnie się spogląda w tym kierunku.

W tym kierunku? czyli w jakim?

0

Wygląda na to, że jednak chyba JavaScript zdobywa coraz bardziej popularność, a nie JVM. ReactNative jest coraz szerzej wykorzystywany i wg. opinii wielu, znacznie usprawnia pisanie multi-platform (na razie: iOS i Android) apek, które nie są jakimiś niby-native web-apkami, czy hybrydami.

0

Nie bedzie zmiany bo nie ma lepszej alternatywy.

0

Kotlin.

0
forsberg napisał(a):

Wygląda na to, że jednak chyba JavaScript zdobywa coraz bardziej popularność, a nie JVM. ReactNative jest coraz szerzej wykorzystywany i wg. opinii wielu, znacznie usprawnia pisanie multi-platform (na razie: iOS i Android) apek, które nie są jakimiś niby-native web-apkami, czy hybrydami.

Ta, JS jest dobry tylko na front bo nie ma innej alternatywy
Ciekawe jak z wielowątkowością choćby?

0

Ja bym stawiał na GoLang z racji jego zaawansowania chociażby, mozliwosci wykorzystania i tego, że to w końcu projekt Google (po godzinach) i od jakiegos czasu jest IDE od JetBrains (Gogland). Faktycznie jakiś czas temu były dziwne informacje o Swift ale nigdy oficjalne. Z drugiej strony taka nagla przesiadka na inny jezyk to byłby czysty hardcore :-)

0

Może Ceylon zastąpi na Androidzie Jave lub Rust?

3

Przecież Java umarła i nikt już jej nie używa. Programistów Java szukają tylko wtedy gdy poprzedni umrze.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1