Komunikacja serwer-klient w aplikacji do obsługi bazy danych

0

Witam, mam pytanie. Tworzę aplikację do obsługi bazy danych w której to serwer odpowiada za komunikację z bazą poprzez JDBC a klient łączy się z serwerem i serwer tylko wysyła konkretne dane z bazy w postaci obiektów. W jaki sposób rozwiązać komunikację serwer- klient żeby serwer wiedział które dane wysłać do klienta np. klient prosi o dane z tabeli uzytkownicy i serwer o tym wie i wysyła w odpowiedzi dane w postaci ArrayListy? Szukałem w necie ale nigdzie nie mogłem czegoś takiego znaleźć
Z góry dzięki za pomoc

1

Nigdzie nie znalazłeś informacji na temat komunikacyjnych technologii middleware? Jasne... Można to zrobić na milion sposobów, żeby wymienić najpopularniejsze:

  • sockety
  • rmi / corba / ice
  • JMS
  • webservice REST
  • webservice SOAP
0

Sockety mniej więcej wiem jak działają ale dalej nie wiem skąd serwer powinien wiedzieć co wysłać. Czy powinno być to na zasadzie że wysyłamy mu jakiś String czy liczbę i na tej podstawie on wysyła konkretne dane?

0

Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to robię w tym momencie podobny projekt. Uogólniając - mam klasy rozszerzające interfejs Message, czyli QueryMessage i DataMessage. Klient wysyła przez ObjectOutputStream obiekt klasy QueryMessage, w którym możesz sobie albo zamieścić gotowe zapytanie, albo jakieś kryteria i zapytanie stworzyć na serwerze. Potem z serwera wysyłasz DataMessage, który ma w sobie obiekty zapakowane w listę, np. ArrayList. Aczkolwiek nie wiem jak z kwestią bezpieczeństwa takich operacji, tzn. czy zapytanie w Stringu może być, czy wypadałoby je zaszyfrować. Tutaj trzeba by poczekać na wypowiedź kogoś bardziej kompetentnego niż ja :P. W moim przypadku obydwie strony to aplikacje desktopowe, nie wiem jak w to wygląda w webie (mógłbyś wygooglować rzeczy, które podał Ci Shalom).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1