Asembler dosowy pod FreeBSD

0

Mam dziwny problem, no wiec ucze sie wlasnie asemblera, z ksiazki "Asembler dla procesorow Intel, Vademecum profesjonalisty", tam przyklady sa pod tasm/masm doswym, sek w tym ze ja nie mam ochoty siedziec na windowsie/dosie. No wiec moje pytanie brzmi, czy jest jakas mozliwosc programowania w asemblerze intelowsko-dosowskim pod systemy unixowe? Domyslne kompilatory unixowe odpadaja, bo nie chce int 21h zastepowac przerwaniem int 80h (na razie). No i przydalby sie jakis sposob na uruchomienie pod jakims emulatorem tasma, zeby mozna bylo uzywac np. int 21h, przerobie ksiazke i sprobuje przerzucic sie na at&t asm z int 80h :) A przechodzenie z systemu na system co pare godzin moze czlowieka dobic.. przynajmniej mnie.
Mam nadzieje, ze zrozumieliscie o co mi chodzi, licze na jakas pomoc, bede wdzieczny ;]
Pozdrawiam. ]:->

0

przerobie ksiazke i sprobuje przerzucic sie na at&t asm z int 80h :)

Nie musisz pozbywać się składni intelowskiej. Wystarczy użyć... FASMa :P
Co do programowania w asm pod unixy to może to pomoże:
http://webster.cs.ucr.edu/Page_AoALinux/0_AoAHLALinux.html
Czytałem jedynie wersję DOSową i Windowsową, więc ciężko mi powiedzieć na ile to się może przydać pod FreeBSD, ale na pewno coś moża z tego wyciągnąć.
Co do emulatorów to nic mi nie wiadomo, no chyba, że... jakiś emulator Wina. Też powienien emulować DOSa.

/* dopisane */
Przypomnialo mi sie:
http://www.int80h.org/
I praktycznie nie musisz (nawet nie powinienes) korzystac z int 80h. W FreeBSD, jak i w innych Unixach (nie linuksie) nie powinno sie wywolywac bezposrednio przerwan. Lepiej robic to poprzez odpowiednie systemowe funkcje (jak w Win32).
Artykul bardzo ciekawy. Polecam.

0

mozna uzyc takze nasma :)

0

Jakby co, to jest jeszcze emulator DOS-a - DOSemu się nazywa. Niewiem, czy jest wersja dedykowana na FreeBSD ale ja mam Linuxa i u mnie chodzi :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1