Jaki jezyk na (prawie) poczatek?

0

Witam was wszystkich po raz pierwszy :)
Moje pytanie moze nie jest jakies oryginalne, ale wszystkie tematy, ktorych autorzy maja "pasujace' do mnie kryteria sa po prostu stare.

Znam xhtml, css i jakies podstawy php. Tylko co z tego, skoro mam trudnosci z wykorzystaniem tego wszystkiego w praktyce (w nawet najmniejszym "projekcie", ze tak pozwole sobie zazartowac)
Teoria opanowana dobrze, ale z praktyka troche gorzej... troche...

Moim zamilowaniem (a raczej tym, czym chcialbym zajmowac sie w przyszlosci) jest webmastering :) Wole bardziej tworzyc witryny, strony, aplikacje webowe (ach...) niz np. jakies aplikacje desktopowe :P

i tu jest pytanie - jaki jezyk teraz powinienem wedlug was opanowac? slyszalem juz opinie, zeby zabrac sie za cos bardziej webowego (jak np. dalsza nauka php), i inne, zeby wybrac, dajmy na to - c++

Co wy na to? Jakie sa wasze rady?
Dzieki za odpowiedzi!

0

Webmaster nie tworzy aplikacji webowych, tylko przygotowuje style, grafikę i layouty pod to co tworzą programiści.

0

Po pracy z wieloma językami najprzyjemniejszy wydaje mi się Python. Jest bardzo przystępny, dość popularny (używany min. przez google) oraz uważany przez wielu programistów za język elegancki. W porównaniu do innych języków ma konsekwętne nazewnictwo biblioteki standardowej (PHP), sensowne programowanie obiektowe (choć nie wymagane, znowu zarzut do PHP), nie zaskakuje programisty (PHP), sugeruję jedną poprawny sposób rozwiązywania problemów (perl). Jest to dobry wybór przed zagłębieniem się w inne języki stosowane w bardziej zaawansowanych aplikacjach webowych (C# lub Java), narzuca formatowanie kodu (sądząc po tym forum wiele osób ma z tym problem). Przy programowaniu webowym możesz zainteresować się Django, sam się tym nie zajmuję, ale dużo osób wypowiada się o tym frameworku w superlatywach. Wadą jest, że niektóre idiomy Pythona nie pasują do innych języków, szczególnie duże używanie wyjątków (generator w pętli for zwraca wyjątek, żeby przerwać pętlę).

Z innych języków bardzo dobre opinię zbiera Ruby. Sam w nim nie programuję, ale także zwiększa się jego udział wśród stron internetowych. Szczególnie dla tego języka ważny jest praktycznie z nim związany Ruby on Rails.

C++ nie nadaje się zupełnie do aplikacji webowych. Znajomość jego jest przydatna, ale wg mnie lepszym początkiem będzie zaznajomienie się z jednym z dwóch wymienionych przeze mnie języków. Łatwiej możesz dzięki nim przyswoić sobie pewne koncepcję przydatne w każdym języku programowania.

0

Co do C++ to slyszalem takie porady, by wziac sie wlasnie za niego, bo pozwoli to podszkolic sie w programowaniu obiektowym. Wiedza na temat programowania obiektowego pozwoli w pelni zrozumiec php 5.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0, botów: 1

Robot: Clark-crawl