Jaki język programowania na początek ?

0

Umiałem tylko podstawy C++, lecz sądzę że już nawet tego nie pamiętam.
Jaki język programowania polecacie na początek ?
Razem z odpowiedzią prosiłbym o wskazanie jakiegoś kursu na internecie (darmowego), bądź jakiejś książki, którą warto kupić.

1

Osobiście polecam na początek Pythona. Język kombajn, dużo materiałów w Sieci, a przyda Ci się w karierze zawodowej (niezależnie czy byś programował jako programista C++ czy Javy). Ewentualnie zgłębić na serio dokładnie zwykłe C. Świetna książka do Pythona: http://www.diveintopython.net/

PS. "Poznałem", a nie "umiałem"

0

Też uważam, że Python jest najlepszy na początek (a i potem jest bardzo dobry). Polecam tutorial http://docs.python.org/tutorial/
Twórcy Python nie przejmują się zbytnio zgodnością wsteczną, czytaj tutorial zgodny z tym Pythonem, który sobie zainstalujesz.

0

Python jest fajnym językiem, ale ja mam wątpliwości czy dobrym na początek. W pythonie bardzo dużo dzieje się poza kontrolą użytkownika, a w trakcie nauki warto dowiedzieć się jak to wszystko działa na trochę niższym poziomie.

0

Już chyba mieliśmy kiedyś tę dyskusję tutaj. Tak, Python jest dobrym językiem do nauki programowania. Nie, Python nie jest dobrym językiem do nauki jak i dlaczego to wszystko działa. Decyzja zatem zależy od tego, jakie kto ma priorytety. Jeśli ktoś chce się pouczyć algorytmów i rozwiązywania problemów przy pomocy programów komputerowych, Python jest dobrym wyborem na początek. Jeżeli zaś ktoś ma algorytmy obcykane i wie jak rozwiązywać problemy, może przeskoczyć np. na C/C++. Python da jednak więcej możliwości, gdyż programy o małym i średnim stopniu skomplikowania można w nim tworzyć relatywnie szybko i bez konieczności martwienia się gdzie to będzie działać, czy wzięliśmy pod uwagę wszelkie niskopoziomowe rzeczy, jak to skompilować w docelowym miejscu itp. i pozwala skupić się na problemie, a nie na specyfice języka. IMHO dobrze jest znać Pythona "obok" języków niższego poziomu, gdyż pozwala na szybkie prototypowanie. Jednak kiedy podejmiemy się nauki tego języka zależy od preferencji, umiejętności i potrzeb.

1

Wiele uczelni zaczyna naukę od zwykłego C. Jestem na 4 semestrze i myślę, że zaczynanie od tego języka jest całkiem dobrym pomysłem. Python jest przyjemniejszy dla programisty, ale chyba nie o przyjemność tutaj chodzi. Python ma wiele metod już wbudowanych, zaś w C będziesz musiał większość przydatnych funkcji pisać samemu i to jest główna zaleta jak dla mnie. Żeby coś wykorzystywać powinno się chociaż trochę mieć pojęcia jak to działa, dlatego C bez udziwnionych bibliotek jest w sam raz. Niby w Pythonie też nie musisz z nich korzystać tylko napisać swoje funkcje, ale wtedy to staje się bynajmniej dziwne.

1

w końcu ktoś założył temat w newbe, którego jeszcze nie było w internecie! Kolejny powód do flamewar'u.

C/C++ jest dobry na początek. Potem coś bardziej wygodnego w pracy (np ultraprzenośny .Net i jego skromna paleta języków, albo uwielbiana (przez "dżawowców"/"jawowców") java, którą odpalisz dzisiaj na wszystkim co nie analogowe). Warto poznać jakiś popularniejszy język skryptowy aby uwolnić się na chwilę od przejmowania się co jest liczbą, a co wyrazem. Na koniec jakiś język funkcyjny aby zrozumieć jak się jest ograniczonym w obrębie jednego paradygmatu.

0

mialem podobny problem co ty. uczylem sie kilka lat temu w tehcnikum inf. pascala i c++, po szkole przestalem programowac niedawno pomyslalem zeby znow uczyc sie programowac ale tak konkret i tez mialem dylemat jaki jezyk wybrac ( tylko ja wiedzialem do czego chce wykorzystac wiedze ). wybralem C i powiem ci ze to jest dobry wybor co prawda jestem dopiero na 6 rozdzialem "Jezyk C szkola programoania" ale wszystko rozumie wiec chyba dobry wybor na poczatek... napisz moze jeszcze co bys chcial programowac to wszystkim bedzie latwiej, a jak jeszcze nie wiesz to chyba nie pora sie uczyc bo nie majac celu szybko stracisz zapal...

1

Takich wątków były setki w ciągu ostatnich tygodni, jeśli chcesz być dobrym programistą, naucz się wyszukiwać rozwiązania swoich problemów. Pomijam już zapisy w regulaminie o lenistwie i niechęci do korzystania z wyszukiwarek.

0

Ja polecam dokonać wyboru: albo od najwyższego poziomu(Smalltalk, Ruby, Python, Java, etc.) albo od najniższego(jakiś asembler ;))
Dobrze byłoby zacząć "od dołu", ponieważ znam spore grono programistów, którzy nie mogą zrozumieć dlaczego stos rośnie "w dół"(na x86,x64) etc.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0