Zasilacz, czy coś innego?

0

Witam. Mam następujący problem:
Podłączyłem ostatnio dodatkowy dysk do swojego komputera. Jednocześnie komputer ten ma bezprzewodową mysz z ładowarką pod USB. I teraz kiedy włożę mysz do ładowarki przy działającym komputerze, zdarza się, że komputer się totalnie wiesza (jedynie pracują wiatraczki i diody, sygnał na monitor znika itp.). Jedyne co pomaga, to twardy reset.

I teraz pytanie: Czy moje przypuszczenie, że to kwestia zbyt słabego zasilacza (nominalnie 350W) do udźwignięcia całego sprzętu (wliczając w to pracującą ładowarkę do myszki), jest jedyną możliwością? A może jest jakaś inna potencjalna przyczyna tego problemu? Przed zainwestowaniem w jakiś silniejszy zasilacz chciałem zasięgnąć Waszej opinii.

P.S. Jeśli chcecie znać jakieś dokładniejsze informacje odnośnie sprzętu/whatever, by odpowiedzieć na moje pytanie, pytajcie.

0

http://www.ever.com.pl/pl/ups_selektor_plus.php - tutaj jest jakiś formularz dzięki któremu możesz policzyć ile potrzeba mocy dla Twojego kompa

0

Niestety - nie mam zielonego pojęcia, ile zżera prądu stacja dokująca myszy w trybie ładowania. Ale mogę się założyć, że więcej, niż oni przewidują pod opcją "Zewnętrzne urządzenie USB" czy jakoś tak. Z innej strony teoretycznie powinno mojemu zasilaczowi zostawać jeszcze dużo zapasu. Co więc może powodować takie objawy?

Zaznaczam, że alternatywnie odłączenie jednego dysku lub drugiej karty graficznej powoduje, że taka sytuacja nie występuje...

0

Nieprawdopodobne aby mysz zabierała tyle prądu. Czy mógłbyś napisać jakią masz kartę grafiki, procka, płytę główną i inne. Będę mógł szacunkowo określić czy to aby te 350W jest winne.

0

Płyta główna:
ASUS P4S533-MX
Procek:
Intel Pentium IV 2,4 GHz
Grafika:
Wbudowana SiS 651 + RIVA TNT2
Dyski:
Seagate (80GB, dokładnie nie wiem, jaki model) + Seagate (8,4 GB, jw.)
DVD-ROM:
Pioneer 106S/KB
Inne:
NET+Audio - wbudowane w płytę
FDD
klawiaturka+Mysz e5 bezprzewodowa ze stacją dokującą

No to chyba tyle. A - no i nie mam w sumie gwarancji, że ten zasilacz jest do końca sprawny. Czy jest możliwość, żeby przy uszkodzonym zasilaczu wszystko chodziło pięknie, ale miał on obniżoną moc?

P.S. Tak jak napisałem - komputer pada w momencie, gdy myszkę włożę do ładowarki. Nie wcześniej, nie później.

0

a nie podałeś zasilacza :P
żeby jakoś wstępnie określić jakość tego zasilacza możesz odpalić taki program co sie nazywa SpeedFan i popatrzeć przede wszystkim czy napięcia są stabilne - nie muszą mieć dokładnie takich samych napięć jakie są na etykietach , mogą być przybliżone, ale ważne by sie nie zmieniały

jeśli tu będzie oki to masz dobrze działający zasilacz i nie wiem co Ci poradzić :(

0

Zasilacz: V-MD 350W SILVER

Co do napięć - w/g tego SpeedFan'a na krótką metę wygląda, że są raczej stabilne. Tj. wahania są na poziomie 0,1V najwyżej. Tyle tylko, że niektóre znacząco różnią się od nominalnych wartości. Na przykład zamiast -12V pokazuje -16,97V. Jest to odstępstwo o ponad 41% wartości nominalnej. Czy to normalne? Nie mam dużego doświadczenia w kwestii hardware'u, dlatego pytam o pewnie banalne rzeczy :).

//Added: Zresztą oceńcie sami:
user image

0

Napięcia mierzy się miernikiem, gdyż pomiary programowe nie są wiarygodne:
http://forum.dzikie.net/index.php?action=show_temat&id=17691

Ściągnij i uruchom na parę godzin program Prime95, który znacznie obciąża kompa, następnie sprawdź napięcia. Mozesz też zobaczyć, gdy komputer się zawiesza z tą myszką, czy nie ma żadnych dużych skoków.

Napięcia powinny być w granicach +/- 5%.

0
Adam.Pilorz napisał(a)

Płyta główna:
ASUS P4S533-MX
Procek:
Intel Pentium IV 2,4 GHz
Grafika:
Wbudowana SiS 651 + RIVA TNT2
Dyski:
Seagate (80GB, dokładnie nie wiem, jaki model) + Seagate (8,4 GB, jw.)
DVD-ROM:
Pioneer 106S/KB
Inne:
NET+Audio - wbudowane w płytę
FDD
klawiaturka+Mysz e5 bezprzewodowa ze stacją dokującą

W sumie przy tej konfiguracji to zasilacz powinien być minimum 400W

0

Witam,
czy przed podłączeniem dodatkowego dysku wszystko było ok? W specyfikacji usb jest napisane, że maksymalny pobierany prąd nie może przekraczać 500mA, więc moc pobierana z usb nie może przekraczać 2,5W. Możliwe, że podczas podłaczania myszki następuje krótki impuls prądu, a że zasilacz jest obciążony, to dzieją się takie cyrki. Z własnego doświadczenia wiem, że tanie zasilacze, nie mają takiej wydajności, jaka jest na naklejce, a już na pewno dopuszczalnych prądów jakie tam wypisują.
Proponuję zaprosić do domu kolegę wraz z jego zasilaczem, i sprawdzić jak wtedy dziala. Ewentualnie odlacz dysk, dvd i cos co tam jeszcze mozesz.

0

Tutaj właśnie jest taki margines - jak nie mam tego drugiego dysku (8GB) albo drugiej karty (RIVA TNT2), to się takie sytuacje nie zdarzają.
@Cool_Programming: Pożyczę od taty z pracy porządny miernik i wtedy ustawię sobie jakiś monitoring.

P.S.
@Cool_Programming: "Napięcia powinny być w granicach +/- 5%." - ale w granicach +/- wartości nominalnej i stałe, czy mogą się wahać w granicach +/- 5% średniego napięcia?

0

Mogą się wachać w tych granicach, jeżeli taka sytuacja się nie dzieje po wyjęciu karty graficznej albo dysku to raczej wina leży po stronie zasilacza. Upewnij się dokonując pomiarów, możesz też od znajomego pożyczyć zasilacz lub sprawdzić u niego tą myszkę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1