Zakup nowego - cichego dysku - jaki?

0

Witam
Chciałbym zakupić dysk twardy. W technologii sATA.
Priorytetem ma byc cicha praca - szukam "bezgłośnego dysku"
Co polecicie?
Słyszałem, że nowe dyski Seagate są ciche... prawda to? jesli tak, to który model?
Cena do 350zł, pojemność do 300GB, cache minimum 8MB, 7200obr/min.
Może ten - Seagate ST3250624AS 250GB sATA II 16MB?
http://www.proline.pl/shop.php?prodid=SEAGATE+ST3250624AS
Jest jeden problem - mam płytę Asus A7V600, czy ona obsługuje aATA II? (na pewno sATA). Jaka jest różnica miedzy sATA a sATA II?
Dzięki za ewentualne porady.
pozdr

0

Osobiscie mam:

Dysk fizyczny: ST380817 Seagate

i niestety ale do cichych nie nalezy :/

0

SATA (nie kurde sATA) od SATA II się różni tym czym UDMA 33 od UDMA 66, czyli speed i kilka bajerów, ale jest wstacznie kompatybilne (wręcz w obie strony), wiec nie masz się czym przejmować.

Seagate do cichych? Kto ci takich bzdur naopowiadał? Osobiście mam Seagate (głośny, ale w innym kompie, więc nie musze go słuchać), Western Digital (Średni, wręcz niesłyszalny przy 5 wentylatorach w moim kompie) i Hitachi (bezgłośny, tylko włączanie ma głośne). Jeżeli masz kupić, to ić do jakiegoś sklepu i powiedz że ci zależy na cichym dysku i chciałbyś sprawdzić, to będziesz miał pewne, po co więcej kombinować?

0

U mnie 2x seagate barracuda chodza 24h/dobe i sa nieslyszalne. Co prawda nie SATA tylko ATA ;) Mam tez jednego medalista i ten fakt chodzi bardzo glosno. Mam tez czesto chodzacego maxtora i ten wydaje taki bardzo wysoki dzwiek denerwujacy generalnie wiec go w szmatke zawinalem i jest cicho :P

Jak chcesz zrobic cos naprawde nieslyszalnego to karty cf podlaczasz jak normalny dysk. Nie maja czesci ruchomych to nie ma jak ich uslyszec. Tylko ze pojemnosci i cena nie ta sama co zwyklych dyskow ;)

0

Ja u siebie mam jak dobrze pamiętam Seagate Barracuda (co prawda ATA, nie SATA), który jest prawie niesłyszalny (przy zapisie może odrobinkę, ale w porównaniu do i tak niezbyt głośnego wentylatorka to go nie słychać). Z tego co się orientuję, to głośność w sporej mierze zależy od szybkości, więc jak masz szybki, to nie będzie cichy.

0
Johnny_Bit napisał(a)

SATA (nie kurde sATA)

ale się czepiasz... skopiowałem ten tekst ze sklepu internetowego pewnej firmy...

Johnny_Bit napisał(a)

od SATA II się różni tym czym UDMA 33 od UDMA 66, czyli speed i kilka bajerów, ale jest wstacznie kompatybilne (wręcz w obie strony), wiec nie masz się czym przejmować.
Seagate do cichych? Kto ci takich bzdur naopowiadał? Osobiście mam Seagate (głośny, ale w innym kompie, więc nie musze go słuchać), Western Digital (Średni, wręcz niesłyszalny przy 5 wentylatorach w moim kompie) i Hitachi (bezgłośny, tylko włączanie ma głośne).

Dzięki za info. Chyba rzeczywiście nowe Seagaty nie należą do najcichszych. Z tego co wyczytałem na necie, chyba najcichsze dyski obecnie to Samsungi (obecnie mam Western Digital 80GB - jak był nowy to był w miare cichy, ale po 3 latach troszke sie "rozdzwonił").

Johnny_Bit napisał(a)

Jeżeli masz kupić, to ić do jakiegoś sklepu i powiedz że ci zależy na cichym dysku i chciałbyś sprawdzić, to będziesz miał pewne, po co więcej kombinować?

Chciałbym poznać także opinie, użytkowników, bo ona jest najważniejsza - sprzedawca ma za zadanie dysk sprzedać...

Zatem czekam na wasze opinie, zwłaszcza posiadaczy nowszych modeli Samsunga - czy warto zakupić taki dysk (200 - 250GB). Przypominam, że podstawowy parametr to cicha praca... Z góry dzięki za każde sugestie.
Pozdr

0

Ja mam Samsunga 120 giga SATA i jest cichy...prawie nie slyszalny.

0

Ja w nieco innej sprawie.
Mam 2 dyski: IBM + Maxtor.
Oba na początku były całkowicie bezgłośne, przy defragu przykładałem ucho i nie słyszałem pracy. Z czasem zaczęły się robić głośne i o ile Maxtor na olejowych łożyskach nadal był w miarę cichy, to IBM zaczął rzęzić jak to zwykle dyski robią.

Wtedy w łapy wpadł mi program do podkręcania kart graficznych ATi. Ma on dodatkową funkcję: "HDD Acoustic Management". Wygląda to tak:
user image
Jak widać, akurat dla Maxtora wystarczyło ustawić suwak na jakieś 99% i dysk całkowicie zamilkł. Mój IBM nie obsługuje takiej płynnej zmiany, ale zmniejszenie tego również całkowicie wyciszyło dysk. Różnica jest ogromna, od rzępolenia takiego, że spać sie przy tym nie dało do jakby wyłączenia dysku.

Teraz mogą pojawić się pytania o wydajność, czy nie spada. Testowałem SiSoft Sandrą w trybie 'głośnym' i 'cichym'. Różnice były na poziomie błędów statystycznych, i to różnie.. raz lepiej w jednym trybie, raz w drugim.. wynika z tego, że nie ma to żadnego wpływu na wydajność. Pozostaje pytanie dlaczego producent tego nie ustawi na niższy poziom. Tego nie wiem.. ale ta właściwość dysków nie jest chyba powszechne znana i nie znam innego programu przócz tego od ATi do ustawiania tego.

Teraz już każdy nowy dysk zawsze będzie cicho :)

0
Marooned napisał(a)

Różnica jest ogromna, od rzępolenia takiego, że spać sie przy tym nie dało do jakby wyłączenia dysku.

Właśnie o to chodzi... osobiscie, nie będę płakał jeśli wydajnośc dysku troszke spadnie - bardziej cenie sobie komfort pracy, a mam już dość hałasu kompa. Zmienię też zasilacz - potrzebuję ciszy ;)

Skąd zatem można pobrać to cudo? Może przetestuje na moim starym dysku ;)
Pozdr

0
Pepe napisał(a)

Skąd zatem można pobrać to cudo? Może przetestuje na moim starym dysku

Taka funkcjonalność dotyczy tylko dysków > ATA-100, ponadto wymaga smart więc nie dla wszystkich płyt głównych.

Marooned napisał(a)

Tego nie wiem.. ale ta właściwość dysków nie jest chyba powszechne znana i nie znam innego programu przócz tego od ATi do ustawiania tego.

HDDLife ma też taką opcję, pozwala dodatkowo ocenić w % wydajność i żywotność dysku.</quote>

0

Mam Samsung 80Gb SATA i Seagate 80Gb SATA.
Gdyby nie to, że widzę napędy w systemie to zapomniałbym, że w ogóle mam Samsunga. Jeśli jesteś np. rolnikiem, to pewnie kochasz odgłos traktora, więc opisuję tym samym Seagate.
Zatem, który dysk wybierasz?
Seagate 80Gb chcę się pozbyć jak najszybciej (ma 5 lat gwarancji) sprzedając go za jakieś 200zł.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1