Wysokie temperatury i5 10300h

0

Witam, mam problem z laptopem hp pavilion gaming 15,6". Zakupiłem go 3 miesiące temu, postawiłem w10, wydawało się, że wszystko jest ok. Wrzuciłem mu kilka dni temu na dysk grę, z którą wierząc informacjom innych użytkowników tego modelu, powinien sobie spokojnie poradzić. Okazało się jednak, że od razu po uruchomieniu procesor zaczął osiągać temperatury rzędu >90C. Po mniej niż minucie od uruchomienia, temperatura wynosiła 98-99C, zużycie procesora było równe 100%, wiatraki pracowały głośniej niż przy czymkolwiek innym do tej pory i wystąpił thermal throttling. Wykonałem 5 minutowy test w programie Intel XTU. Temperatury nie przekroczyły 85C, również wystąpił thermal throttling. Zrobiłem też test tej gry na baterii. Temperatury po niespełna godzinie nie przekroczyły 75C, zużycie procesora było ~50%, w momentach pojawiania się na ekranie wielu nowych obiektów następował chwilowy, znaczny spadek płynności.
Moje pytania - czy ktoś spotkał się kiedyś z podobnym problemem? Czy ktoś wie czego to może być wina? Z początku myślałem, że może coś z softem, ale z dalszej obserwacji stwierdzam, że bez oddania na gwarancję chyba się nie obejdzie. Czy lepiej starać się o gwarancję czy rękojmię? Będę bardzo wdzięczny za każdą opinię i radę.
Poniżej specyfikacja oraz screeny z pracy na kablu i na baterii podczas gry.

Intel Core i5-10300h
16gb RAM
Nvidia geforce GTX 1650TI

1

Znając życie mocno niewydajny system chłodzenia marketowego lapka.

0

@mr_jaro: z tego co wiem, to te modele pod takim obciążeniem osiągają temperatury ~85*C. Czemu więc składasz winę na system chłodzenia?

0

Bo przy dobrym chłodzeniu nigdy to throttlingu by nie doszło, a niestety marketowe lapki mają zazwyczaj mały radiator z pojedynczym malutkim wentylatorem czyli tyle co wystarcza do pracy biurowej.

0

@mr_jaro: czyli uważasz że nie jest to wada tego egzemplarza, a jednie cecha modelu?
To mój pierwszy laptop tego typu, więc nie wiem czego się spodziewać

3

Nie masz przekonania, że komputer jest sprawny to oddaj go na gwarancję/rękojmię. Ja bym oddał na rękojmię bo jeśli problemem faktycznie jest kwestia złej budowy, a nie jakiejś prostej usterki to korzystasz z "niezgodności towaru z umową". Jeśli produkt w opisie ma gaming to znaczy, że ma służyć do grania a tych czynności wykonać nie można.
Polecam lekturę praw np. Rękojmia.
Przed oddanie poszukaj jeszcze jakichś oficjalnych dokumentów odnośnie tego modelu z np. ilością punktów w jakimś benchmarku i zobacz czy jesteś w stanie uzyskać podobne wyniki.

0
  • Tak jak radzą koledzy oddaj na gwarancji.
  • Ale wcześniej sprawdź czy:
  1. Zainstalowałeś jak Pan Bóg przykazał wszystkie sterowniki ze strony producenta (powinien tam być taki od płyty głównej / throttlingu / oszczędzania energii)
  2. Czy jak puścisz jakiś bench na 3h to laptop się wyłącza itp.
  3. Idź co BIOS/UEFI sprawdź czy tam nie są poprzestawiane opcje, najlepiej zresetować ustawienia do domyślnych po ich przeczytaniu ze zrozumieniem. Oraz ewentualnie późniejsza korekta.

Bez 2 to ciężko będzie udowodnić że coś nie działa. A to mi raczej wygląda na brak sterownika, lub nieoptymalne ustawienia BIOSu. Tak czy siak próbuj, może coś ugrasz. Jeżeli to znana marka to pewnie nie zmiotą tego pod dywan.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1