Pamięć ram do i5

0

Witam,
przymierzam się do kupienia nowego komputera i mam małą wątpliwość jeśli chodzi o pamięć RAM.
Chcę sobie kupić procesor i5 i pod tym kątem chciałem rozważyć różne rodzaje pamięci.
Na początku chciałem się zapytać czy do danego procesora mogę włożyć dowolną pamięć czy pewne dla niektórych procesorów lepsze są konkretne pamięci? chodzi mi o to, że znalazłem pamięć Kingstona, których nazwa sugeruje, że są tylko dla i5 ("Kingston HyperX DDR3 2X 2GB 1600MHz Intel XMP CL9 Core i5")
Zastanawiam się czy te pamięci różnią się od innych bez końcówki "Core i5"?

Po drugie chciałem się was poradzić czy firma Patrion to dobra firma? Jest to chyba jedyna firma, która oferuje pamięci większe niż 2GB (tzn. np. oferuje 2x4GB -> Pamięć Patriot DDR3 2x4096MB Viper II Sector5 1600MHz CL8.0 EP LLK lub Pamięć Patriot DDR3 3x4096MB Viper II Sector7 1600MHz CL8.0 LLK).

Jest to dla mnie o tyle istotne, że w płycie głównej, gdzie chyba wpina się pamięć są chyba tylko 4 miejsca do pamięci więc jak kupię dwu gigabajtowe kostki to moja maksymalna ilość pamięci w komputerze wyniesie 8 GB a myśląc o przyszłości wolałbym mieć trochę wolnego miejsca na przyszłość :P (np. gdybym chciał sobie dokupić pamięci do 16 GB :))

Dla pewności chciałem również się upewnić, że w 64 bitowych systemach nie mam ograniczenia do 3 GB pamięci tylko do ... kilku terabaitów? (gdzieś tak doczytałem). Więc jak kupię sobie 16 GB to będzie ona maksymalnie wykorzystana?

Zastanawiam się również czy dałoby radę zrobić jakieś przejściówki do płyty głównej, żeby pomieścić więcej pamięci :D -> bo pÓÓÓÓki co, zakładając, że 4 GB to maksymalna ilość na rynku i są 4 miejsca w płycie to możemy mieć maksymalnie 16 GB :/ <- nie lubię ograniczeń :)

Pozdrawiam,
i bardzo dziękuję za pomoc w rozjaśnieniu sprawy (to będzie mój pierwszy komputer, który spróbuję złożyć z części :D)

0
wojtek44 napisał(a)

Po drugie chciałem się was poradzić czy firma Patriot to dobra firma?
Dobra. Ale nie przesadzajmy, sprzęt nie ma być dobrej marki tylko ma działać. Jeden producent może brać komponenty z wielu różnych chińskich fabryk – a potem je oznaczać swoim logiem – tak że jakość i niezawodność mogą się różnić w zależności od serii.

Jest to dla mnie o tyle istotne, że w płycie głównej, gdzie chyba wpina się pamięć są chyba tylko 4 miejsca do pamięci więc jak kupię dwu gigabajtowe kostki to moja maksymalna ilość pamięci w komputerze wyniesie 8 GB
Dowiedz się ile ta płyta obsługuje RAM-u maksymalnie, i w jakich konfiguracjach. Bo kupisz w ciemno, a potem się okaże że te 8 GB to już jest max.
Na dodatek od zawsze istnieje rzadki problem, że dany model płyty nie współpracuje z daną pamięcią. Choć wszystko jest sprawne. Pechowa kombinacja slotów, modułów, taktowań, timingów, biosu i czego tam jeszcze, i komp nie chce ruszyć. Zdarza się.

Dla pewności chciałem również się upewnić, że w 64 bitowych systemach nie mam ograniczenia do 3 GB pamięci tylko do ... kilku terabaitów?
no nie aż tak dużo. Win7 HP ma limit 16 GB, wyższe edycje do 192 GB. Jakoś podobnie wygląda to pod Vistą. 64-bitowy XP obsługuje 128 GB.

Zastanawiam się również czy dałoby radę zrobić jakieś przejściówki do płyty głównej, żeby pomieścić więcej pamięci
nie bałdzo.

0

Mam 6gb na windows 7 i bardzo rzadko używam całości. Zazwyczaj użycie nie przekracza 60%. W sytuacjach gdy w coś gram a w tle mam nawet 2 visuale powiedzmy 75%.
Nie żałuję jednak 6gb bo superfetch bardzo przyspiesza prace. Ale i on ma często problem z użyciem całej przestrzeni - zawsze używa <2gb, nawet gdy użycie to 30%.

4gb ramu - w porządku, wszystko działa, nie trzeba wyłączać niepotrzebnych chwilowo rzeczy
6gb - to samo, tylko wszystko się szybciej ładuje dzięki superfetch
8gb - po co?

Chyba, że planujesz wykorzystać ten sprzęt do czegoś co z definicji używa dużo ramu (hmm, renderowanie? bardzo duże zdjęcia w photoshop?). Ale dla programisty/gracza/normalnego używacza więcej niż 6gb to moim zdaniem wyrzucanie pieniędzy w błoto. Przyda się zapewne za kilka lat, ale wtedy pamięci będą o wiele tańsze. Lepiej kupić lepszą kartę graficzną za te pieniądze.

A co do prędkości:
1033 cl7 jest szybsze od 1600 cl9 (oprócz sztucznych benchmarków z liniowym dostępem)
Różnica w wydajności rzeczywistych programów między 1033 a 1600 z takim samym cl to promile.
http://www.tomshardware.com/reviews/DDR3-1600-PC3-12800-Memory,2013-14.html
Nie wiem gdzie widziałem benchmark z 1033 ale nie różnił się zbytnio.
A cena jest nawet dwa razy wyższa! Warto?

Ja kupiłem zestaw Patriot DDR3 3x2048MB 1066MHz CL7.0 za 440 zł i działa bardzo dobrze :) nie przepłacaj dla cyferek (mhz) bez praktycznego znaczenia. Być może teraz będzie taniej bo kupowałem dość dawno.
Działa zresztą bardzo dobrze na 1333 cl7 bez żadnego chłodzenia.

A ten napis "core i5" to tylko chwyt marketingowy. XMP to taka nazwa intela dla pamięci które mają specyfikacje powyżej specyfikacji JEDEC. Bez znaczenia - oprócz wyższej ceny.
Zabawne w pamięciach jest to, że np. taki patriot sprzedaje tą samą pamięc w wersji 1066 i 1600 (ten same kości) tylko ta szybsza ma radiatory. Radiatory kosztują producenta kilka złotych, a pamięć kosztuje nawet dwa razy więcej. To jest sztuczna segmentacja rynku...
Timingi są zapisane w tzw SFD. Można je zmienić na każdym pc i mieć pamięć domyślnie szybszą, jak ktoś chce.

0

ZTCW:
Jest nawet prawdopodobne, że żaden procesor nie obsługuje 64-bitowej przestrzeni adresowej. 64 bity to 16 eksbibajtów, czyli dokładnie: 18.446.744.073.709.551.616 bajtów. Z tego powodu procki mają np 50 bitową szynę adresową.

Ceny pamięci praktycznie nie maleją od dłuższego czasu, a więc mało prawdopodobne, żeby 16 GiB się przydało w przeciągu 3 lat.

Myślę, że bardziej jak 16 GiB pamięci przyda się kilkanaście rdzeni obliczeniowych. Na 2012 było planowane wypuszczenie kolejnej generacji konsol (jakoś nie wydaje mi się, żeby przeciągali więcej, już teraz moc topowych konsol jest na poziomie dość przeciętnego peceta). Bardzo prawdopodobne, że gry będą wykorzystywać z powodzeniem bardzo dużo rdzeni.

Końcówka "Core i5" pewnie oznacza większą kompatybilność z płytami głównymi pod Core i5.

up:
SFD to takie fajne forum :) Dane są zapisane w SPD.

W testach zwykłych programów typu Word, WinRAR, ładowanie systemu, przeglądanie stron, kodowanie MP3 itp szybkość RAMu ma niewielkie znaczenie, bo prawie wszystkie potrzebne dane znajdują się w pamięci podręcznej procka i prędkość w znacznej mierze zależy tu od opóźnień na tej pamięci podręcznej. Ale: w przypadku programów które właśnie odczytują dużą ilość danych liniowo czyli np gier, edytorów grafiki i filmów, itp prędkość w MHz ma znaczenie. Różnica w wydajności może sięgać nawet blisko 10 %, przy czym całkowity koszt komputera też gdzieś o tyle wzrasta. Dla pewnych konfiguracji i zastosowań szybsza pamięć się opłaca.

Mimo iż producent może dawać te same kości do różnie zbinowanych produktów, to jednak zwykle jest jakaś selekcja. Np czipy ze środka wafla krzemowego są zwykle mniej prądożerne niż te z obrzeży.

0

Hey,
dzięki wielkie za odpowiedzi :). Mam jeszcze jedno pytanko: co to znaczy, że pamięć jest dwukanałowa? jeśli mam dwie kostki dwukanałowej pamięci to znaczy, że wykorzystam wszystkie 4 gniazda pamięci w płycie głównej? Nie rozumiem tego bo przykładowo tutaj: http://pcarena.pl/news/show/88317/Kingston-Nowe-8GB-zestawy-pamieci-DDR3-z-serii-HyperX.html piszą, że są to pamięci 4GBx2 (na obrazku również są tylko 2 kostki) natomiast jak szukam po sklepach to wszędzie pisze, że jest to 4x2 GB :/ Do tego znalazłem inny artykuł o tym modelu pamięci (http://www.komputerswiat.pl/nowosci/sprzet/2009/09/pamiec-kingston-hyperx-8gb--dla-core-i5-oraz-core-i7.aspx) i jest tam napisane, że są "4 moduły zoptymalizowane dla XMP" -> to jak w końcu jest? :(
Na stronie producenta również jest napisane 2-4GB jednak jest to w tabelce zatytułowanej: "DUAL-CHANNEL MEMORY KITS" -> http://www.kingston.com/hyperx/products/khx_ddr3.asp
Pytanie więc co to znaczy dual-channel (czy jest to równoznaczne z dwoma kostkami? czy może jednak mogę kupić sobie 4 takie kostki z "podwójnym kanałem" i wsadzić do 4 gniazd w płycie?
będę bardzo wdzięczny za wyczerpujące wypowiedzi :D.
Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję.

Aha, tak przy okazji, to wziąłem sobie wasze opinie do serca i już zaplanowałem, że początkowo więcej niż 8 GB nie będę kupować jednak chciałbym sobie to zaplanować na przyszłość -> to ma być komputer na długie lata :D więc wolałbym nie zajmować wszystkich miejsc w płycie głównej pamięciami 2GB-ajtowymi (jak jest to w ogóle możliwe :P) :).

0

Jeśli kupujesz drogi komputer na "długie lata" to ryzykujesz że przez 1 - 2 lata nie wykorzystasz jego możliwości, a po np 3 latach to już będzie przeciętny komputer.

Dual channel to specjalny tryb działania pamięci. Jeśli odpowiednio obsadzisz sloty (część slotów jest dla jednego kanału, część dla drugiego) to dane będą przeplecone na parach kostek. Dzięki temu dane będą lecieć od dwóch kostek naraz. W triple channel jest analogicznie. Zresztą zapytaj Gugla.

0

Pozwolę się przyłączyć do dyskusji i zapytam z ciekawości:
co jest lepiej kupić dwie kostki po 4 GB czy 4 po 2 GB? czy to ma w ogóle jakieś znaczenie?
Pozdrawiam

0

Gęściej upakowane chipy gorzej się kręcą / bardziej się grzeją.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1