Poszukiwany router z USB i OpenWRT(?)

0

Nie mam takiej chaty aby móc wykorzystać mesh, więc sugerowałem się radiem już wbudowanym. Wziąłbym go, ale na pperze pojawił się ten dlink i jakoś tak się skusiłem. Nie widziałem jeszcze, aby ktoś złe słowo napisał na tego routera.

0

@Aryman1983: trafiłem na FRITZ!WLAN Repeater 1750e, można go przełączyć w tryb mostka LAN, czyli połączenie sieciowe z routerem i robienie za AP. To chyba mamy zwycięzcę. Choć fakt, że 230zł za repeater to sporawo, więc zobaczę, jak będzie z pokryciem jednego routera - może będzie wystarczające (i większe od obecnego dziadka).
A jeśli się okaże, że jednak skryptami się do routera nie dostanę, to cóż, trudno. To mocny nice-to-have, a nie must-have (w przeciwieństwie do usb/print).

Chyba wezmę sobie taki zestaw i zaoram obecną konfigurację. Im więcej czytam, tym więcej fajnych ficzerów ma, które mi pasują.
Dzięki za info. Jeszcze poczytam, ale jak zamówię i odpalę, to dam znać.

0

@Marooned: jak radio da radę to nie będziesz nic musiał dokupować. U mnie daje ale 61m wielka płyta to nie jest za dużo.

0

E, stwierdziłem, że nie ma co kminić i zamówiłem i Fritz!Box 4040 i Fritz!WLAN Repeater 1750E. Raz na dwie dekady można odświeżyć sprzęt ;-)
Powinny dość koło środy/czwartku.

1

Hehe no to cool zrób testy i wrzuć tutaj review bo ciekawy temat 👍

1

Nie prościej kupić drukarkę sieciową, zamiast bawić w usb do routera?

0

Ale po co mam kupować drukarkę, skoro już jedną mam? :|
Aż mi się stary dowcip przypomniał, "gdzie sens, gdzie logika".

3

Sprawa wygląda tak, że @Aryman1983 masz u mnie dobrego browara, ewentualnie ice tea, do wyboru.

Cały ten pomysł, by zmienić w sumie działający router (a nie lubię wywalać sprzętu, jeśli działa.. mój 13 letni Dell używany na co dzień coś o tym wie) wzięła się stąd, że miałem wrażenie, że jest wąskim gardłem. Chciałem kiedyś z pracy pożyczyć jakiś nowy, by porównać, ale nie mieli, więc pozostały domysły. Przy oglądaniu filmów z NASa po WiFi bywało słabo, więc w kluczowych miejscach pod ręką była skrętka.

Dziś sprzęt doszedł, zarówno router, jak i repeater. Oba skonfigurowałem i odpaliłem speedtest.pl - przed i po zmianie.. oczekiwałem wzrostu prędkości nie wiem.. na poziomie 30% może czy coś w ten deseń.. to, co ujrzałem, zdmuchnęło mi grzywkę:
Stary router nieco pływał:
screenshot-20200519235324.png screenshot-20200519235336.png

A na nowym... za każdym razem tak:
screenshot-20200519235356.png

Przerosło to moje najśmielsze oczekiwania. But wait, there is more!

Do tego drugą bolączką poprzednich 2 access pointów było kurczowe trzymanie się jednego. Regularnie miałem jedną kreskę i telefon wywalał błąd braku sieci, trzeba było wyłączyć i włączyć wifi, by złapał silniejszy AP na innym kanale (ten sam SSID oczywiście).
Nie wiedziałem, czego spodziewać się po tym nowym Mesh i ponownie, ciężko być bardziej zadowolonym. Obszedłem całą chatę, w każdy zakamarek, w tym tam, gdzie notorycznie sieć siadała, bo trzymał dalszy AP. Cały czas miałem pełen zasięg, YouTube na FullHD nawet się nie zająknęło. Czad. De fjuczer is nał.

I oczywiście wisienka na torcie, ale jakże wymagana. Drukarka po USB do routera drukuje bez żadnych problemów.

Jestem bardziej niż zadowolony. Dzięki!
A przebijając się przez opcje widzę, że jeszcze zostało parę rzeczy do odkrycia (bezpieczny dostęp do sieci i NAS z zewnątrz etc, zobaczymy, jak będzie śmigać, byłaby to dobra wartość dodana odkąd zabrali mi publiczne IP).

Żeby nie było, dwa mini minusy:

  • router jest brzydki jak noc i ma dziwne kształty - stary Asus-cegła dobrze się prezentował i dało się go lepiej ustawić - na szczęście sprzęt jest w prawie niewidocznym miejscu
  • repeater ma wtyk za bardzo na środku, przez co całkowicie blokuje drugie (potrzebne mi) gniazdko - będę musiał dać mini przedłużacz albo jakiś fikuśny rozgałęziacz

Podsumowując, total wypasik :)
Dzięki!

1

@Marooned: MS Build wymęczył mnie wczoraj więc nie zdążyłem przeczytać 😞 Cieszy mnie bardzo taka recka! Z tym sprzętem podobnie jak z mikrotikiem jest taka sprawa, że człowiek się zastanawia czy będzie mu potrzebne openwrt, może się okazać że funkcje na stocku wystarczą 😎 Niech sobie trochę pochodzi i zobacz czy zwiech nie zalicza. Jeszcze raz gratuluję dobrego zakupu! 👍

0

zamówiłem Fritz!WLAN Repeater 1750E

@marooned: Prośba - daj znać za jakiś czas, jak to się sprawuje. Sam miałem kilka razy do czynienia z takimi wynalazkami i była to jedna wielka loteria. Niby działało, zasięg był, ale czasami transfery baaardzo mocno znikały, trzeba było to resetować itp. W efekcie uznałem, że lepiej pociągnąć kabel i postawić 1-2 dodatkowe AP, niż bawić się w repeatery. Ale te moje to były takie za ok. 100PLN, więc jestem ciekawy, jak sprawa będzie wyglądać w przypadku repeatera za 5 stówek.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0