FullHD vs 4k w filmach i grach

0

Hej,
chciałbym poznać wasze opinie o słynnym 4k w filmach i grach, szczególnie w porównaniu do FullHD. Pomińmy tutaj prace biurowe czy programistyczne, bo w tym wypadku dostajemy więcej przestrzeni, a w grach i filmach obszar roboczy jest ten sam, tylko zwiększa się ilość szczegółów.

Zacznę od mojej opinii. Nie mam może wzroku snajpera, ale okularów nie potrzebuję i nie mam problemów np. z czytaniem napisów znajdujących się dość daleko. Mimo tego, nie widzę różnicy pomiędzy filmem 4k, a 1080p. Gier wprawdzie nie widziałem, ale gdy odpalam je u siebie na monitorze 24'' i FullHD, to nie mogę zauważyć podczas normalnej rozgrywki poszczególnych pixeli. Myślę że nie zauważyłbym różnicy podczas gry, nie licząc spadków wydajności oczywiście. Mam więc teorię, że te sławetne 4k, to chwyt marketingowy żeby sprzedać nowy sprzęt w zastępstwie za stary, ale całkiem sprawny. I o ile taki telewizor czy monitor 4k sam w sobie nie jest problemem, to twórcy konsol chcąc być na topie tworzą gry w niezauważalnie dobrej rozdzielczości i nie do końca płynną rozgrywką.

Jaka jest wasza opinia na ten temat?

0

NA 4k obraz jest bardziej 'czystszy' mniej rozmazany. Możesz sobie sprawdzić porównania tych dwóch rozdzielczości.

2

Różnice poczujesz np. jak masz telewizor 55 Calowy i od niego siedzisz w odległości do 2m i wtedy poczujesz różnicę 4K a FullHD. Tak mi się wydaje i przy mniejszych gabarytach ekranu trudno jest zobaczyć różnicę. Poniżej przesyłam grafikę, która ilustruje przy jakich odległościach poczujemy różnicę rozdzielczości.

title

0

Tylko takie tabelki mnie nie przekonują. Widziałem obraz na żywo na moim 48'' FullHD z około 2 metrów i 65" cali 4k z zakrzywionym ekranem z podobnej odległości. Poza dość nieprzyjemnym wrażeniem jakbym siedział za blisko (coś jak usiąść w pierwszym rzędzie w kinie) nie widziałem poszczególnych komórek w żadnym przypadku. Obraz też nie wydawał mi się mniej lub bardziej rozmazany w żadnym z przypadków.

0

Musiał byś wykonać testy 65 calowym ekranie przy rozdzielczościach FulHD i 4K w odległości do 2m, pewnie 1,5m od telewizora, byś mógł zobaczyć różnice, w pikselach. Ogólnie @krzysiek050 sam w większości używam FullHD, bo 4K według mnie to jest funkcjonalność, którą nie potrzebuje, no chyba, że z lupa będę szukał przeciwników, którzy są dość daleko oddaleni i gra ma odpowiednio długi zasięg rysowania obiektów :P

0

Dla mnie tabelka ok, dla przykładu na telewizorze 50 cali, odległość 3.5m, ledwie widzę różnicę między 720p a 1080p (może wcale nie widzę, próba nie była ślepa). Zdaję sobie sprawę, że jeden przypadek "u mnie było ok" ma wagę tylko dowodu anegdotycznego, zwłaszcza że nie mam sokolego wzroku.

0

problem też może w tym, że nie wiadomo jaką jakość ma źródło, być może stosują jakieś techniki kompresji aby zachować dynamikę przy szybszych scenach czy oszczędność w przesyle (jak w playstation skalowanie z 1440p do 2160p) , sama matryca ma znaczenie również co oczywiste

0

Ogólnie 4k to chyba już poza granicą opłacalności jak dla mnie. Tzn. po prostu różnica jest za mała, żebym wyłożył kasę na to.

Co do gier to zauważyłem, że zdecydowana większość fajnych gier nie ma ultragrafiki. Europa Universalis 4, Stellaris, Rocket League, bijatyki, Earth Defense Force - one też zbytnio nie skorzystają na większej ilości pikseli.

0

Dobra, generalnie domyślam się że w idealnych warunkach i specjalnych scenach da się wychwycić różnicę. Ale nie chodzi mi o to żeby wytworzyć sztucznie idealne środowisko testowe, tylko poznać wasze zdanie na ten temat i waszych doświadczeń życiowych. Ostatnio odpaliłem Fallouta 2 w domyślnej rozdzielczości 640x480 i to był przypadek w którym bez specjalnego sprzętu widziałem że coś jest nie tak. Sam fakt o którym wspomniał @czysteskarpety daje do myślenia. Skoro producenci gier czy tam konsol skalują sztucznie rozdzielczość w górę, co jest właściwie oszustwem, ale większość dowiaduje się o tym z internetu czy gazet mimo że konsole posiada.

To może zadam inaczej pytanie. Czy bez wiedzy w jakiej rozdzielczości wyświetlany jest film czy gra i bez specjalnego przypatrywania z 50 cm, jesteście w stanie to stanie określić?

1

Gdy przy tym TV 50 cali oglądam to powyżej 720p nie widzę różnicy, poniżej tak.
Bardziej jest to widoczne przy wyświetlaniu kanciastych kształtów. Przykład - oglądam transmisję formuły 1, dynamiczne sceny ruchu pojazdów wyglądają niewiele gorzej w niższej rozdzielczości (540p), ale na boku ekranu jest pionowy pasek zawierający kolejność kierowców (trzy litery uppercase każdy). Tam zaraz to widać, tak samo na liczniku okrążeń. O ile zwykły film raczej zawiera mało tekstu a dużo scen dynamicznych, to w grach może być to bardziej widoczne (elementy interfejsu, wyświetlane liczby). Tak przypuszczam, raczej nie gram w gry.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1