Czy liczba kości adresowych w RAM ma znaczenie?

0

Chciałbym dokupić sobie RAM do swojego laptopa, wiem z jakimi parametrami mam kupić kość. Mam tylko takie pytanie, może głupie, ale prosiłbym o odpowiedź. Czy ilość tych czarnych kostek na pamięci ma jakikolwiek wpływ na jej wydajność? Mam dwie kości o identycznych parametrach, różnią się one tylko właśnie ułożeniem tych kostek: pierwszy przykład oraz drugi przykład. W swoim laptopie mam ten pierwszy wariant z 8 kostkami, czy to oznacza że muszę też taki kupić, czy może być ten wariant z 4 kostkami?

0

Logika by podpowiadała że im mniej chipów tym lepiej (aczkolwiek liczb nie podam dokładnych), ale niech się fachowcy od OC wypowiedzą.

0

Patrz na timingi (CL) a nie na ilość kostek.

1

Żaden żart (jakiś anonim się naśmiewał w poście wyżej ale usunięto).

DIMM (oraz SO-DIMM) mają 64 bity na magistralę danych (bez ECC). Pojedyńczy chip SDRAM może mieć różne magistrale, np. 4, 8 czy 16 bitów. Oznacza to, że jeżli wpakujemy na jeden moduł pamięci bardzo dużo chipów, magistrala okaże się za wąska. Np: Mamy 8 chipów po 16 bitów każdy - żeby to odczytać potrzeba by 128 bitów na magistrali, ale mamy tylko 64. Oznacza to, że będzie trzeba czytać po kolei. Jest coś takiego, co nazywa się memory rank - taki rank to zestaw chipów, do których można dostać się w tym samym czasie. I tak jeżli jest jeden rank, to do wszystkich, jeżeli dwa to do połowy itd. (Strasznie głupio to brzmi, może powinienem pisać ranga?) W przykładzie sprzed chwili mamy dwa ranki (dual rank). To ma swoje wady i zalety: można np. rankom wydawać komendy osobno, ale może to też spowodować spadek prędkości w niektórych konfiguracjach (w zasadzie detali nie znam, trzeba by poszukać, no i to pewnie zależy mocno od sprzętu i konfiguracji).

To chyba w ogóle jest mało istotne poza komputerami serwerowymi. Pamięci "dla ludu" są najczęściej single rank i nie ma co się tym przejmować. Nasze komputery w pracy (stacje robocze, więc nie "dla ludu") potrafią wybrzydzać - jak się im nawkłada za dużo to się nie włączają np. :-)

0

OK. Wielkie dzięki za odpowiedzi :)

0

@Endrju:
Bzdury opowiadasz, aż boli...

Prosty fakcik: ile bitów potrzeba do adresowania n bajtów ramu?

0
anatom napisał(a):

@Endrju:
Bzdury opowiadasz, aż boli...

Prosty fakcik: ile bitów potrzeba do adresowania n bajtów ramu?

Bzdury opowiadasz, trolu. Prosty fakcik: ile bitów szerokości ma magistrala USB 2.0?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1