Ile czasu zajęłaby wam customizacja CAD-a?

0

Cześć,

Mam pytanie do seniorów, którzy rozwijali kiedyś jakiegoś CAD-a.
Ile czasu zajęłoby Wam zrobienie customowego CAD-a (np. takiego jak Sketchup) zaczynając od wersji open-sourcowej (np. od FreeCAD-a)?

Zdaję sobie sprawę, że pytanie jest zbyt ogólne. Dlatego doprecyzuję:
"Customowy CAD" to CAD, który spełnia jednocześnie następujące warunki:

  • istnieje dokładnie jedna kategoria projektu, dla którego użycie tego CAD-a jest szczególnie wygodne (przykładowe kategorie projektów: budynek, detal do wydruku 3D, produkt agd),
  • do wykonania projektu nie jest wymagane użycie innych programów (czyli można zrobić projekt od początku do końca),
  • wygoda użycia nie jest istotnie gorsza od najwygodniejszego CAD-a w danej kategorii.

Dodam też pytania pomocnicze.

  1. Czy istnieje CAD opensourcowy który jest na tyle dobrze napisany, że można do niego po prostu "dopisywać" kolejne featury?

  2. Jak często trzeba pisać low-levelowy kod (renderowanie, triangulacje, itp.)?

  3. Ile średnio ficzerów trzeba dopisać, by CAD stał się "customowym CAD-em".

  4. Czy często zdarzają się nieoczekiwane performance dropy w związku z dopisaniem jakiegoś featura?

  5. Jakiej wielkości byłaby gra komputerowa wymagająca tego samego nakładu pracy, co customizacja CAD-a?

  6. Jakie są najczęstsze problemy na jakie natrafimy podczas takiego projektu?

    Gorąco zachęcam do podzielenia się doświadczeniami.
    Pozdrawiam.

2

Ciężkie osobo-lata w mieszanym zespole.

Pytasz bo ???

1
  1. Sądzę, że Blender by się nadał do tego, żeby z niego zrobić CAD'a. Można tam w Pythonie pisać różne skrypty, dodatki itd. Nawet już ktoś na to wpadł i są takie rzeczy porobione. Np. https://blender-addons.org/cad-like-transform-addon/
3

@Spine:

Pytanie na ile program graficzny, nawet zaawansowany, ma wspólnego z CAD.
Zrobienie z niego - na przykład, bo to znam - CAD-a do elektroniki przewyższa zasoby potrzebne do jego powstania.

Pełny projekt mostu - bez użycia innych programów - ? Śmiech na sali.

Hmmm... Czy taki projekt wymaga specjalistów z więcej niż jednej dziedziny? — dedicated dziś, 16:14

intryguje mnie - już pytałem - powód zadania tego pytania. Bo pojęcie masz jak (zdolny???) nastolatek o rakiecie księżycowej.

3

@ZrobieDobrze: Twoje komentarze w stylu.

Śmiech na sali.
Bo pojęcie masz jak (zdolny???) nastolatek o rakiecie księżycowej.

psują ogólno merytoryczny wydźwięk Twoich postów, nikogo nie interesują Twoje personalne komentarze w kierunku innych osób. Nie jesteś Linusem Torvaldsem żeby mieć wolną kartę na bycie dupkiem.

@dedicated:

Mam pytanie do seniorów, którzy rozwijali kiedyś jakiegoś CAD-a.

No co za zbieg okoliczności, bo wg tytułu w umowie jestem seniorem i rozwijam od czterech lat CADa zbudowanego od zera.

Ile czasu zajęłoby Wam zrobienie customowego CAD-a (np. takiego jak Sketchup) zaczynając od wersji open-sourcowej (np. od FreeCAD-a)?

Zależy od zagadnienia/domeny w której CAD ma operować, ale załóżmy, że chcemy zrobić różnicę, jesteś już specjalistą w danej domenie i jesteś też bardzo wydajnym programistą, z takim optymistycznym założeniem po dwóch latach miałbyś coś używalnego, taki Proof of Concept a pewnie po pięciu doszedłbyś do jako takiej formy, którą prawdopodobnie masz teraz w głowie. Stąd taka estymata?

Otóż CAD przy którym obecnie pracuję miał pierwsze wydanie w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych i w pierwszej postaci był po prostu takim domenowym kalkulatorem. Został założony przez doktora matematyki i domenowego eksperta. Tak jakoś w pierwszej połowie lat dwutysięcznych, po dziesięciu latach prac, zyskał pierwszy, zauważalny wzrost popularności z tymże po drodze pojawiali się dodatkowi programiści. Także zakładam, że gdyby wtedy mieli tyle software'u z którego mogliby kraść czerpać wiedzę to może jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych zyskałby większą uwagę.

A i tak "ojciec założyciel", który wciąż kontrybuje kod, twierdzi, że wzrost popularności zawdzięczamy zmianie nazwy produktu i marketingowi. Teraz odpowiem na pomniejsze pytania.

Czy istnieje CAD opensourcowy który jest na tyle dobrze napisany, że można do niego po prostu "dopisywać" kolejne featury?

Co znaczy dobrze napisany? Jeżeli chcesz twardo bazować na jakiejś platformie to wtedy piszesz plugin do autocada. Jeżeli chcesz mieć coś faktycznie swojego to bazowanie na jakimś gotowcu nie musi być koniecznie złym pomysłem, ale i tak pierwszym krokiem byłoby wycięcie prawie wszystkiego by został Ci taki szablon do którego zaczniesz dodawać swój toolset. Także nie patrzysz czy ten opensourcowy CAD jest dobrze napisany tylko co oferuje renderer i jak wyglada praca z UI.

Jak często trzeba pisać low-levelowy kod (renderowanie, triangulacje, itp.)?

Często, szczególnie triangulacje, chyba że piszesz plugin to autocada to w sumie nie wiem. U mnie w projekcie mamy programistę, który co drugi tydzień robi coś związanego z triangulacją.

Ile średnio ficzerów trzeba dopisać, by CAD stał się "customowym CAD-em".

Czyli nawet nie wiesz co chcesz zrobić? Co tu mam Ci odpisać niby? "Dokładnie 74." ? To najgorzej jak trzeba przyznać rację takiemu @ZrobieDobrze. Trzeba dodać tyle ficzerów by przyspieszał rozwiązanie problemu w danej domenie. CAD to pojemne pojęcie, program do symulacji działania bramek logicznych w celu osiągnięcia jakiegoś sygnału można by nazwać CADem.

Czy często zdarzają się nieoczekiwane performance dropy w związku z dopisaniem jakiegoś featura?

To jest bardzo konkretne pytanie, którego odpowiedź nic Ci nie da bo w każdym zespole to będzie wyglądało inaczej. U nas jak zrobimy release i wrzucamy ficzery na kolejny release do głównego brancha mamy zazwyczaj spory drop Zamroziliśmy release na to p.... Zazwyczaj trwa to jakiś tydzień lub dwa i wszystko wraca do normy.

1

@several:

Podjąłes bardziej ciekawy aspekt "osobo-lat".

Tak jak dziewięć kobiet nie urodzi dziecka w 1mc, tak trudno wytworzyć KOMPLEKSOWY produkt bez konfrontacji z użytkownikami, które ficzery są pozytywnie ważne, które warto ulepszyć, a które są tylko mrzonką "jak nam się wydawało". Testy, potknięcia, błędy projektowe itd ... Nawet zatrudniając obszerny zespól.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1