Niższe emerytury w przyszłości

0

https://nczas.com/2018/07/14/[...]ury-nie-bedziecie-zadowoleni/
Co o tym sądzicie? ZUS moim zdaniem to jakaś jedna wielka porażka. Dlaczego nie można wybrać, czy się chce płacić składki na emeryturę czy nie? Przecież to powinno być wyborem pracownika! To jest jak GRA: płać płać płać, a potem loteria, dożyłeś, otrzymasz jakieś tam marne pieniądze, jeśli nie, to przegrałeś. Hmmm, długi przechodzą na potomstwo, ale czemu należna emerytura już na nie nie przechodzi? ;) Normalnie mnóstwo pieniędzy obywateli tam tonie w tym błocie i już nie można ich uratować. Ach...

0

Czemu nie spytasz o to tego, który ten system wymyślił?

2

Dlaczego nie można wybrać, czy się chce płacić składki na emeryturę czy nie?

XD serio ktoś zadaje takie pytania ? przecież to jest zwykły podatek, to się nigdzie nie odkłada (nie sądzę żeby był ktoś w PL kto myśli że te pieniążki czekają gdzieś na koncie).
Nie ma żadnych pieniędzy w ZUS (chyba że na minusie, to faktycznie jest ich dużo).

amen.

1

Otto von Bismarck ZTCW stworzył system emerytalny po to, by zachęcić niemieckich robotników do pozostania w kraju. Inaczej robotnicy masowo wyemigrowaliby z Niemiec i brakowałoby rąk do pracy (widocznie Bismarck niespecjalnie chciał zatrudniać obcokrajowców). Dzisiejszy ZUS chyba pełni odwrotną rolę - odstrasza od zostania w kraju. Tak czy siak systemy emerytalne to dalej w dużej mierze eksperymenty, prowadzone od stosunkowo niedługiego czasu (kilka pokoleń). Właśnie wchodzimy w okres, w którym systemy emerytalne zostają wystawione na próbę, bo społeczeństwa się starzeją.

Nie chce mi się teraz specjalnie szukać, ale ZTCP to w USA system emerytalny już zawiódł. Chodzi mi o to, że na początku rzeczywiście były konta na których były pieniądze, ale rządowi zabrakło pieniędzy i system został zmieniony na taki w którym emerytury wypłacane są ze środków wpłacanych na bieżąco (pay as you go).

W jednej rzeczy system emerytalny nie zawodzi - świetnie sprawdza się w zapewnieniu wysokiego standardu życia grupom uprzywilejowanym (kosztem reszty społeczeństwa oczywiście).

0
Agr3st napisał(a):

https://nczas.com/2018/07/14/[...]ury-nie-bedziecie-zadowoleni/
Co o tym sądzicie? ZUS moim zdaniem to jakaś jedna wielka porażka. Dlaczego nie można wybrać, czy się chce płacić składki na emeryturę czy nie?

Kwestia emerytur jest dosyć skomplikowanym tematem. Wydaje mi się że najlepszym systemem byłaby dywersyfikacja kapitału w różnym zakresie ryzyka inwestycyjnego oraz inne metody zapobiegające dewaluacji. Częściowe pokrywanie wypłacanych emerytur z bieżących wpłat też jest sposobem zabezpieczenia. Dlaczego nie można wybrać czy chce się płacić czy nie? Większość osób wybrałaby opcję że nie płaci a za 30 lat mielibyśmy strajk pod Sejmem tysięcy umierających z głodu ludzi.

Chyba optymalnym sposobem podejścia jest traktowanie emerytury jako planu mocno awaryjnego. Jak niepowiedzie nam się w życiu to może nie umrzemy z głodu na emeryturze. Chyba najlepiej przejść na B2B i płacić mniejszą składkę..

6

Dlaczego nie można wybrać, czy się chce płacić składki na emeryturę czy nie?

A kto utrzyma wszystkich ludzi którzy dziś pobierają emerytury? Twoich dziadków, moze już też rodziców? Nawet jakbyś "zlikwidował ZUS" to przecież te pieniądze skądś muszą iść. Zostały by przemianowane na jakis podatek i tyle. O likwidacji ZUSu to można było myśleć 30 la temu, kiedy wyż wchodził na rynek pracy i dało się zdobyć trochę kasy z prywatyzacji. Dzis takiej możliwości nie ma, bo nawet aktualne składki nie wystarczają na wydatki ZUSu.

Zresztą większość ludzi to idioci i nie będą zbierać na emeryturę jeśli ich do tego nie zmusisz. Żyjemy w kraju gdzie ludzie biorą chwilówki w skoku na bieżące wydatki! A potem ci sami ludzie zagłosują na jakąś populistyczną partię socjalistyczną, ktora im obieca emerytury z podatków ;]

0

Myślę że ta się to naprawić, ale to kwiestia kilkudziesięciu lat. Problem jest taki że politykierzy nie myslą o przyszłości kraju tylko o tym żeby się nażrec przy korycie, mają tak zwaną wysoką preferencję czasową. Polecam poczytać Hansa-Hermanna Hoppe

0

No różne książki można sobie pisać i wszystko łatwo krytykować (zwłaszcza jeśli jest się od ZUSu młodszym) ale to raczej nie przybliża do rozwiązania problemu.

0

Nie no ja ZUS mam w 4 literach, przez najbliższe 4 lata będę płacił 500 zł a później 2k o wiele mnie niż na UOPie. Przezyje, generalnie lewica najbardziej szkodzi biednym

0

To nadal nie rozwiązuje problemu. :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0