Co by się stało...

0

Usłyszałem kiedyś takie ciekawe (moim zdaniem) pytanie, a mianowicie:
Co by się stało, gdyby Pinokio powiedział, że zaraz urośnie mu nos?
Gdyby nie urósł, to Pinokio by skłamał i musiał by mu urosnąć, a jeżeli by urósł, to Pinokio miał rację i nos nie mógłby mu urosnąć.
Wiem, że jest to paradoks, ale jestem ciekaw odpowiedzi :]
(ankieta dodana dla żartu - jakby kto nie wiedział ;))

0

Wypowiedzi o przyszłości nie mogą być traktowane jako coś prawdziwego lub fałszywego. Stają się prawdą lub fałszem, gdy odpowiednie zdarzenie nastąpi. Tak więc pinokiowi w danej chwili nie urośnie nos. Natomiast zdanie to może być zapamiętane gdzieś w systemie pinokia i jego wartość ewaluowana co jakiś czas. I jeśli pinokio skłamie przez co urośnie mu nos to nos mu nie urośnie podwójnie bo zapamiętane zdanie stanie się prawdą.

0

@0x200x20, poruszyłeś ciekawy problem, co jednak, jeżeli wszechświat okaże się deterministyczny? Wtedy przyszłość i przeszłość to tylko elementy równania, które możemy rozpatrywać będąc jego częścią. Urośnie czy nie?

@Patryk27, dorzuć kernel panic, Linux chce równouprawnienia.

0

Ale determinizm nic tu nie zmienia. Żeby nos pinokiowi urósł, musi zaistnieć zdarzenie w przyszłości.
Determinizm tylko mówi czy to zdarzenie zaistnieje lub nie. To że masz pewność, że jakieś zdarzenie się wydarzy nie sprawia, że to zdarzenie się wydarzyło.

0

Skąd takie przeświadczenie? A jak np powiem: za 3 godziny będzie rok 3453 n.e. to to nie będzie kłamstwo? A politycy obiecując złote góry nie kłamią? :P

0

Można zmienić zdanie na "W tej chwili rośnie mi nos".

0

Można zmienić zdanie na "W tej chwili rośnie mi nos".

No to sprawa też jest prosta. Jeżeli chwila trwa czas t i zaczyna się w czasie t0, to po chwili t0+t pinokiowi urośnie nos, jeżeli w przedziale czasu [t0, t0+t) nie rósł mu nos. Ciekawsza jest sytuacja jest t dąży do nieskończoności.

0

Segmentation Fault

0

Skąd takie przeświadczenie? A jak np powiem: za 3 godziny będzie rok 3453 n.e. to to nie będzie kłamstwo? A politycy obiecując złote góry nie kłamią?

Czy to był fałsz przekonasz się za 3h. Natomiast można z dużym prawdopodobieństwem od razu stwierdzić, że jest to fałsz (ale 100% pewności nie będziesz miał).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0