Programista java vs programista systemów wbudowanych

0

Witam,
będę szedł niedługo na 5 rok elektroniki we Wroclawiu, na mojej specjalności duży nacisk kładzie się na programowanie mikrokontrolerów. Mieliśmy również programowanie w javie, które bardzo mi się spodobało.
Najbliższe miesiące mam zamiar poświęcić się dość mocno podnoszeniu umiejętności w jednej z tych dziedzin, aby potem nie obudzić się po studiach z przysłowiową ręką w nocniku. Coraz poważniej myślę o programowaniu w javie. Tylko mam kilka pytań do "specjalistów":

  1. Czy więcej ofert pracy jest jako programista java czy programista systemów wbudowanych?
  2. Które z tych jest lepiej płatne?
  3. Jak ewentualny pracodawca zapatruje się na kandydata na programistę javy, który nie kończył informatyki, ale elektronikę. Czy ma to znaczenie?

Będę wdzięczny za wszystkie pomocne sugestie.
Pozdrawiam,
cyclone

0
  1. Java. Jest popularniejsza po prostu.
  2. Systemy wbudowane. Jednak dużo zależy od regionu i tego co będziesz dokładnie robił.
  3. Nie ma znaczenia jeżeli znasz się na robocie.
0

A jakiego rzędu to są różnice? Chodzi mi o osoby z doświadczeniem 3-5 lat.

0

@cyclone, powiem tak wszystko zależy co, gdzie i u kogo robisz. Pracując jako inżynier supportu w elektrowni zarobisz więcej niż inżynier supportu w firmie dostarczającej CMSa. Z drugiej strony jako programista od mikrofalówek w serwisie będziesz zarabiał przez miesiąc tyle co senior programmer w "da big'corpo". Popatrz w rankingi płac na przykład na pracuj.pl czy goldenline. Niezłym wyznacznikiem średnich są też rankingi płac zachodu. Trzeba trochę pogooglować.
W praktyce różnica pomiędzy moim minimum z początku kariery, a obecnym maksimum jest około 6-8krotna (w zależności od dupereli typu premie czy prowadzone szkolenia). Dla osób z 3-5 letnim doświadczeniem takie różnice są trochę mniejsze, ale nie ma co porównywać serwisanta z jakiegoś zadupia i gościa z dużego korpo z Warszawy czy Wrocka.

Na twoim miejscu poszukałbym już dziś pracy. Rynek bardziej ceni doświadczenie i umiejętności, które zdobędziesz w boju niż dyplom. Firmy, szczególnie mniejsze lubią studentów w myśl zasady "każdy diagram UML można zastąpić skończoną liczbą studentów", zatem nie powinno być problemów z elastycznym czasem pracy czy częściowym etatem.

0

IMHO głównym wynzacznikiem jeżeli chodzi o wynagrodzenie jest to jak trudno znaleźć specjalistę, którym można by cię zastąpić. Jak to się ma do technologii? Ano jeżeli zajmujesz się niszową technologią to trudniej znaleźć takiego specjalistę bo jest ich po prostu mniej. Programowanie systemów wbudowanych to na pewno działka bardziej niszowa niż programowanie w Javie tak więc prawdopodobnie można liczyć na większą kasę ale i mniej ofert pracy.

0

Mi się wydaje że najlepszym rozwiązaniem będzie zasada: Rób to co najlepiej Ci wychodzi. Jeśli dobrze czujesz się w systemach wbudowanych i lubisz to robić - to zajmuj się tym. Jeśli Ci to nie pasuje to przejdź na jave. Kwestie przyszłej kariery i popytu na Twoją pracę będą zależały nie od tego jaką technologie umiesz, ale od tego czy jesteś w niej dobry. A żeby być w czymś dobrym trzeba to po prostu polubić.

0

Zawsze można robić to i to. Wiadomo jest praca i jest też hobby :)

0

Zależy ile godzin musisz zapier*alać w robocie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1