Analiza danych PK czy matematyka UJ

0

Cześć, jako że to mój pierwszy post na tym forum chciałbym serdecznie wszystkich przywitać :)

Od października planuję rozpocząć studia. Chciałbym kiedyś pracować w analizie danych. Zależy mi żeby program studiów uwzględniał także nowe technologie jak np. uczenie maszynowe, sieci neuronowe, data mining, technologie z Big Daty itd. Niedawno natrafiłem na nową specjalność na matematyce stosowanej: analiza danych na Politechnice Krakowskiej. Program wydaje się być na pierwszy rzuć oka bardzo korzystny:
http://www.syllabus.pk.edu.pl/plan/show/html.pk?id=3829

Niestety ostatnio przeczytałem kilka opinii niepochlebnych na temat PK, że albo przedmioty realizowane są na zbyt niskim poziomie (tzn np. pół semestru liczenie całek jednej zmiennych zamiast iść na przód z materiałem) albo prowadzący niewiele tłumaczą albo zadania zaliczeniowe są na poziomie kilku pierwszych stron tutoriali. Czy to ma znaczenie? W końcu studia, to podobno tylko miejsce gdzie prowadzący wskazują drogę, a cała nauka odbywa się we własnym zakresie i tylko ode mnie zależy ile po tych studiach będę umiał. A może opinie o PK są przesadzone? Podzielcie się swoimi opiniami albo opiniami swoich znajomych którzy tam studiują lub studiowali.

Inna ścieżka jaka mnie interesuje, to matematyka na UJ (bardzo solidna podstawa probabilistyczna, co ma znaczenie w AD) + możliwość dobierania przedmiotów wg zainteresowań. Na informatykę na UJ jestem za słaby, więc nie biorę takiej opcji pod uwagę.
Na AGH także jest kierunek Inżynieria i Analiza Danych, na wydziale Geologii i Ochrony środowiska, przejrzałem syllabus i jednak nie jest on zachwycający. O ile jest sporo przedmiotów odnośnie baz danych ML, BD to analiza dotyczy głównie danych w nauce o ziemi.
Pod uwagę biorę tylko Kraków, niby teraz jest zdalne nauczanie, ale i tak pewnie ryzykownie byłoby studiować na uczelni we Wrocławiu czy Warszawie siedząc w Krakowie, bo pewnie od czasu do czasu trzeba się na miejscu pojawić. A może nie? Macie jakieś informacje jak to w praktyce wygląda?

0
siabal04 napisał(a):

Cześć, jako że to mój pierwszy post na tym forum chciałbym serdecznie wszystkich przywitać :)
przedmioty realizowane są na zbyt niskim poziomie (tzn np. pół semestru liczenie całek jednej zmiennych zamiast iść na przód z materiałem)

Na tych całkach to średnio na jeża odpada 1/3 pierwszego roku.

Ale jak taki poziom jest dla ciebie za niski, to polecam UJ, Wydział Matematyki i Informatyki
Idź na elitarny TCS, Informatyka Analityczna
https://www.tcs.uj.edu.pl/informatyka-analityczna

Elitarny (nie studiowałem)? Tak, elitarny już z samych limitów miejsc: 40 i 24 na 1 i 2 stopień.
https://irk.uj.edu.pl/pl/offe[...]1s_P/?from=field:inform.anali
https://irk.uj.edu.pl/pl/offe[...]2s_P/?from=field:inform.anali

0
siabal04 napisał(a):

Na informatykę na UJ jestem za słaby, więc nie biorę takiej opcji pod uwagę.

@BraVolt: Chodziło mi o to, czy ten poziom na PK jest porównywalny z innymi politechnikami, jeśli tak o super.

0
siabal04 napisał(a):

czy ten poziom na PK jest porównywalny z innymi politechnikami

Zapewne ani niższy ani wyższy, czyli jest typowy jak na politechnikę w dużym mieście.

0

@siabal04: Wiesz dokladniej co bys chcial robic czy na razie tylko tak ogolnie?

1

Niestety ostatnio przeczytałem kilka opinii niepochlebnych na temat PK, że albo przedmioty realizowane są na zbyt niskim poziomie (tzn np. pół semestru liczenie całek jednej zmiennych zamiast iść na przód z materiałem)

Czy to ma znaczenie? W końcu studia, to podobno tylko miejsce gdzie prowadzący wskazują drogę, a cała nauka odbywa się we własnym zakresie i tylko ode mnie zależy ile po tych studiach będę umiał.

No ale stanie w miejscu z materiałem brzmi średnio na pokazywanie drogi. Bardziej jak jej nie pokazanie.

Podzielcie się swoimi opiniami albo opiniami swoich znajomych którzy tam studiują lub studiowali.

Negatywna opinia znajomych którzy robili tam magistra Informatyki.

0
MisiekNaLuzie napisał(a):

@siabal04: Wiesz dokladniej co bys chcial robic czy na razie tylko tak ogolnie?

W jakiej konkretnie branży to jeszcze nie wiem, możew finansowej, biznesie. Chciałbym robić coś związanego z analizą danych, ewentualnie zarządzanie ryzykiem finansowym, prognozowaniem. Tak żeby wykorzystać kilka metod typu regresje, szeregi czasowe i inne procesy stochastyczne, sieci neuronowe, machine learning, deep learning, data mining, ekonometria itp.

BluzaWczolg napisał(a):

No ale stanie w miejscu z materiałem brzmi średnio na pokazywanie drogi. Bardziej jak jej nie pokazanie.

Myślę, że z taką opinią ktoś przesadził i nie jest aż tak źle.

0

Z tego co zawsze słyszałem to w Krakowie AGH o wiele lepsze z uczelnii technicznych niż Politechnika Krakowska.

0

@randomize111: Ogólnie pewnie tak jest, jednak mnie interesują konkretne kierunki, a może nawet bardziej przedmioty na nich prowadzone. PK na Analizie Danych nie ma tylko "zbędnych" wypełniaczy jak na Inżynierii i Analizie Danych AGH. Chociaż i po jednym i drugim pewnie wynosi się podobną wiedzę i umiejętności. Biorę jeszcze pod uwagę Informatykę i ekonometrię na AGH, jest tutaj trochę tej statystyki i analizy, a także kilka przedmiotów dotyczących AI, tylko że są w mniejszej ilości godzin niż na pierwszych dwóch kierunkach. Ciężki wybór.

0

@siabal04: na wydziale Geologii i Ochrony środowiska to raczej za dużo wspólnego z informatyką nie będzie, bardziej myślałem o informatyce na AGH. Na wymiary godzin i siatkę też trzeba patrzeć z przymróżeniem oka, bo to wszystko zależy od prowadzącego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0