Nauka z dokumentacji danego języka ...

0

Przepraszam, ale muszę zadać to pytanie, czy nie sądzicie, że dawanie osobie, która nie miała styczności z programowaniem tj. polecanie jej np. gdy spyta z czego się uczyć języka "XYZ" np. takich źródeł -> https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/Guide albo https://docs.oracle.com/javase/tutorial/ albo https://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa288436(v=vs.71).aspx

nie ma najmniejszego sensu, i to nie ze względu na małą wartość merytoryczną tego, ale wydaje mi się, że po prostu w początkowej nauce, ktoś (nie mówię o samych "początkach początków", ale nawet trochę później) musi po prostu zobaczyć jak tworzy się coś innego niż akademickie rozwiązania jakiś krótkich zadanek, albo zadań ze SPOJ'a - musi zostać po prostu ujrzeć na własne oczy jak tworzone są i łączone poszczególne "cegiełki", aby coś powstało większego, i jak dla mnie dla takich osób o wiele lepsze są kursy jakieś w których osoba stworzy coś większego niż podanie takiego źródła.

To tak jakby podać komuś słownik, a ten ktoś nie wiedziałby jak układać zdań. Sam gdy tworzyłem projekt z informatyki grę 2D + sieć, to musiałem się bardzo natrudzić, i wiele przeszukać, żeby to zrealizować, ale zaś idzie już łatwiej to fakt.

0

na poczatku tak jest, ze te tutoriale wydaja sie tragiczne, ale z czasem o wiele lepiej jest siegnac do docsow oracla niz szukac po SO. Przynajmniej ja odnosze takie wrazenie.

0

W książkach oraz tutkach masz przekazywaną wiedzę plus doświadczenie piszącego, który potrafi wskazać jak coś należy robić.
Programowanie nawet w najprostrzym języku nie jest jednostkową dziedziną. Można pominąć tutaj html'a css'a itp.
Gdy siadasz do projektu potrzebujesz ogłady w projektowaniu, pewnej wiedzy na temat już wymyślonych rozwiązań, aby nie wynajdywać koła od nowa, algorytmów, wydajności rozwiązań, inaczej będziesz długo błądził.
Dokumentacja nie daje Ci takich informacji, ale jest niezbędna ze względu na kompletność opisu.
Przy nauce musisz, albo powinieneś korzystać z dokumentacji, aby potem nie tracić niepotrzebnie czasu.

Znam osoby, które uczyły się języków z dokumentacji i wyszło im to na dobre. Przykładem takiego języka jest Ruby. Jakiś czas temu nie było dobrych tutoriali, ani książek, natomiast prostota języka i znajomość wzorców projektowych itp z innych języków, ratowały sytuację.

Osoby które potrafią nauczyć się języka z dokumentacji, osobiście uważam za bardziej inteligentne. Przykładem dla mnie jest tu Ruby, w którym takie osoby były pionierami rozwiązań. Dostajesz paletę barw (polecenia języka) i tworzysz obraz, często na podobieństwo czegoś co widziałeś już w innym miejscu, w nowy niekonwencjonalny sposób.
Kwestia podejścia.

0
Low Machine napisał(a):

....

Nikt nie nauczy się z samej dokumentacji programować od zera, tak to może postąpić ktoś kto przesiada się na inną technologię, a nie żółtodziób ...

0

Przecież to są normalne poradniki/tutoriale, nie dokumentacja API. A że oficjalne, od twórców, to jeszcze lepiej (chociaż to od Mozilli jako oficjalne ciezko uznac).

0

Niech każdy się uczy z tego z czego najlepiej mu się uczy. Na rynku jest tyle książek, tyle różnych tutoriali, tyle kursów video, że każdy znajdzie coś dla siebie. I wcale nie jest powiedziane, że trzeba się uczyć tylko z jednego źródła. Można przeczytać kilka książek, obejrzeć kilka kursów video.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1