Studia - warto iść?

0

Witam.
Wiem, że są podobne tematy, ale niestety żaden nie odpowiada konkretnie na to pytanie (przynajmniej ja takiego nie znalazłem).
Warto iść na studia? Zacząłem naukę C++ pół roku temu w wieku 16 lat. Mam jeszcze trochę czasu, ale ciekawią mnie Wasze odpowiedzi.
Zdaję sobie sprawę, że można znaleźć na nich wielu ludzi z którymi potem można nawiązać jakąś współpracę itp., ale czy jest to warte tych kilku lat, w których mógłbym zdobywać doświadczenie w pracy?

1

Mam dejavu...

0

Można obie rzeczy naraz

2

Warto iść na studia?

Tak i nie jednocześnie.

ale czy jest to warte tych kilku lat, w których mógłbym zdobywać doświadczenie w pracy?

To zależy. Na studia nie idzie się z tych samych powodów co do pracy.

Wiem, że są podobne tematy, ale niestety żaden nie odpowiada konkretnie na to pytanie (przynajmniej ja takiego nie znalazłem).

Przyzwyczaj się. To codzienny chleb programisty. Ja teraz właśnie szukam po StackOverflow odpowiedzi na to jak przesłać obiekty między procesami w NodeJS, i też mam wrażenie, że jest trochę wątków a żaden nie odpowiada konkretnie na to pytanie. Tak jest ciągle. Na tym polega praca programisty. Na szukaniu rozwiązań w śmietniku informacji.

Co można zrobić? Czasem faktycznie można zadać swoje pytanie, ale pod warunkiem, że się przedstawi konkretny problem w jasny sposób. Tutaj tego nie widać. Twój problem różni się od tysiąca innym wątków tylko tym, że napisałeś, że "Zacząłem naukę C++ pół roku temu w wieku 16 lat. "

Czasem jednak należy się wstrzymać z zadaniem swojego pytania dopóki się nie zrobi porządnego researchu na dany temat (tutaj tego zabrakło. Sprawia to wrażenie lenistwa umysłowego i zachowań typu drama queen (czyli "wiem, że identyczne wątki były, ale mój wątek jest lepszy tylko dlatego, że opowiada o mojej osobie, jestem w centrum uwagi")) ;)

0

Jak interesuje cię tylko programowanie to nie idź. Do czasu skończenia szkoły pewnie dużo się nauczysz i na programowaniu na studiach będziesz się nudził. Będziesz tracił czas na naukę rzeczy, które cię nie interesują. Uczysz się c++ to będziesz się nudził, później pewnie będziesz miał javę. A jak chciałbyś się uczyć czegoś innego języka to programowanie też będzie ci przeszkadzać :D

0

W innych tematach widziałem posty, w których ludzie mówili o rozpoczęciu swojej przygody z programowaniem w późnym wieku. Niektórzy mówili, że zaczną programować dopiero na studiach. Napisałem, że zacząłem w wieku 16 lat się uczyć bo może gdy zacznie się dosyć wcześnie uczyć to studia nie będą konieczne. To jest właściwie główne pytanie. Czy jak ktoś zacznie się wcześniej uczyć i w momencie kiedy będzie miał iść na studia (za 3,5 roku przypominam, sporo czasu na naukę, a uczę się prawie codziennie) to już będzie sporo ogarniał powiedzmy z 1-2 języków to czy opłaca się na te studia wybierać.

4

@Lich555 twoje pytanie nie ma sensu. Co to znaczy czy warto? To tak jakbyś nas pytał: Czy warto wybrać się latem w góry?. Jak to kogoś kręci to na pewno warto, byle w jakieś ładne góry a nie na hałdę za domem albo na górę śmieci na wysypisku. Ale jeśli twoim celem jest praca jako domokrążca i tylko na tym ci zależy, to będzie overkill. Jasne, niby i tu i tu się chodzi i pewnie dużo chodzenia po górach jakoś cię przygotuje do łażenia po domach z nowym odkurzaczem, niemniej sam chyba widzisz ile wspólnego ma jedno z drugim?

0

Trudno powiedzieć co mnie kręci. Nawiązując do Twojej aluzji, trudno powiedzieć czy dana góra mi się spodoba kiedy nigdy na niej nie byłem. Mogę jedynie poczytać opinie ludzi, którzy tam byli. Pytanie, czy w przypadku kiedy dosyć wcześnie zacznie się naukę programowania bardziej opłaca się iść na studia czy bardziej opłaca się zdobywać doświadczenie w pracy. Rozumiem, że da się to pogodzić, ale powiedzmy, że jest to dla mnie ostateczność. Na co ogólnie patrzą pracodawcy. Jak skończę studia i pójdę w wieku 20 kilku lat do pracy bez żadnego większego doświadczenia w niej to czy mimo wszystko zauważą ten tytuł i spojrzą na sprawę pozytywnie, czy negatywnie ze względu na brak doświadczenia. Patrząc na oferty pracy na tej stronie można (tak mi się wydaję) dostrzec, że pracodawca wymaga jakiegoś czasu doświadczenia co by raczej przemawiało za pracą.

3

Ale my też nie wiemy czy góra ci się spodoba. Jednemu się spodoba a innemu nie.
Nadal nie rozumiem tutaj co to dla ciebie znaczy opłaca się.
Statystyczny pracodawca patrzy na to ile możesz dla niego zarobić. Wszystko inne ma w głębokim poważaniu.
Jak skończysz studia i będziesz miał zero doświadczenia to oczywiście nikt cię nie zatrudni bo to znaczy ze jesteś ułomny albo leniwy, a taki pracownik przynosi mało zysku.

Niemniej zadaj sobie też pytanie gdzie i co chcesz robić w życiu. Bo klepać formatki u Janusza można nauczyć się łatwo, ale jakbyś chciał pisać np. system sterowania statkiem kosmicznym, albo nowy rewolucyjny silnik baz danych, albo kompilator nowego, rewolucyjnego języka programowania, albo niełamalny system szyfrowania danych itd to może się to okazać, że bez wiedzy na poziomie studiów raczej ciężko. I jakkolwiek tą wiedzę też można zawsze zdobyć samodzielnie, to potencjalny pracodawca może być trochę nieufny i bez sporego doświadczenia nie masz co liczyć na taką pracę.

0

Wspomniałeś o tym, że po studiach bez doświadczenia pracodawca nie przyjmie nikogo. Zastanawiam się, czy działa to też na odwrót i czy z doświadczeniem studiów pracodawca nie da pracy. Sporo ludzi na tym forum pisało, że żałują rozpoczęcia studiów. Sporo również można dowiedzieć się w temacie "Zarobki", gdzie duża część osób ma doświadczenie, a nie ma studiów.
Opłaca się, to znaczy (w tym przypadku) nauczenie czegoś co mi się przyda w przyszłości i będę mógł na tym zarobić bezpośrednio lub pośrednio.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1