W co warto teraz iść?

0

Witam!

Zastanawiam się w jakie technologie i rozwiązania (języki programowania, frameworki) warto teraz iść i się uczyć jeśli chodzi o tworzenie aplikacji webowych, chmurowych i nowoczesnych serwisów internetowych?

Wszelkie sugestie i przemyślenia mile widziane :)

Pozdrawiam

1

Odpowiedź jest prosta - to co jest najbardziej potrzebne.

 1. Sklepów internetowych jest cała masa więc są również kreatory pozwalające tworzyć je. Według mnie nie opłaca się wchodzić w tą branże - dużo osób już w niej siedzi.
 2. Strony internetowe - cały czas jest na nie zapotrzebowanie (duże) i jest dużo osób zajmujących się tym. Ja powoli się wdrążam w to ;) //więc chyba warto ;p
 3. Chmury - przyszłość która wolno się rozwija.
 4. Aplikacje mobilne - to jest teraz na czasie każdy pisze z nadzieją że jego "dziecko" zostanie pobrane miliony razy.

To jest tylko moje zdanie.

3
 1. Przejrzyj najpopularniejsze technologie
 2. Zrób małe projekty w każdej z nich
 3. Odrzuć te, które okazały się problematyczne
 4. Zrób średnie projekty w technologiach z listy po redukcji
 5. Odrzuć te, które okazały się problematyczne
 6. Zrób duże (jak na jedną osobę) projekty w technologiach z listy po redukcji
 7. Wybierz technologię, w której najmilej Ci się pracowało; Wszystkie duże projekty wrzuć w CV
 8. Profit
0

Na czasie jest teraz R. Dynamika wzrostu kodziarzy w R jest imponująca i będzie coraz większa, bowiem:

 • jest najpopularniejszym językiem na forach internetowych na świecie

 • jest najpopularniejszym językiem nauczanym na uczelniach na swiecie

 • powstaje o nim najwięcej książek

 • jest całkowicie darmowy

za kilka lat wszyscy beda w R chcieli kodzić, wiec lepiej zacząć teraz. We Francji wszyscy już kodząw R.

//Does anyone know someone working this area in France who is not a Just Another R Person?

 • Jan de Leeuw //

*Soon they will be speaking R on the subway *

 • Michael Rennie
2

@Laflx to już przestało być zabawne.

Odnośnie tego wątku, to zawsze warto iść w to co Cię interesuje.

Domyślam się (jeśli się mylę to przepraszam), że raczej chciałeś otrzymać odpowiedź na pytanie: "W co warto iść, żeby jak najmniejszym nakładem sił/nauki zacząć zarabiać tyle kasiory, że sąsiedzi się posikają z zazdrości, wszystkie d**y będą moje, etc". Jeśli takie pytanie miałeś na myśli, to warto iść w piłkę nożną.

3

@Laflx jakieś źródła?

jest najpopularniejszym językiem na forach internetowych na świecie

To jest bzdura której chyba nie warto komentować. Ilość kodu w tym języku jest tak mała, że na większości forów w ogóle nie występuje. A jeśli już to zwykle nie-programiści próbują go używać i nie potrafią.

jest najpopularniejszym językiem nauczanym na uczelniach na swiecie

:D :D :D

powstaje o nim najwięcej książek

To nawet nie jest możliwe, biorąc pod uwagę ilość materiałów na temat mainstreamowych technologii. Pewnie nawet gdyby każdy programista R wydał książkę na jego temat, to nadal byłoby ich mniej niż takich do technologii web, javy czy .net...

Dynamika wzrostu koderów R może wynikać z tego że zwyczajnie dopiero od niedawna da się z tego jako-tako korzystać. Ale ilościowo jest ich nadal garstka. Poza tym nikt generalnie nie programuje w R jako programista. Nikt nie klepie w tym żadnych systemów. Używają tego ludzie od analizy danych, często naukowcy różnych dziedzin. Jest to o tyle istotne, że sednem ich pracy nie jest tworzenie oprogramowania!

0
MattG napisał(a):

Witam!
Zastanawiam się w jakie technologie i rozwiązania (języki programowania, frameworki) warto teraz iść i się uczyć jeśli chodzi o tworzenie aplikacji webowych, chmurowych i nowoczesnych serwisów internetowych?

żeby zostać wyrobnikiem, możesz iść w cokolwiek co jest teraz popularne, i po kilku latach nauki samemu osiągniesz poziom który pozwoli ci znaleźć pracę.
ale na wyższym poziomie liczą się dobre praktyki, architektura, umiejętności komunikacji, zdolność przewidywania, szybkość nauki - a technologia jest tylko narzędziem, plasteliną z której się lepi oprogramowanie.

Natomiast nie warto opierać swojej przyszłości (w perspektywie 3+ lat) na nauce jednego konkretnego frameworka czy technologii albo nawet języka programowania, bo ta może przeminąć, stracić na znaczeniu, albo stać się mało opłacalna.

Jeśli jesteś początkujący, to lepiej nauczyć się podstaw programowania w jakimkolwiek języku, nie myśląc o tym na ile to się opłaca (w perspektywie kilku lat i tak będziesz musiał zmieniać ileś razy technologię), a jeśli jesteś trochę bardziej zaawansowany warto pomyśleć o rzeczach typu czysty kod, wzorce projektowe, dobre praktyki, testy, praca w zespole, odporność na stres i tym podobne, bo to są istotne rzeczy a nie jakaś tam "technologia" (która zmienia się co miesiąc) czy język programowania (skoro i tak większość programistów zna więcej/musi znać więcej/ niż tylko 1 język na pewnym etapie swojego rozwoju).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1