Warto się uczyć rust?

1

Witam mam 20 lat i chiałbym się zacząć uczyć programowania w języku rust.Mam takie pytanie warto się tego uczyć??Jak myślicie jaka przyszłośc tego jezyka bedzie??Jakie materiały najlepiej mieć i się z nich uczyć??

0

Z materiałami raczej kiepsko, bo dopiero wyszła wersja 1.0 języka. "Książka" na oficjalnej stronie i google.

Trochę za mało wiemy - twoje doświadczenie, poprzednie języki, czy studiujesz obecnie. Jeśli jesteś początkujący to Rust raczej nie dla ciebie. No i nie wiadomo jak język się przyjmie, a z pracą w tym przez najbliższe kilka lat będzie na 100% ciężko.

0

Studiować nie studiuje bo jestem w technikum informatycznym jeszce. Co do programowania to znam podstawy w c++, w szkole miałaem pascala jak i java ale przyciąga mnie do do rusta ze dla mnie osobiscie jest on przyszłościowym językiem jak i jego zastosowanie , bezpieczeństwo i szybkość tez mnie przekonują.

0

Nie warto.

Sugeruje naukę popularnych języków jak Java / C# jeśli chcesz nauczyć się programowania obiektowego (SOLID itp.). Dodatkowo pozwolą na liznięcie elementów programowania funkcyjnego. Na czysto funkcyjne przyjdzie czas jak będą potrzebne. Warto jeszcze poznać SQL: przydaje się bardzo często. Jeśli chcesz programować w web to również JavaScript (też posiada elementy funkcyjne). Do tego warto poznać jakiegoś uniksa np. Linucha. Rzadkich narzędzi douczysz się jak będa potrzebne.

0

IMHO dobra znajomość C, C++ oraz wisienka na torcie, czyli Rust to może być całkiem niezły zestaw, o ile masz zamiar uderzać do firm "pierwszoligowych" (np. Google, Apple, Microsoft, Facebook itp.). Inaczej Rust to Ci się tylko do zabawy i poszerzania horyzontów nada, bo firemki klepiące aplikacje webowe w Javie / C# raczej tego nie docenią.

0

tak jezeli java/c# to zważając na uwage że mam system mac osx to zostaje mi tylko java bo nie widzi mi się nauka objective c czy swifta.Zostaje mi ewentualnie ten rust lub c++ który najbardziej przypadł mi do gustu tylko że największe zastosowanie ma on na windowsie bo na macu w c++ tworzyć trochę słabo.

2

A dlaczego nie podejmiesz decyzji o nauce języka przez wzgląd na własne upodobania? To, że dany język może być dobrze opłacany nie oznacza od razu, że warto się go uczyć (bo po co przez x lat tłuc się z czym co nie sprawia nam przyjemności?). Innymi słowy zakładając, że prostytutka jest w stawie w dzień zarobić tyle co ty przez miesiąc to nie implikuje tego, że warto zostać prostytutką ;p
Jeszce bardziej ogólnie - warto się uczyć, niezależnie co to jest. Pisz w czym chcesz.

0

Niby tak ale prace w tym kierunku tez chciałbym mieć w przyszłości bo za coś trzeba żyć.

0

Jednak wydaje mi się, że popularność ma znaczenie, bo wielką siłą technologii jest jej społeczność oraz ilość dostępnych bibliotek. Generalnie z technologii, której nikt nie używa nie będzie zbyt wielkiego pożytku, ponieważ.. jak coś nie jest wytestowane to znaczy, że ma pełno błędów i nie nadaje się dla przemysłu. Chyba, że chcesz dołączyć do twórców i grona wielkich hakerów i wnosić zupełnie nową jakość, wtedy jest zupełnie inaczej. Ale wydaje mi się, że to wymaga dużego doświadczenia i wyczucia, na które trzeba wypracować całymi latami w branży (i wielkiej pasji do ciągłego uczenia się).

A możliwości poszerzania horyzontów są nieskończone, można np. rozpocząć naukę czysto funkcyjnego języka jak Haskell. Ponieważ to klasyka jest większa szansa, że ktoś doceni znajomość tej technologii, jeśli będziesz skutecznie stosował ją w rozwiązywanie pewnej klasy problemów, w których języki hybrydowe np. słabo się sprawdzają. Zanim jednak zacznie się czegoś nowego uczyć trzeba raczej zdobyć świadomość jakie nowe problemy uda się lepiej / szybciej rozwiązać dzięki nowemu narzędziu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0