Nauka scala od czego zacząć.

0

Chciałbym nauczyć się programować w scala.Wydaje mi się to bardzo ciekawy język programowania.W szkle uczyłem się pasacala ale on mi kompletnie nie podszedł tak samo teraz c++ też stwierdzam ze nie dla mnie chciałbym wreście zacząć programować na poważnie i mieć z tego radość jeżeli chodzi o jave również mi ona nie podchodzi wiec pomyślałem o scali może ona wreszcie będzie strzałem w dziesiątkę.Również objective c mi nie podszedł.Platformę którą mam to mac osx wiec jak myślicie zostać przy scali czy coś innego polecacie tak aby dobrze zacząć mieć tą radość z programowania i to spokojnie ogarniać?? Jakie materiały do nauki polecacie najlepiej po polsku??

2

Twoje nastawienie jest złe. Nie przejdziesz przez żadne podstawy języka, jeżeli za każdym razem gdy trafisz na trudniejszy temat stwierdzasz, iż dany język nie jest dla Ciebie. Moim zdaniem nauka podstaw C++ na początek jest ok, ponieważ łatwiej przenieść się z języka niższego poziomu na wyższy niż odwrotnie.

Pascala nie znam, ale ponoć jest to bardzo prosty język. Nie wiem dlaczego oczekujesz, że ze Scalą pójdzie Ci lepiej.

A co zrobić, żeby programować i mieć z tego radość? To jak z nauką języka obcego. Można się go uczyć poprzez granie w gry czy oglądanie filmów, ale do tego trzeba mieć solidne podstawy.

0

owszem zgadzam się ale wole jakoś scale i proszę jakieś materiały do tego języka programowania do nauki najlepiej po polsku.

0
gokoko napisał(a):

owszem zgadzam się ale wole jakoś scale i proszę jakieś materiały do tego języka programowania do nauki najlepiej po polsku.

http://scala.net.pl/wstepniak/kurs-scala/
http://helion.pl/search?qa=&a[...]serwisyall=0&szukaj=scala

etc... google twoim przyjacielem.

0

Najpierw proponuję zapoznać się z Javą. Scala jest językiem opartym w dużym stopniu o Javę, ale próg "wejścia" jest znacznie wyższy. tldr: nie zrozumiesz bardzo wielu rzeczy, będzie to dla Ciebie zbyt trudne na początek.

0

Zawsze też możesz zacząć od Pythona. Język jest dosyć prosty i podobno łatwy dla nowicjuszy.
Scala jest trudna, bo zawiera wiele elementów z języków funkcyjnych jak niejawne konwersje, rozbudowane typy generyczne, funkcje wyższego rzędu, wsparcie dla DSL (domain specific language), pattern matching, typy algebraiczne i wiele innych. Wszystko to sprawić może kłopot nawet doświadczonemu programiście, który pierwszy raz widzi takie rzeczy na oczy. Nie mówiąc już zupełnie o nowicjuszu.

0

Gdyby mi nie podeszły Pascal, C++ i Java, to doszedłbym do wniosku, że nie podchodzi mi programowanie.
Zostań lepiej od razu prezesem, tylko w firmie z zyskiem co najmniej 100 mln dolarów rocznie, bo inaczej i to nie podejdzie. ;-)

0

Bez znajomości Javy będzie ciężko zrobić coś większego w Scali, bo Scala nie próbuje zastąpić Javy całkowicie, a współpracować z nią. Można zarówno używać Javowych klas z poziomu Scalowych, jak i Scalowych z poziomu Javowych (o ile zostaną spełnione odpowiednie warunki). Jeśli coś już jest zaklepane w Javie i działa satysfakcjonująco to Scalowcy zwykle po prostu tego używają, zamiast klepać od nowa. Więc przyzwoity Scalowiec w Javie powinien (albo wręcz musi) dobrze orientować się w czystej Javie.

Rozbudowanych materiałów po polsku nie znam. Ja sam Scali uczyłem się z tych podstawowych PDFów, czyli Brief Scala Tutorial i Scala By Example. Potem czytałem to na co akurat wpadłem czy też to co mnie zainteresowało. Tutoriale znajdziesz tutaj: http://scala-lang.org/documentation/

0

Coś tam po polsku jest.
http://ebookpoint.pl/ksiazki/[...]hua-suereth-d,scalao.htm#opis
Ale nie znam tego, więc nie mogę polecić, tylko przypadkiem dziś zauważyłem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0