Co powinno byc na glownej stronie?

0

Witam!

Od dluzszego czasu przerabiam Coyote'a. Czesc rzeczy jest gotowa, ale ulepszylem (sporo zmian) silnik strony. Idac dalej, mozna pomyslec o deilkatnej zmianie layoutu. Marooned wspominal ze strona powinna byc szersza (chowane menu). Ok, co Waszym powinno sie znalezc na stronie glownej? Co byscie zmienili? Jak wedlug Was powinna wygladac?

Ja przede wszystkim myslalem o zwezeniu headera (jest zbyt wysoki). Byc moze zrezygnowac calkowicie z menu w obecnym ksztalcie? Byc moze zrobic menu z prawdziwego zdarzenia, rozwijalne (DHTML) cos takiego jak na digg.com?

Na glownej przede wszystkim prezentacja glownych kategorii i podkategorii (cos takiego jak na http://www.nokaut.pl/.

0
 1. Do przeróbki katalog. Jest strasznie statyczny można go dhtmlowo rozwijać
 2. Wywalić warsztat, bo też jest statyczny i nie wnosi nic do treści strony
 3. Dodać podgląd obecnych w serwisie. Wiem ze to wieś, ale czasami bardzo przydatne.
 4. Wprowadzić mechanizm na kształt "Zapytaj naszego eksperta" ze strony np. Naj.
  Pewno jest grupa ludzi bardziej związanych z forum, którzy zgodzili by się na udzielanie odpowiedzi na zasadzie FAQa
 5. Zmiana cssa wydruku. Czasami drukuję materiał bo potrzebuję za jego pomocą poprowadzić szkolenie, a tu straszna sieka.

Coś jeszcze znajdę ;)

0

Może na stronie głównej zrobić coś a'la wikipedia czyli w ramce na przykład fragment niedawno edytowanego artykułu. Poza tym obecnie myślę, że jest dobrze - no może przydałby się skrypt wyciągający na stronę główną kilka ostatnich tekstów z kanału ircowego i serwowanie kawy na dzień dobry ;)

Tak na poważnie, dodatkowo - na stronie głównej po prawej obecne jest menu z kategoriami artów (Katalog/Download). Na co dzień siedzę w rozdzielczości 1680x1050 na dwudziestocalowym monitorze i brakuje mi tego menu podczas przeglądania forum (a miejsce na ekranie jest aż niewykorzystane). Może opcja w profilu użytkownika, co do tego czy pokazać to menu podczas przeglądania forum.

Ogólnie mam takie zastrzeżenie, że forum zbyt odcina się od części arty/FAQ. Właściwie jakby to były dwa oddzielne serwisy. Stąd propozycja, by przeglądając forum, mieć to menu pod ręką.

Nagłówek zmniejszyć się przyda (ewentualnie wysoki w pełnej okazałości na stronie głównej, a jego mini wersja na pozostałych). Jeśli dynamiczne menu to koniecznie akceptowane przez przeglądarki tekstowe (w sytuacjach awaryjnych z Linux'a tylko tak mogę znaleźć porady ;) )

Koziołek napisał(a)
 1. Zmiana cssa wydruku. Czasami drukuję materiał bo potrzebuję za jego pomocą poprowadzić szkolenie, a tu straszna sieka.

Podpisuję się obiema rękami.

Koziołek napisał(a)
 1. Wprowadzić mechanizm na kształt "Zapytaj naszego eksperta" ze strony np. Naj.
  Pewno jest grupa ludzi bardziej związanych z forum, którzy zgodzili by się na udzielanie odpowiedzi na zasadzie FAQa

Kto byłby ekspertem i czy ludzie nie zwracaliby się do niego z indywidualnymi, a nie ciekawymi problemami?

0

Przydała by się możliwość wstawiania w artykuły rozwijanych menu (jakiś JS by dynamicznie generował to), tak jak teraz jest w przypadku listy. (##...)

Tak mogłoby to wyglądać:

user image

[ oczywiście bez ikonek lub inne ]

A co do layout : przygotowuje grafikę pod skórkę - na razie tak to wygląda http://tiny.pl/jqrp (niestety cierpię na poważny brak czasu i ciągłe zmęczenie, także nie wiem kiedy to będzie gotowe .. - plików template na razie nie ruszam skoro są zmieniane ] - może ktoś się zainteresuję.

No i najważniejsza rzecz: usunąć MENU po prawej / lewej stronie i dać go do góry i rozwijany .. po bokach on przeszkadza zwyczajnie (ale to tylko prywatne zdanie).

0

Tak - menu koniecznie chowane. Na forum? Tylko jako opcja - też mam 1680x1050 i nie mam niewykorzystanego miejsca na forum :| Żadnego menu na stałe.
To jednak są 2 odrębne części. Chodząc po forum obowiązuje struktura działów - chodząc po głównej używamy struktury kategorii.
Kiedyś marzył mi się Coyote modułowy, by dało się zainstalować tylko forum lub tylko główną.. no ale to raczej mrzonka.

Menu w JS w artykułach - kiedyś na IRCu o tym wspomniałeś. Co prawda niezbyt widzę zastosowanie tego, ale myślę, że dałoby się zrobić - jednak bardziej przydatne byłoby dzielenie długich artów na strony.

Adam wspomniał 2 strony:

 • digg.com - nie widzę tam żadnego menu
 • nokaut.pl - tragedia! Dla mnie to nachlastanie miliona informacji, bardzo nieczytelne.

  Koziołek napisał(a)
  1. Dodać podgląd obecnych w serwisie. Wiem ze to wieś, ale czasami bardzo przydatne.
   Kliknij na głównej w "On-line:". Jest też wersja pokazująca ostatnie kliknięcie, ale Coyote ma to źle rozwiązane i nie zostało to ukończone.

Wywalić warsztat z głównej. Można go zostawić gdzieś pod linkiem, dla tych, co szukają natchnienia do pracy - ale absolutnie nie na głównej, nie zdał egzaminu wg mnie.

Oczywiście zachowanie rozszerzalności strony przy rozszerzaniu okna (żadnych sztywnych szerokości).

Obecne menu do piachu, dodać jakieś rozwijane, zawierające wszystkie kategorie (trzeba pomyśleć jak je umieścić, by na raz nie wyświetlać wszystkich - bo będzie chaos).

0

Jeśli menu na forum to oczywiście tylko jako opcja do wyłączenia - nie wyobrażam sobie zmuszania wszystkich do korzystania z tego. Niewykorzystane miejsce mam na myśli rozciągnięte - ponad zakres objęcia wzrokiem - posty. Lepiej móc im trochę zabrać i włączyć sobie menu, jak ktoś chce.

Żadnych sztywnych szerokości - jestem za.

Jestem też za wywaleniem warsztatu z głównej, jednocześnie obstawiam za jego pozostawieniem niezbyt głęboko zakopanym.

0

@Marooned, to właśnie jest przykład spartolonej funkcjonalności. Na 4programmers jest za dużo rzeczy w które trzeba się wklikać, czasami przez kilka poziomów, a dodatkowo linki są mało wyraziste, osobiście traktowałem całe tamto menu jako nie linkujące. Dlatego też wniosek o ikony zamiast linków tekstowych.

0

Marooned, Szczawik: dlatego myslalem zeby Wasz problem rozwiazac menu rozwijalnym, ktory znajdowal by sie w headerze (wywalic calkowicie to menu po prawej stronie strony). Np. na digg.com masz u gory menu, z ktorego wybierasz: "News -> Technology -> Design". I zrobic cos takiego u nas (jeszcze nie mam pomyslu [wizji] jak to graficznie rozwiazac):

Delphi | C# | C++ | Java | CSS | Inne

System by sortowal dzialy wedlug ich popularnosci i umieszczal w szeregu. Wiadomo ze wszystkie kategorie by sie nie pomiescily stad "Inne". Po kliknieciu rozwija sie drzewo pozostalych kategorii.

0

Mała uwaga - może przy liście ostatnio modyfikowanych tekstów nie wyświetlać tych z namespace Image?

I może, jak dyskutowano o tym w osobnym wątku - stworzyć checkboksa "Zablokuj edycję" dla pierwotnych autorów artykułów? O ile mi to zbędne, o tyle pamiętam, że wielu osobom by się takie coś widziało. Myślę, że warto.

Szczawik napisał(a)

no może przydałby się skrypt wyciągający na stronę główną kilka ostatnich tekstów z kanału ircowego

Myślę, że to nie jest dobry pomysł :) A poza tym jest http://ludzie.4programmers.net/index.php?link=log

// Wiem, wiem.. tylko żartowałem - Szczawik ;)
// :) - Cold

0

Dodam jeszcze, przy artykułach widziałbym 2 opcje:

 • drukowanie (osobny .css, bez bajerów, kontrastowy, otwierający okno drukowania w przeglądarce)
 • pdf (generowanie pliku .pdf z treścią artykułu - do przemyślenia)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0